וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גילאי דולב מדולב את אברמוביץ': "300-200 סטארט אפים ישראליים ייסגרו עד תום השנה"

4.4.2001 / 18:38

בכנס שנערך ע"י פורום MIT ליזמות, בשיתוף עם בי"ס למינהל עסקים של אוניברסיטת ת"א, נדונה גם סוגיית מימון חברות הסטארט אפ בשלבי חייהן הראשונים

שירות TheMarker.com
ltpgt
גילאי דולב, ממייסדי חברת המידע לתחום ההיי-טק דולב את אברמוביץ', העריך בכנס פורום MIT ליזמות בישראל, בשיתוף עם בית הספר למוסמכים במינהל עסקים ע"ש ליאון רקנאטי שבאוניברסיטת תל אביב, כי 200 עד 300 חברות סטארט אפ ייסגרו עד סוף השנה, מתוך כ-1,800 חברות סטארט אפ ישראליות הפועלות כיום.
lt/pgt

ltpgt
זאת, למרות שמספר הגופים המעוניינים להשקיע בארץ כיום הולך ועולה, כך שבין היתר, ישנן כיום בארץ מעל ל-30 Corporate VC’s - קרנות שמוקמות ע"י ארגונים גדולים, המעודדים שימוש במוצרי החברה, כמו אינטל 10003622-MRQ, דל וסוני.
lt/pgt

ltpgt
דולב ציין את אחד המאפיינים המרכזיים לחברות שקמות כיום, והוא שהיזמים כיום מבוגרים יותר, בעלי ניסיון עשיר יותר ובעלי רעיון למוצר נדרש בתעשייה. כמו כן, לדבריו, אנו נראה כיום חברות איכותיות יותר ובעלות שווי גבוה מבעבר. לדבריו, כיום ישנה גם מגמת עלייה במיזוגים מכיוונן של החברות העולמיות הגדולות, הנוטות להתעניין בחברות הישראליות.
ltbrgt
lt/bgtהקמת נציגויות בישראלltbgt
כמו כן, דולב ציין את העובדה שכיום קרנות ההון סיכון הזרות מגנות על עצמן יותר מאי פעם, ולפיכך הן מתחילות לעקוף את קרנות ההון סיכון הישראליות על ידי הקמת נציגויות בישראל לחיפוש אחר הזדמנויות להשקעה ישירה.
lt/pgt

ltpgt
עוד נדונה, במסגרת המושב הראשון של המפגש, סוגיית מימון חברות הסטארט אפ בשלבי חייהן הראשונים. יקי מרגלית, ממייסדי חברת אבטחת המידע אלדין , הציג עמדה המנוגדת לסברה הרווחת, לפיה רצוי ליזמים לסלול את דרכם תחילה באמצעות מימון עצמי, ורק בשלב מתקדם יותר להסתייע במימון חיצוני. לדבריו, עדיף דווקא לגייס כסף קודם ממשקיעים פרטיים (angles), ורק בשלב הבא לפנות לקרנות הון סיכון.
lt/pgt

ltpgt
"אחד היתרונות הקיימים בקבלת מימון מקרנות הון סיכון הוא קיצור זמן ההגעה לשוק, כמו גם סיוע לגידול מהיר של החברה. עם זאת, קיים חיסרון בולט בתלות שנוצרת במשקיע דוגמת הון סיכון", אומר מרגלית. לטענתו, קיימת פגיעה מסוימת בעצמאות היזמים ובגמישות הדרך, שמוכתבת על פי רוב לפי סדר יום מוגדר וקצר טווח מצד קרן ההון סיכון. לעומת זאת, במימון עצמי נשמרת מידת הגמישות והעצמאות של היזמים, ומעבר לכך, הבעלות על החברה.
lt/pgt

ltpgt
מרגלית התייחס גם לנושא ההוצאות של החברה - אותן מחלקים באופן מסורתי להוצאות קבועות, משתנות, וקשרי מימון. הדגש היה כי היזמים צריכים לשמור ככל האפשר על הוצאות קבועות נמוכות, ועד כמה שניתן להתבסס בתחילה על כוח האדם הקיים, תוך ויתור על תשלום המשכורות ליזמים.
ltbrgt
lt/bgt"התחלנו מהמרתף"ltbgt
עופר וילנסקי, ממייסדי ג'נגו (Jungo), המפתחת כלי פיתוח למערכות הפעלה, תיאר את ראשית דרכה של החברה, שהוקמה בשנת 1998. "התחלנו מ'המרתף', ללא שום חזון, כשכל מטרתנו - להרוויח כסף", סיפר, "בחרנו שלא להסתייע בהון סיכון משום שלא התרשמנו מספיק, ומשום הוויתורים הכרוכים בעבודה מולם". ג'נגו פיתחה ומכרה את הגירסה הנסיונית שלה של כלים לפיתוח תוכנה, ועל כך התבססה בתחילה.
lt/pgt

ltpgt
רק לאחר כחצי שנה, החלה ג'נגו לגייס אנשים מבחוץ, במשכורות נמוכות, ובשלב מסוים החל המעבר למשרדים. לאחר כשנה וחצי, החברה גייסה כסף ראשוני - מיליון דולר. זאת אחרי שהוצע לאנשי ג'נגו למכור את החברה, ואולם לאחר התייעצות עם מומחה למיזוגים - החליטו לוותר על כך.
lt/pgt

ltpgt
גם בג'נגו בדקו באופן מתמיד את המכירות בתום כל חודש, ובהתאם לכך התקדמו הלאה. "בשלב מסוים חוסר החזון הורגש היטב, והיה צורך למצוא כיוון - הכסף שהיה זמין איפשר זאת", סיפר וילנסקי.
lt/pgt

ltpgt
וילנסקי תיאר כיצד המשקיעים סייעו להם בהתקדמותה של ג'נגו, ובסופו של דבר נמצאה האסטרטגיה המתאימה לחברה. כשנה לאחר ההשקעה, נמצא גם הכיוון: מערכת הפעלה להתקני תקשורת פס רחב. "רק בשלב הזה התחלנו להגביר 'שריפת מזומנים', במשך 8 חודשים, עד לגיוס האחרון".
lt/pgt

ltpgt
פורום MIT ליזמות (MIT Enterprise Forum) הוא גוף שלא למטרת רווח, שמטרתו לעודד ולסייע בתהליכי הצמיחה של חברות בעלות זיקה טכנולוגית. לארגון 23 סניפים, רובם בצפון אמריקה. הסניף הישראלי הוקם ב-1993. בארגון חברים מנהלים בתעשיית ההיי-טק המקומית, חברות השקעה והון סיכון ואחרים.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully