וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תביעה ייצוגית נגד טבע על 506 מיליון שקל בגין הפצת תרופה פגומה

5.4.2001 / 18:33

מדובר בתרופת הכוריגון ששווקה במהלך שנת 1998 במינון לא מתאים עקב תקלה בקו הייצור

אמיר הלמר
ltpgt
גלי קונסט הגישה היום בבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה על סך 506 מיליון שקל נגד חברת טבע ובקשה להכיר בתביעה זו כתובענה ייצוגית.
lt/pgt

ltpgt
קונסט טוענת, באמצעות עו"ד צבי כהנא, כי בשנת 1998 השתתפה בטיפולי פוריות שנכשלו, במסגרתם נעשה שימוש בתרופה "כוריגון" מתוצרתה של טבע. מבירור שנעשה עולה כי אמפולות הכוריגון מתוצרת החברה היו באותה תקופה פגומות ולא במינון הנדרש.
lt/pgt

ltpgt
התובעת טוענת כי לאחר כישלון הטיפול הראשון בסוף חודש אוגוסט 1998 היא החלה בטיפול הפריה חוץ גופית חדש ופנתה כדי לרכוש אמפולות כוריגון חדשות. רק אז נאמר לה לבדוק את האמפולות הישנות שברשותה, שכן באותה תקופה שווקו אמפולות כוריגון מתוצרת טבע שהכילו הורמונים בכמות פחותה מכמות המינימום המוצהרת.
lt/pgt

ltpgt
התובעת טוענת כי לאחר מכן פנתה לנציגים המוסמכים של טבע והם אישרו כי אכן היא שיווקה אמפולות פגומות של כוריגון עקב תקלה בקו הייצור, וכי סביר להניח שגם המבקשת השתמשה באמפולות פגומות מתוצרת המשיבה. יתרה מכך, טוענת קונסט כי מבירור שערכה במשרד הבריאות עלה כי האחרון ערך חקירה בעניין, במסגרתה הודתה טבע כי אכן היה כשל מערכות באותה תקופה בקו הייצור של הכוריגון, וכי הכוריגון ששווק באותה תקופה לא היה תקין.
lt/pgt

ltpgt
לפיכך, טוענת התובעת כי לאור ידיעתה של טבע על המקרה והודאתה בפרטיו גם בפניה וגם בפני משרד הבריאות - הרי הטעתה אותה טבע שכן למעשה היא לא טרחה לידע את כלל הציבור בעניין.
lt/pgt

ltpgt
התובעת טוענת כי על טבע היה להודיע באמצעי התקשורת על דבר קיומן של אמפולות פגומות מתוצרתה וכי היא לא פירסמה כל הנחיה לצרכנים מסוגם של התובעים לבדוק את האמפולות שבשימושם. כמו כן, ניסתה טבע להסתיר את דבר קיומן של אמפולות פגומות מידיעתה - כמו מיתר הצרכנים מסוגה - ובנוסף ניסתה לטשטש את עובדת קיום התקלות אצלה באמצעות חוזר מטעה ובאמצעות מהלך של "סילוק שקט" של האמפולות הפגומות מהמדפים בבתי המרקחת. כל זאת, תוך עצימת עיניים מודעת וצינית, נוכח העובדה שקיימת אוכלוסיית צרכנים גדולה שרכשה את האמפולות הפגומות.
lt/pgt

ltpgt
התובעת מדגישה בהקשר זה כי מרגע שנודע למשיבה על הכשל בייצור התרופה, טבע ידעה היטב שמדי יום ביומו מוזרקות לנשים שעוברות טיפולי הפריה אמפולות פגומות, וכי אותן מטופלות מסתכנות בטיפול הכולל הרדמה מלאה. בכך, הפרו למעשה בטבע חובות חקוקות רבות.
lt/pgt

ltpgt
את התביעה מגישה התובעת לפי פרק איסור ההטעיה בחוק הגנת הצרכן, הקובע כי יצרן לא יעשה דבר העלול להטעות צרכן. בנוסף, טבע, לטענתה, עברה על חובת הגילוי לצרכן לגבי כל פגם במוצר.
lt/pgt

ltpgt
למעשה, טוענת התובעת כי מנסיבות העניין מוטל על טבע הנטל להוכיח שלא היא זו שגרמה לכישלון טיפול ההפריה שבוצע בה, שבמהלכו נעשה שימוש באמפולות פגומות.
lt/pgt

ltpgt
התובעת טוענת כי הנזק שנגרם לה עקב כך מתבטא ב-7,880 שקל הוצאות עבור טיפולים וכן כ-50 אלף שקל בגין עוגמת נפש.
lt/pgt

ltpgt
התובעת מבקשת כי ביהמ"ש יכיר בתביעתה כתביעה ייצוגית, ובכך היא תייצג את כל מי שהשתמשה בכוריגון מתוצרת המשיבה במסגרת טיפול רפואי כלשהו אשר נכשל במהלך התקופה בה שווקו אמפולות כוריגון פגומות מתוצרת טבע. התובעת מעריכה כי מספר חברי הקבוצה הוא כ-11 אלף איש, וכי הנזק הכולל שנגרם מסתכם בכ-506 מיליון שקל.
lt/pgt

ltpgt
טרם הוגש כתב הגנה.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully