וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ליהמן ברדרס: פרטנר עומדת לעקוף את פלאפון

3.4.2001 / 7:54

בליהמן מעריכים כי פלאפון היא נקודת התורפה העיקרית של בזק, ומנגד מעניקים מחמאות לפרטנר, לה הם נותנים המלצת "קנייה חזקה"

הארץ
ltpgt
מאת הדר חורש
lt/pgt

ltpgt
גלי ההדף של דו"ח ליהמן ברדרס המשיכו גם אתמול להכות במניית בזק בבורסה בתל אביב, שרשמה ירידה נוספת של 2.6%, בהמשך לירידה של 2% שרשמה שלשום. הסקירה מציגה את בזק כאחת ההשקעות הפחות אטרקטיוויות באירופה ובמזרח התיכון, למרות היותה חברת תקשורת מתקדמת ויעילה המנוהלת ברמה גבוהה יחסית. לדברי ליהמן, למשקיע
במניה צפויה תשואה נמוכה מתשואת השוק, וכמו כל נבואת שוק הון המגשימה את עצמה לפחות בטווח הקצר, החלה שלשום מניית בזק לעשות את דרכה למטה.
lt/pgt

ltpgt
מחיר היעד שקבעו האנליסטים בליהמן למניית בזק הוא 6 שקלים. מחיר זה הוא מחיר המינימום שנקבע על ידי רשות החברות הממשלתיות לגיוס ההון על ידי החברה. גיוס ההון אמור להסתכם ב-1.3 מיליארד שקל ולשמש למימון תוכנית פרישה של העובדים. ואולם בעקבות ירידת שער המניה לכ-5.5 שקלים, ספק אם בזק תשלים את גיוס ההון, הנחשב מהלך חיוני בדרך להפרטת החברה.
lt/pgt

ltpgt
אחת הקביעות החמורות בדו"ח של ליהמן היא שקשה להאמין שיימצא משקיע זר שישתתף בהפרטת בזק, לנוכח האטרקטיוויות הנמוכה של ההשקעה. האנליסטים ביססו את הערכתם על תנאי השוק הישראלי והצביעו על נקודות התורפה שיקשו על בזק להציג צמיחה חזקה בתקופה הקרובה. הם מתארים את בזק כחברה הפועלת בשוק רווי, המציע אפשרויות צמיחה מוגבלות מאוד. בנוסף לכך צפויה בזק להיפגע מפתיחת שוק התקשורת לתחרות, ובעיקר מהתחרות בחברות הכבלים שיקבלו רשיון תקשורת.
lt/pgt

ltpgt
בזק מתוארת כחברה יעילה ובעלת ניהול טוב, שנמצאת על סף ירידה חדה ברווחיותה. ציפיות לשחיקה ברווחיות מגולמות במכפיל ה-ebitda הנמוך שלה, 4.6. המתחרה העיקרית של בזק בעתיד, חברת התקשורת של הכבלים, צפויה על פי הערכת ליהמן ברדרס לגזול ממנה נתח של 20% משוק קווי הטלפון ו-10% מהקווים העסקיים, עד שנת 2010.
lt/pgt

ltpgt
חברות הכבלים צפויות לקבל את רשיון התקשורת שלהן לקראת סוף 2001 ולהתחיל לפעול כחברת תקשורת מאוחדת המתחרה בבזק ב-2002. חברת הכבלים צפויה לרכוש מאחז חזק יחסית במשקי הבית, ולהציע עסקות משולבות של תקשורת טלפון, אינטרנט ושירותי טלוויזיה רב ערוצית. בתחום העסקי צפויה בזק לתחרות מצד החברות האחרות, כמו קווי זהב, ברק, אופק וסלקום.
lt/pgt

ltpgt
נקודת התורפה העיקרית של בזק לדברי ליהמן ברדרס היא החברה הבת (50%) פלאפון, שנחשבה עד לפני שנה לאחזקה הבולטת ביותר בסל הנכסים של החברה. כיום מעריכים האנליסטים של ליהמן את שוויה של פלאפון בכ-20% מהשווי של בזק כולה, כלומר, כמיליארד דולר בלבד, לעומת הערכות של כ-3.5 מיליארד דולר שרווחו לפני כשנתיים. לחולשה של פלאפון יש, להערכת האנליסטים, השפעה סינרגטית על חוסנה של בזק: "ללא יתרון ברור לגודל ועוצמה בתחום התקשורת הניידת, איננו יכולים להבין כיצד תוכל בזק לבדל את עצמה מחברות הכבלים".
lt/pgt

ltpgt
חולשת פלאפון תשפיע על בזק כאשר זו תיכנס לתחרות מול חברות תקשורת אחרות שיציעו שירותים משולבים של תקשורת נייחת וניידת, במסגרת שותפות כמו זו שסלקום ואופק ניסו להקים.
lt/pgt

ltpgt
האנליסטים מעריכים כי פלאפון תאבד בקרוב את מעמדה כחברה השנייה בגודלה בשוק הסלולרי הישראלי, לטובת פרטנר. פרטנר מתויגת על ידי ליהמן כ"קנייה חזקה".
lt/pgt

ltpgt
האנליסטים שופעים הערכה חיובית לפרטנר וצופים כי למרות היותה חברה מפסידה עדיין, היא לא תתקשה לממן את ההשקעות הגדולות הנדרשות למעבר לדור הסלולרי הבא. יתר על כן, פלאפון, לדבריהם, צפויה להציג גם בעתיד הכנסה נמוכה למנוי בשל עדיפות המותג של פרטנר. בפלאפון מודעים, אגב, לבעיה של שחיקת המותג, והחברה צפויה השנה לטפל בבעיה.
בליהמן ברדרס ממשיכים לעדכן לא רק את התחזיות על פי המציאות המשתנה, אלא גם את המתודות והמוסכמות של שוק התקשורת, ובעיקר של שוק הסלולר. האנליסטים מודים כי לא חזו את המרכיב הגבוה של לקוחות הפרי-פייד (הסדר לתשלום מראש בעבור השיחות שמבצע המנוי) בקרב המנויים החדשים של החברות הסלולריות, ואת הירידה החדה בהכנסה הממוצעת למנוי כתוצאה מעליית מרכיב לקוחות הפרי-פייד.
lt/pgt

ltpgt
למעשה, אומרים האנליסטים, אחראים לקוחות הפרי-פייד לכל הגידול במספר המנויים מהרגע שבו מוצה שוק הלקוחות "על פי חוזה". עם המדינות בהן מוצה שוק לקוחות "החוזה" נמנות ישראל, יוון וטורקיה. בעקבות זאת עידכנו האנליסטים כלפי מטה את תחזיות הגידול בהכנסות של החברות הסלולריות.
lt/pgt

ltpgt
אכזבה ניכרת מגלים האנליסטים של ליהמן מהתחזיות לגידול בהכנסה הממוצעת ללקוח עקב השימוש הגובר באינטרנט הסלולרי. השימוש באינטרנט הסלולרי זניח עדיין, והכנסת החברות מזמן האוויר שצורכים המשתמשים המעטים אינה מהותית.
lt/pgt

ltpgt
הדו"ח קובע כי מגמות השחיקה שהתגלו בשנים קודמות בהכנסה ללקוח אינן אחידות. קריסת תיאוריות הכלכלה החדשה מחייבת את האנליסטים לשימוש בכלי ניתוח שלא היה מוכר עד כה בתחום התקשורת: החלפת מדד ההכנסה ללקוח במדד ה-ebitda ללקוח (רווח לפני הוצאות מימון, פחת ומסים). תיאוריה מעניינת נוספת המועלית בניתוח היא שאין מקום ליותר משני מובילים ברורים עם נתח שוק של 35% לפחות משוק התקשורת הסלולרית, ואין מקום למפעיל שלישי, אלא אם הוא מאיים להחליף מקומות עם מספר שתיים בשוק. פרטנר מוזכרת בניתוח בהקשר זה, כבעלת מעמד של מספר שלוש המאיימת להחליף את מספר שתיים בשוק (פלאפון).
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully