וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השפה החדשה של בבילון

3.4.2001 / 11:01

בבילון נאלצת לחזור לערך מילוני ישן: רווחיות /מגזין TheMarker

אמיר אייזנברג
ltpgt
אם פעם, כשנתקלתם במלים כמו Salubrious או Jejune נאלצתם לקום מהכיסא ולדפדף במילון, היום צריך להיות אנאלפבית אינטרנט מובהק כדי לעשות את זה. גם אם אינכם גולשים מכורים, סביר להניח שעל מחשבכם האישי מותקנת תוכנת הבבילון (Babylon) , שבזכותה יחסוך מכם קליק אחד את הטרחה. אבל בבילון היא כבר לא סתם מילון אינטרנט.
lt/pgt

ltpgt
הגירסה הנוכחית של התוכנה (גירסה 3.1) היא כמעט אנציקלופדיה וירטואלית, המפרשת ומסבירה מונחים מקצועיים, ממירה מידות שונות ואף מפנה את המעמיקים למקורות מוסמכים. בבילון פועלת ב-12 שפות, כך שהיא בהחלט מכסה את רוב האזורים על פני כדור הארץ. ואכן, אצל 10 מיליון משתמשים בעולם יושבת התוכנה הקטנה הזאת בסרגל האפליקציות של המחשב האישי.
lt/pgt

ltpgt
אבל בדיוק כמו שרדיו נטקינג נסגר, וכמו שבית המשפט הורה לנאפסטר האגדי להפסיק ולספק שירים בחינם, כך גם אצל חברת בבילון החודשים האחרונים הם תקופה של טלטלה. בינואר הודיע שוקי פרמינגר, מייסדה של החברה, כי הוא מפנה את כיסא המנכ"ל, ובמקביל הודיעה בבילון לכמחצית מעובדיה שהיא נאלצת לשלחם הביתה. המהלך הזה אמור להיות חלק מתהליך של שינוי נתיב לעבר מעגן של רווחיות, המקום שרוב חברות האינטרנט, בישראל ובעולם, מתקשות כל כך להגיע אליו.
lttablegtlttrgtlttdgt
ltimg src="/ibo/images/rashit_celebs/preminger_suki.jpg"gt
lt/tdgtlt/trgtlt/tablegtltp class="article1"gt
ואם לא די בזעזועים האלה, הופצו בדואר אלקטרוני הודעות שנטען בהן כי הגירסה האחרונה של בבילון חודרת אל פרטיות המשתמש וסורקת את הדיסק הקשיח שלו. "זה קשקוש מוחלט. התוכנה רק בודקת את ברוקר הפרסומות של המשתמש כדי לדעת אילו פרסומות צריכות לעלות בפעם הבאה", אומר פרמינגר. "זה רק הראה לנו איזה קהל נאמן יש לנו. המשתמשים שלנו מיהרו להוציא הודעות נגדיות בדואר האלקטרוני, וחוץ מזה זה עשה לנו יחסי ציבור לא רעים, כי באותם ימים נכנסו המון אנשים אל האתר שלנו".
lt/pgt

ltpgt
את בבילון מוביל, בינתיים, רואי מכנס מקבוצת פורמולה (בעלת מניות גדולה בחברה), שמכהן כמנכ"ל זמני. מכנס אמור להיות מי שיוביל את בבילון אל המודל העסקי חדש, והמטרה המוצהרת היא להציג רווחיות כבר בסוף השנה הנוכחית. איך עושים את זה? מנהלי בבילון החליטו שהם חוזרים אל הכלכלה הישנה. לא עוד מודלים של Eyeballs ומדידת רייטינג, אלא גביית תשלום תמורת המוצר - ועכשיו.
lt/pgt

ltpgt
נכון, להבדיל מחברות דוט.קום רבות, שניסו להצדיק את קיומן רק בנוכחות שלהן על הרשת, לבבילון יש מוצר של ממש, מוצר שמבחן השוק האמיתי שלו ייערך ממש בחודשים הקרובים.
lt/pgt

ltpgt
פרמינגר הוא מהמאמינים הגדולים ביותר באינטרנט. עם זאת, גם הוא לא ראה את הדברים כפי שהם נראים היום כשהקים את בבילון בשנת 1997. זה קרה אחרי שפרמינגר חזר לישראל לאחר כמה שנות תכנות בחברות מובילות בעמק הסיליקון, ופתח חברת ייעוץ פרטית לחברות תוכנה.
lt/pgt

ltpgt
הכל התנהל על מי מנוחות, עד שיום בהיר אחד הגיע למשרדו של פרמינגר אמנון עובדיה, שהופנה אליו על ידי מ.ט.י (מרכז טיפוח יזמות) שברעננה. עובדיה ואשתו נזהרו מאוד בכל הקשור לחשיפת הרעיון שלהם, אבל אחרי תקופת התדיינות משותפת הקרח נשבר, ועובדיה הראה לפרמינגר דיסק עם תוכנת תרגום בשם "בבל", שהיא-היא למעשה הגירסה הראשונה של הבבילון המוכר.
lt/pgt

ltpgt
"אמרתי לו שזה רעיון מצוין", נזכר פרמינגר, "ורק על הכיוון העסקי היינו שנויים במחלוקת. הסברתי לו שהוא חייב לגייס קצת כסף בשביל לקדם את הרעיון, ולשם כך הלכנו למשוב , מקבוצת פורמולה, שהיתה אחד הלקוחות שלי בחברת הייעוץ. יקי דוניץ, אז מנכ"ל משוב, התלהב והתחייב בעל-פה להשקיע בבבילון, בתנאי אחד - שאני אנהל את זה. התלבטתי, אבל בסופו של דבר הסכמתי. זה עניין אותי מאוד".
ltbrgt
lt/bgtהתגלתה כהצלחה עצומהltbgt
פרמינגר שכר לבדו משרד באור יהודה והקים את בבילון מאפס. בספטמבר 1997 הוכרזה הגירסה הרשמית הראשונה של בבילון, וכפי שפרמינגר צפה, זה לא קרה בחלל נטול תחרות. חודש לאחר מכן השיקה חברת אקסנט, שהוקמה על ידי היזם בוב רוזנשיין, תוכנה מתחרה בשם WordPoint. אקסנט, אגב, נכשלה ולימים עברה כמה גלגולים, שבמהלכם הפכה לחברת גורונט ואחר כך לחברת אטומיקה, הנחשבת עד היום למתחרה מספר אחת של בבילון (יזם מיראביליס, יוסי ורדי, הוא אחד מהמשקיעים באטומיקה).
lt/pgt

ltpgt
אחרי השקת הגירסה ביצעה בבילון שני גיוסי הון, של מיליון דולר כל אחד, לפי שווי חברה של 5-4 מיליון דולר, ובאמצעות הכסף גייסה עובדים ששקדו על פיתוח המוצר ועל הפצתו. המודל היה דומה מאוד למה שהיה מקובל אז בתעשיית האינטרנט העולמית: להשיג תפוצה מקסימלית.
lt/pgt

ltpgt
Eyeballs רבות ככל האפשר משמעותן חשיפה גדולה יותר, שפירושה המסחרי הוא השגת הכנסות גדולות ככל האפשר מפרסום. כדי להשיג מטרה זו הצליחה בבילון להגיע אל הגדולים, והיא חתמה על הסכמי הפצה מתוקשרים עם ה"ניו יורק טיימס" ועם אתר האינטרנט של רשת סי.אן.אן.
lt/pgt

ltpgt
תוכנת הבבילון התגלתה כהצלחה עצומה, ומאז שנת 1998 היא נמצאת כמעט בקביעות בעשירייה הפותחת של התוכנות הפופולריות באתר הטכנולוגיה היוקרתי Cnet. נכון להיום, מורידים את התוכנה 25-20 אלף איש ביום, וקרוב ל-10 מיליון משתמשים כבר הורידו אותה מאז השקתה של הגירסה הראשונה. אגב, המדינות שבהן נהנית בבילון מהפופולריות הגדולה ביותר הן ארה"ב, גרמניה ויפאן, והשפות שנהנות מהכמות הגדולה ביותר של הורדות בבילון הן גרמנית, יפאנית ופורטוגזית.
lt/pgt

ltpgt
ביולי 1999, כשמודל הפרסום באינטרנט עדיין שימש לניפוח ערכיהן של חברות בנאסד"ק, וחברות דוט.קום פינטזו על שווי של 2 מיליארד דולר, הצליחה בבילון לבצע הנפקה פרטית משמעותית. היא גייסה 3 מיליון דולר לפי שווי של 27 מיליון דולר אחרי הכסף משורה של משקיעים. משוב היתה המשקיע המוביל, אבל ברשימה נכללו גם אליעזר פישמן (באמצעות קבוצת התקשורת מוניטין שבשליטתו, המו"ל של העית

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully