וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בג"ץ קיבל את עתירת עמותת "עם חופשי" וביטל תקנות המפלות במתן הנחות בארנונה

4.4.2001 / 17:55

ביטל תקנה המקנה הנחה למקבלי קיצבה ממשרד הדתות ותקנה הנותנת הנחה על בסיס מספר הילדים במשפחה; הביטול - מינואר 2002

אמיר הלמר
ltpgt
בג"ץ קיבל את עתירתם של ארנן יקותיאלי ועמותת "עם חופשי" בעניין אמות המידה והקריטריונים לקבלת ארנונה והורה כי תקנה 2(7) ו-2(8) לתקנות ההסדרים במשק המדינה (הנחה מארנונה) שהותקנו ע"י שר הפנים בשנת 1993 יבוטלו החל מחודש ינואר 2002.
lt/pgt

ltpgt
בשנת 1993 התקין שר הפנים תקנות בדבר אמות המידה למתן הנחות בארנונה מכוח סמכותו לפי חוק ההסדרים במשק המדינה.
lt/pgt

ltpgt
בסעיף 2(7) לתקנות נקבע כי מבחן אחד לקבלת הנחה בגובה 70% בארנונה הוא הכנסה משלימה ממשרד הדתות, כלומר קצבה שנותן המשרד למי ש"תורתם אומנותם", וזאת ללא עריכת מבחן הכנסה אובייקטיווי למקבל הקצבה.
lt/pgt

ltpgt
בסעיף 2(8) לתקנות נקבע מבחן אחר והוא מבחן ההכנסה הממוצעת לחודש, כשהיא מחולקת במספר הנפשות הגרות באותה דירה. ע"פ מבחן זה, נקבע שבגדר הכנסה אין מונים קצבאות ילדים החל בילד הרביעי.
lt/pgt

ltpgt
בחודש אוקטובר 1999, הגישו ארנן יקותיאלי, יו"ר עמותת עם חופשי, והעמותה באמצעות עו"ד גלעד ברנע, עתירה לבג"ץ בענין תיקון אמות המידה הללו הקבועים בסעיפים 2(7) ו-2(8) לתקנות.
lt/pgt

ltpgt
העמותה טענה כי מתן פטור גורף למקבלי קיצבת הבטחת הכנסה ממשרד הדתות ומתן הנחה על
בסיס מספר נפשות במשפחה הם פטורים שאינם מתחשבים בקריטריון ההכנסה, שהוא הקריטריון האמיתי למתן הנחה עבור מי שזקוק לה ולפיכך הם מפלים לרעה, בלתי שוויוניים ויש לבטלם.
lt/pgt

ltpgt
העמותה טענה כי מי שמתקיים משכר בלבד, גם אם זה שכר מינימום, משלם את מלוא הארנונה בעוד מי שנהנה מהטבות רבות - כגון תשלומים של משרד הדתות, קצבאות ילדים ועוד - מגיע לכדי 90% הנחה בארנונה.
lt/pgt

ltpgt
עתירת העמותה נדונה במשך כשנה בפני הרכב שכלל את השופטים מישאל חשין, יצחק זמיר ודורית בייניש. בפסק הדין שנכתב ע"י השופט חשין נקבע כי ההנחה למי שזכאי לגמלה להבטחת הכנסת מינימום ממשרד הדתות (המיועדת לאברכים שתורתם אומנותם) אינה כדין.
lt/pgt

ltpgt
חשין קבע כי שר המשפטים למעשה האציל את סמכותו בקביעת הקריטריונים להנחה בסוגייה זו למשרד הדתות שלא כדין. עוד הוסיף השופט כי למעשה לא נקבעו ע"י משרד הדתות קריטריונים ברורים לגבי הזכאות להנחה לארנונה וקריטריונים אלו במידה שהיו לא פורסמו בציבור.
lt/pgt

ltpgt
חשין קובע למעשה כי בכך שהתקנה אינה לוקחת בחשבון את מלוא ההכנסות והקצבאות המשולמות למי שזכאי לקצבה נוספת ממשרד הדתות, הרי היא נותנת הנחה שלא ע"פ קריטריון של הכנסה ובכך יוצרת הפליה.
lt/pgt

ltpgt
בג"ץ קבע עוד כי אף הנחה מארנונה למעוטי יכולת המתבססת על היותה של המשפחה הזכאית להנחה משום שהיא מרובת ילדים, מביאה להפליה בלתי ראויה בין משפחות מרובות ילדים לבין משפחות שאינן מרובות ילדים, שכן היא אינה בוחנת את קריטריון ההכנסה.
lt/pgt

ltpgt
חשין הוסיף לעניין זה כי אין זה בסמכות הרשות המקומית לעודד ילודה באמצעות מתן הנחה בארנונה.
lt/pgt

ltpgt
כאמור פסק בג"ץ כי התקנות הללו הם מפלות באופן בלתי ראוי, ולכן דינן להתבטל אך משום עיקרון ההסתמכות לפיו שנת התקציב הנוכחית כבר החלה בטלות התקנות תהה מינואר 2002.
lt/pgt

ltpgt
בתגובה מסר ארנן יקותיאלי, יו"ר עמותת "עם חופשי", כי "מדובר בהישג חשוב מאוד. זהו הישג נוסף בשורת מאמצים משפטיים של עמותת עם חופשי. בג"ץ קיבל את טענותינו, כי מדובר בהפליה לטובה המעקרת את עקרון השוויון. זהו מסר לכל חברי הכנסת ולשרים, כי יש גבול לאתנן קואליציוני".
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully