וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עברה הצעת חוק האוסרת פיטורי עובדת העוברת טיפולי הפריה

5.4.2001 / 16:54

תקופת היעדרותה של עובדת לא תעלה בכל סדרה של טיפולים בהפריה חוץ גופית על 16 ימים במקום עבודה שבו נהוג שבוע עבודה של 5 ימים ועל 20 ימים במקום עבודה שבו נהוג שבוע עבודה של 6 ימים

עינב בן יהודה
ltpgt
לאחרונה עברה בקריאות 2 ו-3 הצעת חוק לפיה ייאסרו פיטורי עובד או עובדת על רקע מימוש זכותם להיעדר מן העבודה לשם קבלת טיפולי פוריות עבור ילדם הראשון או השני, אלא בהיתר של שר העבודה והרווחה.
lt/pgt

ltpgt
בשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספר הנשים שנאלצות לעבור טיפולי הפריה. כל מחזור טיפולי גורם להיעדרות העובד ועקב כך משפיע על התפקוד והיקפי העבודה והתמורה שהעובד יכול לתת.

לדברי עו"ד הילה פורת, מנהלת מרכז המידע בדיני עבודה ושכר בחברת HPS מקבוצת קו מנחה, מעסיקים רבים פונים ומבררים לאחרונה את הזכויות של עובדת העוברת טיפולי הפריה.
lt/pgt

ltpgt
השאלות מתמקדות בשני מישורים: האחד עצם זכותה של העובדת להיעדר מהעבודה עקב טיפולי פוריות. החוק, לדברי עו"ד פורת, קובע כי עובדת רשאית להיעדר מעבודתה בתקופה שבה היא עוברת טיפול הפריה חוץ-גופית, אם אישר הרופא המטפל בכתב כי הטיפול מחייב זאת, ובלבד שהודיעה על כך למעבידה מראש.
lt/pgt

ltpgt
תקנות עבודת נשים קובעות כי תקופת היעדרותה של עובדת לא תעלה בכל סדרה של טיפולים בהפריה חוץ גופית (בין באשפוז ובין בטיפול אמבולטורי, לרבות ימי מנוחה הכרוכים בסדרה זו) על 16 ימים במקום עבודה שבו נהוגים 5 ימים בשבוע ועל 20 ימים במקום עבודה שבו נהוגים 6 ימים. בכל מקרה, לא יהיו יותר מ-4 סדרות טיפוליות בשנה ודינה של היעדרות כזאת היא כדין היעדרות מפאת מחלה, במסגרת ימי המחלה הצבורים לעובדת.
lt/pgt

ltpgt
המישור השני בו מתמקדות השאלות בנוגע לאפשרות של המעסיק לפטר עובד בגין טיפולי הפוריות. עד לתיקון החדש לחוק עבודת נשים, מעסיק אשר פיטר עובד/ת עקב העובדה שהיא עוברת טיפולי הפריה, היה חשוף רק לתביעה בגין הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה (אפליה מחמת מצב אישי). פורת מוסיפה: כעת הנושא הוסדר חוקית. המדינה באה לקראת העובדת והמשפחה ומחוקקת חוק הנושא השלכות חברתיות.
lt/pgt

ltpgt
חברת HPS, מקבוצת קו מנחה, עוסקת בפיתוח ומתן שירותי מידע עסקי בתחומי מיסוי, משפט, עבודה ושכר עבור רואי חשבון, יועצי מס, חשבים ומנהלי כספים.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully