וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבינלאומי העמיד ערבות בסך 140 מיליון דולר לכל הבנקים למימון "ההון העצמי" בעסקת בזק

3.4.2001 / 7:11

כך נודע ל-TheMarker.com; קונסורציום הבנקים הישראליים שמימן את העסקה קיבל שעבוד על כל המניות בתוספת הערבות מהבינלאומי. הערכה: הבינלאומי קיבל ערבות מבנק שווייצי

איתן אבריאל
ltpgt
ה"הון העצמי" שסיפק איש העסקים החיפאי גד זאבי לקונסורציום הבנקים שהתארגן לצורך מימון עסקת הרכישה של 20% ממניות בזק הינו ערבות בסך 140 מיליון דולר שהועמדה לרשותו על ידי הבנק הבינלאומי הראשון . על פי הערכות, הבינלאומי כיסה את עצמו באמצעות ערבות שקיבל מבנק שווייצי - כך נודע ל-TheMarker.com. דובר הבנק הבינלאומי אמר בתגובה כי הבנק אינו מוסר פרטים על הלקוחות.
lt/pgt

ltpgt
בחודש אוקטובר 1999 רכש גד זאבי את חבילת המניות בבזק מחברת הטלקום הבריטית כייבל אנד וויירלס, תמורת 630 מיליון דולר במזומן - מחיר ששיקף שווי של 5.17 שקלים עבור מניית בזק. את המימון לעסקה ביצע זאבי בדרך הבאה: קונסורציום של 7 בנקים ישראליים, המהווים למעשה את כל הבנקים המקומיים, העמיד לרשותו הלוואה ל-100% מסכום הרכישה, כאשר הבטחונות להלוואה זו הם כל המניות שנרכשו וכן מכתב ערבות על סך 140 מיליון דולר שהעמיד לרשותו הבנק הבינלאומי הראשון. הבינלאומי, מצדו, הסכים להעמיד לזאבי את הערבות לאחר שהבנק עצמו קיבל מכתב ערבות על סכום דומה מבנק שווייצי.
lt/pgt

ltpgt
עוד נודע ל-TheMarker.com כי יו"ר הבנק הבינלאומי, שלמה פיוטרקובסקי, היה הדמות המרכזית בארגון חבילת המימון שקיבל גד זאבי. פיוטרקובסקי והבינלאומי הם מזה זמן רב הבנקאים של זאבי ומימנו עבורו בעבר עסקות נוספות, כגון רכישת כלל סחר.
lt/pgt

ltpgt
כמו כן, נודע כי ההלוואה שנלקחה מקונסורציום הבנקים המקומיים נקובה בדולרים. הלוואה כזו הינה אטרקטיווית כל עוד הדולר נחלש או שומר על ערכו, אך בזמן של פיחות בדולר נפגע נוטל ההלוואה ורושם הפסד הון בגין התנודה בשערי המטבעות. בימים האחרונים נמצא הדולר במגמת עלייה, ומאז תחילת השנה עלה בכ-4% ביחס לשקל. ואולם, מאחר שבאוקטובר 1999 עמד שער הדולר בישראל על 4.27 שקלים לדולר, עדיין נהנה זאבי מרווח הון קטן ביחס לשער העסקה המקורי. היום הגיע שער הדולר לרמה של 4.22 שקלים.
lt/pgt

ltpgt
גם הרווחים היפים שרשם זאבי על מניות בזק כבר נמחקו. באוקטובר 1999 ריכז זאבי את המניות לפי מחיר של 5.17 שקלים למניה, ומאז ראה את השקעתו עולה ויורדת בהתאם לתהפוכות הבורסות בכלל ומניות בזק בפרט. מניית בזק הגיעה במארס 2000 לשיא של 9.1 שקלים - מחיר המשקף עבור זאבי עלייה של 76% ביחס לשער הקנייה, או, במונחי שווי כספי, רווח של 478 מיליון דולר.
lt/pgt

ltpgt
ואולם, מאז אותו שיא התהפכה המגמה וכעת נסחרת בזק בשער של 5.3 שקלים - מחיר כמעט זהה למחיר בו רכש זאבי את מניותיו. כאשר מוסיפים על כך את עלויות המימון ועלויות העסקה, נראה שזאבי כבר נמצא בעמדת הפסד על השקעתו. במהלך הקיץ שעבר ניסה אומנם זאבי לנצל את העלייה במחירי מניות בזק בשוק כדי לשפר את תנאי המימון שלה, על ידי הנפקת סדרת איגרות חוב לגופים מוסדיים, אך המהלך לא יצא אל הפועל.
lt/pgt

ltpgt
גד זאבי נחקר בימים אלה על ידי היחידה המרכזית לחקירות הונאה בקשר לחשד לפיו לא סיפק דיווח נאות לרשויות ולמשרד התקשורת בכל הנוגע למקורות המימון לביצוע העסקה. על פי חשדות המשטרה, קיבל זאבי מימון מאיש העסקי הרוסי צ'רני לצורך ביצוע העסקה, אך לא דיווח על קשר זה למשרד התקשורת, כמתחייב מהחוק.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully