וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גל הפיטורים עלול להפוך לנחשול

5.4.2001 / 12:31

חברות השקעות מפטרות עקב הירידות בוול סטריט /הארץ

הטלטלה המתמשכת בשווקים הפיננסים הגלובלים וההאטה בפעילות הכלכלית בארה"ב, הביאה גל פיטורים לפתחן של שתיים מהחברות הגדולות בוול סטריט, מורגן סטנלי וסיטיגרופ.

סיטיגרופ, קבוצת השירותים הפיננסים הגדולה בעולם, הודיעה שלשום למאות עובדים על פיטוריהם, כחלק מתוכנית לצמצום הוצאות. מורגן סטנלי, אחד הבנקים להשקעות הגדולים בעולם, שוקל פיטורים של 1,000 ברוקרים, 7% מצוות חטיבת הברוקרג', במאמץ לצמצם ההוצאות במיליארד דולר, דיווח אתמול "וול סטריט ג'ורנל" מפי מקור המקורב לחברה. מורגן סטנלי סירב להגיב.

עיקר הפיטורים בסיטיגרופ מתמקדים בפעילות בנקאות ההשקעות, הכוללת את בנק ההשקעות סלומון סמית בארני, דיווח "ניו יורק טיימס".

לפי העיתון, עובדים רבים נראו יוצאים ממטה החברה במנהטן עם ארגזים. דוברת של סלומון סמית בארני, ארדה נזריאן, אישרה כי החברה החלה לפטר עובדים, וציינה כי הפיטורים יתמקדו במחלקות תמיכה, דוגמת שירותים וטכנולוגיה, בפעילויות בנקאות ההשקעות ובתחום שיווק מניות ואג"ח. היא סירבה לנקוב במספר העובדים שתפטר החברה.

הפיטורים במורגן סטנלי עשויים להגיע ל-1,500 עובדים, 2.5% מכוח האדם הכולל של החברה. בנוסף לפיטורי ברוקרים, שוקלת החברה פיטורים במחלקות המחקר והמסחר בניירות ערך, דיווח "וול סטריט ג'ורנל". מורגן סטנלי מעסיק 14 אלף עובדים, והוא בנק ההשקעות השלישי בגודלו בארה"ב.

דובר מורגן סטנלי סירב להתייחס לעניין. בעבר אמר בנק ההשקעות כי פיטורים ייערכו באופן פרטני בכל מחלקה, וכי בנק ההשקעות לא מתכנן פיטורים המוניים.

ברבעון הראשון של 2001 דיווח מורגן סטנלי על ירידה חדה של 30% ברווח התפעולי ל-1.07 מיליארד דולר, עקב ירידה תלולה בהכנסות מעמלות על מסחר בניירות ערך ובייעוץ למיזוגים. היה זה הרבעון השני ברציפות שמורגן דיווח על ירידה ברווחים.

הפיטורים בסיטיגרופ באים כשבוע לאחר שמייקל קרפנטר, המנהל את הפעילות הקונצרנית הגלובלית ופעילות בנקאות ההשקעות, התריע כי "סיטיגרופ נדרשת להגיב לסביבת הפעילות העסקית הלא-נוחה באמצעות ייעול ניהול כוח האדם וההוצאות". אתמול לא ניתן היה להשיג את תגובת קרפנטר.

אנליסטים רבים אומרים כי בקרב חברות בוול סטריט אפסה התקווה כי יוכלו להימנע מפיטורים נרחבים. כעת, גוברת ברובן ההכרה כי פעילויות המיזוגים והמסחר לא יתאוששו במהרה כדי לעמוד בתשלומי השכר וההטבות לעובדים, שהלכו והתעצמו בעת הצמיחה הכלכלית המהירה בשנות ה-90.

בשנים האחרונות פיתחו בנקים להשקעות סלידה מפיטורים נרחבים מהירים, אחרי שכמה מהם נתפסו לבהלת פיטורים אחרי הירידות החדות בשוקי ההון ב-1994 וב-1998. כעת, עם זאת, הם מודיעים בזה אחר זה על פיטורים: חברת הברוקרים המקוונת צ'רלס שוואב מתכננת פיטורים של 3,400 עובדים, 13% מכוח האדם; בר סטרנס הודיע על פיטורים של 400 עובדים, בעיקר בתחומי השירותים; ומריל לינץ, בנק ההשקעות הגדול בארה"ב, אמר כי הוא שוקל פיטורים של 150 עובדים, 6% מעובדי חטיבת בנקאות ההשקעות.

ההערכה היא כי אם יימשכו הירידות בשוקי המניות עלול גל הפיטורים להפוך לנחשול של ממש. "למרות מה שהחברות בוול סטריט אומרות, הפיטורים הופכים לצעד נפוץ ולא ליוצא מן הכלל", אמר אנליסט המסקר את התעשייה בבר סטרנס ל"וול סטריט ג'ורנל". לדברי ג'ודה קראושאר, אנליסט במריל לינץ, "בחודשים הקרובים יודיעו יותר ויותר חברות על פיטורים גדולים בחטיבות ההשקעות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully