וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פס"ד תקדימי: מבטחת זכאית להשתתפות מבטחת שנייה שביטחה אותו הנכס - גם כשהמוטבים שונים

5.4.2001 / 10:45

לפי ההלכה החדשה, גם כאשר מדובר במוטבים שונים, כאשר שתי חברות ביטוח מבטחות אותו נכס חל העיקרון של כפל ביטוח, ושתי החברות חייבות להשתתף בנזק

הארץ
ltpgt
lt/bgtמאת אליסה אודנהיימרltbgt

חברת ביטוח זכאית להשתתפות של חברת ביטוח שנייה, שמבטחת אותו נכס, גם כאשר המוטבים של שתי הפוליסות אינם זהים - כך קבע אתמול ביהמ"ש העליון בפסק דין תקדימי.
lt/pgt

ltpgt
פסק הדין התייחס לשני מקרים שונים: במקרה הראשון, במהלך הקמת מפעל על ידי חברת פילור תעשיות, נגרם נזק למכונה בעת שהועברה על ידי חברה אחרת - מנופי אבי. חברת הביטוח של פילור, חברת סיגנא, שילמה לפילור תגמולי ביטוח בגין הנזק. סיגנא תבעה את מנופי אבי ואת חברת מגדל 1081165-MRQ , חברת הביטוח של מנופי אבי.
lt/pgt

ltpgt
במסגרת הליך זה העלתה מגדל טענת הגנה, שלפיה היא זכאית, על פי עיקרון כפל ביטוח המופיע בחוק חוזה הביטוח, להשתתפות של סיגנא בנזק. סיגנא טענה כי לא מדובר בכפל ביטוח מאחר שהחוק מתייחס למקרה של מוטב יחיד, וכי במקרה זה לא מדובר באותו מוטב.
lt/pgt

ltpgt
במקרה השני, מדובר בפוליסת ביטוח בין מגדל לבין כמה חברות, שבמסגרתה הוסכם גם על כיסוי רכושן של החברות אשר נמסר לשימושם של אחרים. המבוטחים מסרו חוטים לעיבוד למפעל זקסוניה, שבוטח על ידי חברת מנורה.
lt/pgt

ltpgt
החוטים ניזוקו בשריפה שאירעה במפעל. מגדל פיצתה את החברות המבוטחות בגין הנזק שנגרם לחוטים, אך היא תבעה ממנורה 50% מדמי הביטוח ששילמה - בטענת כפל ביטוח.
lt/pgt

ltpgt
שני המקרים נדונו באופן נפרד בביהמ"ש השלום, ולאחר מכן בערעור במחוזי בת"א. בכל ארבעת הדיונים קבעו השופטים כי לא מדובר בכפל ביטוח לפי חוק חוזה ביטוח, וכי חברת הביטוח אינה זכאית להשתתפות מצד חברת הביטוח השנייה.
lt/pgt

ltpgt
חברות הביטוח עירערו לביהמ"ש העליון. נשיא העליון, אהרון ברק, והשופטים תיאודור אור ומישאל חשין, קבעו הלכה חדשה שלפיה גם כאשר מדובר במוטבים שונים, כאשר שתי חברות ביטוח מבטחות אותו נכס חל העיקרון של כפל ביטוח, ושתי החברות חייבות להשתתף בנזק.
lt/pgt

ltpgt
השופט אור, שכתב את פסק הדין, ציין כי סעיף 59 לחוק חוזה ביטוח קובע באופן מפורש את ההלכה, כאשר מדובר במוטב אחד המבטח אותו נכס אצל שתי חברות ביטוח.
lt/pgt

ltpgt
במקרה כזה, המבטחים נושאים בנטל החיוב לפי היחס שבין סכומי הביטוח. השופט אור קבע כי גם במקרה של שני מוטבים שונים יש הצדקה לתחולתו של אותו הסדר.

את מגדל ייצג עו"ד פגי שרון, ואת מנורה עו"ד משה קפלנסקי (רע"א 3948/97, 5449/97) .
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully