וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

95% מהמעסיקים יהיו פטורים מחובת רישום מאגר מידע

3.4.2001 / 17:23

זאת לאור הבנות שהושגו בין לשכת רו"ח לרשמת מאגרי המידע לתיקון שייעשה חוק רישום מעסיקים כמאגרי מידע

שירות TheMarker.com
ltpgt
לשכת רואי חשבון הודיעה כי לאור הבנות שהושגו עם רשמת מאגרי המידע, מרבית המעסיקים יהיו פטורים מחובת רישום מאגר מידע כל עוד נבחנת האפשרות לשינוי חוק רישום מעסיק כמאגר מידע. כפועל יוצא מכך, רק מעסיקים של מספר גדול של עובדים יהיו חייבים ברישום מאגר מידע.
lt/pgt

ltpgt
לשכת רו"ח פנתה לפני כחודש למנכ"ל משרד המשפטים ולרשימת מאגרי מידע בדרישה לשנות את החוק, ובין היתר לתקן את האבסורד לפיו כל מי שמעסיק עובדים ומחשב את משכורותיהם באמצעות המחשב חייב ברישום מאגר מידע. כדוגמה, הביאה הלשכה בעל קיוסק המעסיק עובד בחצי משרה, ומחשב את משכורתו בעזרת מחשב אישי, הנמצא ברשותו שייחשב כבעל מאגר מידע ויחויב ברישום בהתאם.
lt/pgt

ltpgt
על פי החוק במתכונתו הנוכחית, מוטלת למעשה חובת רישום על כ-200 אלף מעסיקים במדינה המעבדים את משכורת עובדיהם באמצעות המחשב. לפיכך, הציעה לשכת רואי חשבון כי רק מעסיק של למעלה מ-100 עובדים יהיה חייב ברישום מאגר מידע.
lt/pgt

ltpgt
באופן זה יהיו פטורים אמנם מרישום למעלה מ-95% מהמעסיקים, אך, מטרת החוק לא תיפגע שכן יתרת המעסיקים, שכן יהיו חייבים ברישום, מעסיקים למעלה משני שלישים מהעובדים במשק.
lt/pgt

ltpgt
נושא נוסף אותו העלתה לשכת רו"ח בפנייתה עסק בהגדרת "מאגר מידע", כאשר לטענתם מאגר מידע הוא מאגר המאפשר עיבוד על כל הקובץ באופן אופקי, בעוד שקובץ נתונים שאינו מאפשר עיבוד אופקי, אלא עיבוד פרטני על כל רשומה, אינו נכלל בהגדרת מאגר מידע.
lt/pgt

ltpgt
לפיכך, מסכמת לשכת רו"ח, תוכנות המשמשות להכנת דוחות נישומים למס הכנסה, כמו גם תוכנות דומות אשר אינן מאפשרות עיבוד על כל הקובץ ביחד, אלא על כל רשומה בנפרד, אינן מחייבות רישום מאגר מידע.
lt/pgt

ltpgt
עוד הוסיפה לשכת רו"ח כי מידע הרשום בעסק בדבר יתרות חובה וזכות (חו"ז) של לקוחות וספקים, לרבות מסגרות אשראי המועמדות להם, אינו בבחינת מידע על מצב כלכלי של אדם או מידע רגיש אחר (אלא אם מדובר במוסדות פיננסיים כגון אצל הבנקים, חברות אשראי וכדומה) ולפיכך אינו חייב ברישום מאגר מידע.
lt/pgt

ltpgt
במכתב שהוציא בימים אלו נשיא לשכת רואי חשבון, רו"ח עופר מנירב לחברי הלשכה הוא מדגיש כי: "חובת הרישום מוטלת על בעל מאגר המידע ולא על מחזיק המאגר, אך חבר המחזיק במאגר מידע של לקוחותיו כמעסיקים, נדרש לוודא שלקוחותיו הרלוונטיים רשמו את מאגר המידע בהתאם לקריטריונים שפורטו".
lt/pgt

ltpgt
מנירב הוסיף כי "הוסכם כי מי שיש ברשותם תוכנות שאינן מאפשרות עיבוד אוסף הנתונים בכללותו אלא עיבוד פרטני לגבי כל נישום בנפרד, כדוגמת תוכנות להכנת דוחות לנישומים, וכן מי שבידם אוסף נתוני חו"ז ספקים ולקוחות (למעט אצל בנקים, חברות אשראי וכיו"ב) לא ירשמו, עד לקבלת התייחסות הרשמת בנושאים אלו.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully