וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פאניקת רכישות בנאסד"ק - זינק כמעט בתשעה אחוזים

5.4.2001 / 22:24

מניות הטכנולוגיה המריאו בעשרות אחוזים; בכיר בבנק הפדרלי אמר כי ההאטה הכלכלית חדה מהצפוי - והמשקיעים מתנפלים על מניות הטכנולוגיה

דפנה מאור
שבוע של ירידות חדות נקטע בזינוק מטורף בנאסד"ק של קרוב ל-9%. פאניקת רכישות השתלטה על משקיעי הנאסד"ק, למרות שסימני האזהרה רק ממשיכים להתחזק. הסבר לטירוף שגרם לזינוק של עשרות אחוזים במניות השבבים, ציוד התקשורת והאינטרנט לא ניתן למצוא אפילו בחדשות הטובות של היום - אישור של יצרנית המחשבים DELL (דל) 10003723-MRQ לתחזיותיה והעלאת המלצה של יאהו.

למרות שהמשקיפים בשוק לא מוצאים סימנים של ממש ל"קפיטולציה" - אותה כניעה של המשקיעים שמסמנת את התפנית החיובית - נחלקות הדעות אם עליות מסוג זה הן תפנית או תיקון זמני. העובדות החותכות הן: מדד מניות המוליכים למחצה עלה ביותר מ-12%, בהובלת הכבדות שבמניות הטכנולוגיה. מניות חברות המדיה המקוונות, כמו EMusic, זינקו בעשרות אחוזים.

שימו לב, בכיר בבנק הפדרלי, לורנס מאייר, אמר היום כי ההאטה בצמיחה הכלכלית בארה"ב היתה חדה ממה שהבנק ציפה. מאייר ציין כי בתנאים הנוכחיים מאוד קשה לנבא את העתיד. "לא צפיתי שההאטה תהיה כה חדה וקיצונית", אמר מאייר בכנס שנערך בגבעת הקפיטול.

מאייר, שנאם בפני מחוקקים, בכירים בעולם העסקים ונציגים של הקהילה המקומית, הדגיש כי "רמת אי הוודאות של הכלכלה האמריקאית כה גדולה שכל תחזית לעתיד היא כמעט בלתי אפשרית". מאייר חזר בדבריו על דברים שאמרו כבר רבים מהאנליסטים, שציינו כי המציאות מאוד הפכפכה וקשה לניבוי. המשקיעים, כך נראה, סבורים אחרת, ומעדיפים את האצטגנינים של בתי ההשקעות.

אינטל טסה מעלה ב-13.2% והוסיפה לשווי השוק שלה יותר מ-15 מיליארד דולר. חברות קטנות יותר, כמו רמבוס (סימול RMBS) , עלו בשיעורים דו ספרתיים, ומיודעתנו, ברודקום (סימול BRCM) , שרכשה לא מזמן את ויז'נטק והסתבכה בתביעות משקיעים, ניכסה לעצמה תוספת של 21.6% לערכה.

חלקן של יצרניות ציוד התקשורת לא נגרע בשמחה: עליות של כעשרה אחוזים נרשמו במניות סיסקו ואלקטל. עלייה של קרוב ל-20% נרשמה במניית שק החבטות של השוק לוסנט 10003648-MRQ ובמניית החברה הבת שהונפקה בשבוע שעברה, אגיר (סימול AGRA) .

ומה עם יאהו, שההמלצה של הולי בקר מליהמן עליה נתנה את האות לחגיגה של השוק כולו? פורטל האינטרנט שהפך לשק החבטות של השוק זינק היום ביותר מ-24% והגיע למחיר של 15.4 דולר, שכבר מתקרב להמלצה של בקר - 20 דולר ל-12 חודשים. בקר ציינה כי מחיר המניה כעת נמוך מערכה האמיתי.

מריל לינץ' לא רצה להישאר מאחורי ליהמן ברדרס ונתן תחזית חיובית משלו - על IBM. הענק הכחול אינו חשוף להאטה הכלכלית כמו המתחרים, טוען האנליסט תומס קריימר. במונחי המשקיעים זה היה שווה עלייה של 6.8% בלבד. מתחרתה בתחום המחשבים האישיים, דל, עלתה ב-13.8%, לאחר שאוששה את התחזיות הקלושות שלה לרבעון הקרוב.

ההיסטריה לא הוגבלה למניות הטכנולוגיה בלבד. בתירוץ של דו"ח מוצלח של יצרנית האלומיניום אלקואה (סימול AA) זינק הדאו ג'ונס ביותר מ-400 נקודות.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully