וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בני שטיינמץ השתלט על מכרה מתכת באפריקה בשווי 450 מיליון דולר

3.4.2001 / 9:36

מגזין TheMarker

נתן ליפסון
ltpgt
בני שטיינמץ השתלט על מכרה מתכת באפריקה בשווי של 450 מיליון דולר. כך חושף מגזין TheMarker. שטיינמץ מנהל בימים אלה מאבק שליטה לרכישת מכרה נוסף. עוד חושף התחקיר "סיבוב" רווחי שעשה שטיינמץ בפרויקט קומפלקס המשרדים היוקרתי בלונדון Canary Wharf.
lt/pgt

ltpgt
באוקטובר 2000 השלים שטיינמץ עסקה שבה רוכזה השליטה ב-Anglovaal Mining - חברה הנסחרת בבורסה ביוהנסבורג ומפעילה מכרות בדרום אפריקה - בחברה בבעלותו ובבעלות המשפחה היהודית הדרום אפריקאית Mennel.
lt/pgt

ltpgt
שמו של השותף של משפחת Mennel מעולם לא נמסר: בפרסומים הרשמיים הוא מתואר כ"משקיע חוץ" שהשקיע ב-Anglovaal Mining ביחד עם הבנק הדרום אפריקאי אינווסטק - בעל השליטה בבנק אינווסטק כללי הישראלי.
lt/pgt

ltpgt
גם ההיקף הכספי של העסקה לא נמסר, אך ההערכות הן כי שטיינמץ שילם בעבור חלקו בחברה לפחות 150 מיליון דולר.
lt/pgt

ltpgt
בתחילת פברואר רכשה Anglovaal Mining, הידועה בשמה המקוצר Avmin, סך של כ-15% ממניותיה של Iscor, הנסחרת גם היא בבורסה ביוהנסבורג.
lt/pgt

ltpgt
Avmin, שהגיעה מאז, ביחד עם גוף נוסף, להחזקה של 26% מ-Iscor, מבקשת להחליף שישה דירקטורים ב-Iscor, שאותם היא מאשימה ב"הרס שווי החברה". שווי השוק של Avmin ו-Iscor הוא כחצי מיליארד דולר כל אחת.
lt/pgt

ltpgt
Avmin סיימה את חצי השנה שהסתיימה ביוני 2000 עם הכנסות של 1.224 מיליארד ראנד דרום אפריקאי (כ-153 מיליון דולר) וברווח נקי של 146 מיליון ראנד (כ-18.3 מיליון דולר).
lt/pgt

ltpgt
בקופתה של Avmin יש כ-500 מיליון דולר המאפשרים לה לבלוע את Iscor בלי קושי. מאבק השליטה עדיין נמשך.
ltbgt
מגזין TheMarker חושף נתונים נוספים על תיק ההשקעות המגוון של שטיינמץ:
lt/bgt
ltbgt
באלי
lt/bgt
בסוף אוגוסט 1999 רכשה קרן ההשקעות האמריקאית TPG את BALLY השווייצית, המייצרת נעלי עור ומוצרי אופנה יוקרתיים נוספים ומשווקת אותם באמצעות כ-400 חנויות ברחבי העולם. העסקה בוצעה במזומן והיקפה לא נמסר. שטיינמץ השקיע ביחד עם TPG ועדיין מחזיק בהשקעה הזאת.
ltbgt
קאנארי ווארף
lt/bgt
קומפלקס המשרדים הזה, בליבה של לונדון ועל גדות התמז, היה אמור להיות גולת הכותרת של חברת הנדל"ן של משפחת רייכמן הקנדית. ב-1992 החברה שלהם התמוטטה והפרויקט עבר לידי הבנקים הנושים. באוקטובר 1995 מכרו אותו הנושים תמורת 1.2 מיליארד דולר לקבוצה שכללה בין היתר את הנסיך הסעודי אל וואליד בן טלאל, את איש העסקים היהודי-אמריקאי לארי טיש, את מנהל ההשקעות מייקל פרייס ואת הבנקאי אדמונד ספרא. שטיינמץ היה גם הוא בין הקונים, ונכלל בקבוצת ספרא. במארס 1999 הונפקו מניות הפרויקט ומיד עם תום תקופת החסימה, בספטמבר 1999, מכר שטיינמץ את כל מניותיו.
ltbgt
דוקאטי
lt/bgt
בקיץ 1996 רכשה TPG נתח מיצרנית האופנועים האיטלקית Ducati. שטיינמץ נכנס כנראה ב-1998 והספיק בינתיים לממש את ההשקעה. TPG עדיין מחזיקה בכשליש ממניות Ducati, הנסחרת בוול סטריט בשווי של 250 מיליון דולר.
ltbgt
Diamond.com
lt/bgt
הפרויקט המשלב בין שני תחומי העיסוק של שטיינמץ - יהלומים ואינטרנט. Diamond.com הוא אתר אינטרנט המתמחה במכירה של תכשיטים ושעוני יוקרה. באתר הושקעו עד כה עשרות מיליוני דולרים. הוא פרץ למודעות עקב מסע פרסום אגרסיווי שבו כיכבה דוגמנית העל לטיציה קאסטה. עיקר המכירות של האתר עם זאת הן באמצעות הטלפון. רווחים עדיין אין.
ltbgt
דה בירס
lt/bgt
באמצע פברואר הודיע סינדיקט היהלומים דה בירס על שינוי מבני שבסיכומו יהפוך לחברה פרטית. שטיינמץ, שהוא הלקוח הגדול ביותר של דה בירס, היה מעורב בהכנת השינוי הזה וכנראה שגם בביצועו. שטיינמץ מכיר היטב את המשפחה שהקימה את דה בירס - משפחת אופנהיימר. שטיינמץ גם מחזיק במניות ענקית הכרייה Anglo American, שבסופו של השינוי המבני בדה בירס יחזיק ב-40% ממניותיה.
ltbgt
סלקום
lt/bgt
בני שטיינמץ ואחיו דני מחזיקים כל אחד ב-1.5% ממניות סלקום.
ltbgt
STI
lt/bgt
חברת ההשקעות בטכנולוגיה של שטיינמץ. שטיינמץ הקים אותה לפני כשלוש שנים בהשקעה של כ-100 מיליון דולר מכספו האישי. באוקטובר 2000 גייס לה 60 מיליון דולר ממקורות חיצוניים. היום יש בתיקה כ-35 חברות היי-טק, חלקן עם פוטנציאל להצלחה.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully