וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לעבוד בשישי, לנוח בראשון / הארץ

4.4.2001 / 9:28

הצעת חוק חדשה: להתאים את ימי העבודה שלנו לחו"ל

הארץ
ltpgt
ltbrgt
lt/bgt מאת שירי לב-אריltbgt
גיל בירן הרעיון נשמע בהתחלה מרתיע, אך ככל שבוחנים אותו לעומק הוא נשמע יותר ויותר מעניין. הצעת חוק חדשה, שיזם ח"כ נחום לנגנטל מהמפד"ל, מציעה להתאים את שעות העבודה והמנוחה בישראל לצורכי המשק והחברה. במלים אחרות: ימי המנוחה הרשמיים במדינה יהיו שבת וראשון, במקום שישי ושבת כפי שנהוג כיום. על פי ההצעה, יום שישי ייחשב ליום עבודה רגיל שיימשך עד השעה 13:00, ואילו יום ראשון יהיה יום החופש הנוסף של העובדים.
lt/pgt

ltpgt
שתי קבוצות עיקריות, המייצגות עולמות שונים, עשויות ליהנות מהיוזמה החדשה - האוכלוסייה הדתית ועובדי ההיי-טק. האוכלוסייה הדתית תקבל יום חופש נוסף לסידורים ובילויים שאינם מתאפשרים בשבת. אנשי ההיי-טק יוכלו לעבוד בימי שישי ולנוח בראשון, ובכך יותאמו ימי העבודה שלהם לימי העבודה הנהוגים בחו"ל.
lt/pgt

ltpgt
"מבחינת חברות ההיי-טק הרעיון מבורך", אומר רמי רחמים, מנכ"ל השיווק של חברת אינוודה. "יש לנו סנכרון עם השפה האמריקאית, עם התרבות האמריקאית, ועכשיו גם עם שעות העבודה שלהם. אנשי שיווק ומנהלים, וגם נורית אניב לא מעט מאנשי הפיתוח שעובדים מול ארה"ב ואירופה, נאלצים ממילא לעבוד בימי שישי, כי שם עובדים כרגיל ביום הזה. אנחנו קוראים בבית דואר אלקטרוני, עונים לטלפונים, ומסיימים את העבודה רק ביום שישי בלילה. שבוע העבודה שלנו מתחיל למעשה ביום שני אחר הצהריים, כמו בארה"ב.
lt/pgt

ltpgt
"עובדי ההיי-טק בחו"ל בטוחים כי בישראל ימי העבודה זהים לשלהם, כלומר שני עד שישי. הם ממשיכים לשלוח דואר אלקטרוני ביום שישי ולצפות לתשובה באותו יום, או שהם מתקשרים בשישי אחר הצהריים. אנחנו משתדלים להיות זמינים כל הזמן".
lt/pgt

ltpgt
נראה כי הצעת החוק של לנגנטל מתחשבת - לפחות באופן עקיף - ברווחת העובדים בכל
המשק. "מבחינת העובדים זה ממש אמריקה", אומר אריה דנון, מנכ"ל סימנטק ישראל. "הרעיון הזה נראה לי נפלא מכדי להתממש. מבחינתי כמעביד, חצי יום עבודה ביום שישי טוב מכלום.
lt/pgt

ltpgt
"היום אני מבקש מהעובדים שלי לעשות לי טובה ולהתחבר למחשב בבית, לענות לדואר אלקטרוני ולהשיב לטלפונים הסלולריים. לא פעם אני מוצא את עצמי עובד ביום שישי גם אם איני רוצה. התפוקה של יום שישי חסרה לי מאוד, אך מובן שזה שונה מחברה לחברה ותלוי בתחום עיסוקה ובמידת הקשר שלה עם חו"ל. ההתאמה בימי העבודה חשובה במיוחד לסניפים ישראליים של חברות בינלאומיות, כמונו, או לחברות שמוכרות הרבה לחו"ל".
lt/pgt

ltpgt
מנכ"לית נובל ישראל, נורית אניב: "כחברה אמריקאית המשרד שלנו סגור בימי שישי, אך כמה מהעובדים מקיימים שיחות עבודה מהבית או אפילו באמצע הרחוב. הקולגות בחו"ל לא תמיד זוכרים שיום שישי הוא יום חופש אצלנו. אם הם צריכים משהו הם מתקשרים, ולפחות עובדים בדרג של מנהלים חייבים לענות. גם בנסיעות לחו"ל אנחנו נאלצים לעבוד כרגיל בימי שישי".
lt/pgt

ltpgt
הרעיון לאמץ את יום ראשון כיום חופש שבועי נוסף, טוענת אניב, הוא רק עניין של הרגל. "בארה"ב ובאירופה העובדים מסיימים את יום העבודה שלהם בשלוש או בארבע אחר הצהריים ויוצאים ל-Happy Hour. רק אצלנו עובדים עד תשע בערב. שם גם העובדים לוקחים ברצינות את סוף השבוע שלהם, ואילו אנחנו עובדים ביום שישי עד אחר הצהריים. זה פוגע בחיים הפרטיים ובזמן שאנחנו מקדישים למשפחה ולסידורים.
lt/pgt

ltpgt
"את האמריקאים והאירופים אי אפשר בכלל לתפוס ביום ראשון. הם פשוט מכבים את הטלפונים הסלולריים ויוצאים לטיולים מחוץ לעיר. בישראל יום ראשון מוקדש במרבית המקרים לניקוי שולחן ולעבודה מקומית. זה ממש מצב של חוסר איזון. גם אם החוק הזה יעבור, עדיין אנשים יעבדו כאן ביום שישי לא עד אחת בצהריים, אלא עד כניסת השבת ממש".
lt/pgt

ltpgt
ואולם באופן מעט מפתיע, נשמעים בקרב חברות ההיי-טק הישראליותלאמעטקולותהמתנגדים להצעה. "במסווה של חוק התומך בכלכלה גלובלית, זהו בעצם חוק סוציאלי המתחשב פחות במשק ויותר בעובדים - הם יעבדו פחות ויקבלו אותה משכורת", מתלונן מנכ"ל חברת היי-טק גדולה.
lt/pgt

ltpgt
גיל בירן, מנכ"ל חברת אקסרה נטוורקס, הנמצאת בבעלות ישראלית ואמריקאית משותפת, מתנגד במוצהר להצעת החוק. "אם שבוע העבודה יתקצר מחמישה ימים לארבעה ימים וחצי, הנזק יהיה גדול מהתועלת", הוא אומר. "בהיי-טק זה אפילו יהיה חמור יותר, כי יום העבודה בענף הזה אינו של שמונה שעות ביום אלא של 12 שעות, כך שעבודה עד השעה אחת בצהריים ביום שישי פירושה קיצור משמעותי של יום העבודה.
lt/pgt

ltpgt
"בשוק תחרותי כזה, שממילא נמצא עכשיו במשבר, איננו יכולים להרשות לעצמנו לעבוד פחות מהמתחרים שלנו בחו"ל. יישארו לנו בעצם רק ארבעה ימי עבודה מלאים, והרי אחת מהסיבות להצלחה של חברות ישראליות בחו"ל היא העבודה הקשה שלהן. בישראל עובדים קשה יותר מאשר בחו"ל; זה עניין של מנטליות, וזה יתרון שאסור לנו לוותר עליו".
lt/pgt

ltpgt
עם היעדר החפיפה בין ימי העבודה בישראל ובחו"ל מתמודדות חברות ההיי-טק הישראליות היטב, טוען בירן. "אמנם רק ארבעה ימי עבודה חופפים זה לא ממש נוח, אך כבר למדנו להסתדר עם החריגות הזאת, ויש לה אפילו יתרון. אנחנו שולחים דואר אלקטרוני בלילה, וכשחוזרים למחרת בבוקר כבר יש לנו תשובה, או שולחים בחמישי בערב וביום ראשון בבוקר מחכה תשובה ואפשר להתחיל לעבוד.
lt/pgt

ltpgt
"אין ספק שמבחינת העובדים ההצעה הזאת היא הטבה, כי הם יעבדו פחות ויקבלו משכורת זהה. לי, כמעביד, זה עולה הרבה כסף, והשוק תחרותי - אז מה הועלנו לעובדים אם בעקבות החוק הזה ייסגרו כאן חברות? סידורים אינם סיבה מספיק טובה לוותר על יום עבודה שלם".
lt/pgt

ltpgt
לפני כעשר שנים כתב עו"ד מרקוס וסרמן תוכנית מקיפה שהציעה להפוך את מדינת ישראל לרפובליקה. במסגרת התוכנית הציע להפוך את יום ראשון ליום מנוחה רשמי נוסף בישראל. הוא זכה לתגובות צוננות ואף לביקורות נוקבות.
lt/pgt

ltpgt
"השיקול היה הפרדה בין דת למדינה", אומר וסרמן כיום. "אפילו בטורקיה יום החופ

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully