וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סופה של ידידות אומללה: מדינול תובעת מבוסטון סיינטיפיק מיליארדי דולרים

6.4.2001 / 12:08

"בוסטון תיכננה מזימה זדונית ומושחתת", טוענת מדינול; תובעת פיצויים בגין ניסיון של בוסטון לשלול את זכויותיה ולהשיג עצמאות בייצור סטנטים

גיא ימין
ltpgt
פרק נוסף נפתח היום בסאגת היחסים בין מדינול לבוסטון סיינטיפיק (סימול BSX), פרק שיחתום סופית את אפשרות הרכישה של מדינול ע"י בוסטון, שעמדה על הפרק במשך חודשים ארוכים. והכותרת של הפרק הזה היא חריפה במיוחד. "מזימה מושחתת" "הונאה" "תוכנית סודית" הם רק חלק מהביטויים מאחורי כתב תביעה שהגישה היום מדינול כנגד בוסטון.
lt/pgt

ltpgt
מדינול מבקשת פיצויים בשווי מיליארדי דולרים. חלק גדול מהסכום נובע מפעילוית של בוסטון שנועדו לעכב כניסת מדינול לשוק.
lt/pgt

ltpgt
העלילה שמגוללת היום בוסטון מזכירה ספרי ריגול בינלאומי יותר ממערכת יחסים בין שתי חברות. בין עילות התביעה העיקריות ניתן למנות גניבת סודות מסחריים ופטנטים והפרת חוזה, ומונחים כמו "שמות צופן" ו"הפצת שקרים". לטענת מדינול, ניסתה בוסטון לבנות יכולת עצמאית לפיתוח סטנטים, מוצר הדגל של מדינול, וזאת על ידי שימוש במידע סודי ומסווג שהעבירה לה מדינול במהלך מערכת היחסים העסקית ביניהן.
lt/pgt

ltpgt
במדינול טוענים כי בוסטון לא קידמה ולא הכניסה פיתוחים חדשים של מדינול לשוק, וזאת תוך כדי נסיונות פיתוח עצמאיים שיהוו תחליף למוצרי מדינול. דרך הפעולה היתה הקמת חברת קש בשם BBD (ראשי תיבות של Bring a better Deal, לבוסטון כמובן) תוך ניצול נכסי מדינול וזכויותיה.
lt/pgt

ltpgt
לטענת מדינול, ערכה בוסטון דו"חות כספיים כוזבים של BBD והסתירה את קשריה עימה, כך שתוכל להעתיק באופן לא חוקי את הסטנטים מסוג "ניר" של מדינול, המוגנים בפטנטים. בוסטון החליטה לחקות את תהליכי הייצור על בסיס מכונות ייצור שסיפקה מדינול. התהליך היה חשאי וכלל שם צופן חדש ל-BBD והוא 'פרויקט עצמאות', לסמן את מטרתה של בוסטון להבטיח את עצמאותה ממדינול.
lt/pgt

ltpgt
מדינול גורסת כי בוסטון אף מסרה מצגי שווא ל-FDA, לפיהם BBD אינה קשורה בבוסטון, והגדירה את BBD כספק רכיבים, כך שתוכל להקנות לעצמה את האפשרות להחליף את מוצריה של מדינול בהליך מקוצר של 30 יום.
lt/pgt

ltpgt
למעשה, טוענת מדינול, רימו מנהלי בוסטון גם את עובדיהם. לדבריה, יש בידיה מסמכים רבים המגבים את התביעה, בהם מסמך שכתבה מנהלת אחראית במפעל. "אין לי אפילו רמז מיהו הספק BBD”, כך רשמה. עד כדי כך היה ה"פברוק" מוצלח, גורסת מדינול. ובינתיים, רקמה המזימה אור וגידים.
ltbrgt
lt/bgtמדינול: "בוסטון הורתה לעובדיה לחתום בשמות בדויים"ltbgt
במארס 1997 שכרה בוסטון "משרדי רפאים" ל-BBD באירלנד על מנת לקדם את המבצע. כך, בעוד ההסכם בין שתי החברות איפשר לבוסטון ליצר עד 500 סטנטים בחודש, כדי להחזיק את קו הגיבוי במצב תפעולי תקין, כוונה BBD להגיע ליכולת ייצור של כ-40 אלף סטנטים מסוג "BSC NIR” בחודש אחד, טוענת מדינול.
lt/pgt

ltpgt
בוסטון חייבה את עובדי BBD, שהיו גם עובדיה, לחתום על הבקשות ל-FDA בשמות פיקטיוויים, על מנת להסתיר את הקשרים בין החברות, טוענת מדינול. "כל אחד יבחר שם חדש מהטפסים המפוברקים שהגיעו ל-BBD", הורו מנהלי בוסטון לעובדיהם, לטענת מדינול.
lt/pgt

ltpgt
מי שגילה את התרמית, לטענת מדינול, היה משרד רואי החשבון ארנסט אנד יאנג, שדרש מבוסטון לתקן את דו"חותיה הכספיים. וכך, באפריל 2000 אולצה בוסטון לגלות את בעלותה על BBD לרשויות המס האיריות. רק כשראה ג'ים טובין, המנכ"ל הטרי של בוסטון דאז, כי אין מנוס אלא לגלות למדינול את התרמית, חשפה בוסטון את העלילה בפני קובי ויהודית ריכטר.
ltbrgt
lt/bgt הזוג ריכטר מזדעזעltbgt
"כשגילו זאת בני הזוג ריכטר, הם היו בהלם מוחלט. הם לא יכלו להאמין כי חברה עימה עמדו בקשר מקצועי לאורך שנים ניסתה לנשל אותם ממה שיצרו במו ידיהם", כך אמר ל-TheMarker עוה"ד של החברה, ד"ר ישראל לשם, בשיחה בעקבות הגשת כתב התביעה. "בשיחה עימם הוא גולל את השתלשלות האירועים הכרונולוגית וביקש למעשה לפתוח דף חדש בין שתי החברות".
lt/pgt

ltpgt
כתוצאה מהחשיפה דרשה מדינול מיד כי בוסטון תתחייב לחשוף בפניה באופן מלא את מזימת BBD, ושמאותו מועד ואילך יוגשו בקשות ל-FDA רק בהסכמה הדדית. בוסטון, טוענת מדינול, לא מצאה לנכון לתת לה את ההתחייבויות שדרשה. מדינול טוענת כי בוסטון פתחה במסע יחסי ציבור ציני ולא אתי על מנת לטעת את הרושם כי העיכובים בהחדרת מוצרי "ניר" חדשים נובעים מהיעדרם של פיתוחים חדשים במדינול, או בשל כושר ייצור לקוי.
lt/pgt

ltpgt
במקביל ניסתה בוסטון להתיש את הנהלת מדינול, על מנת שיירד שוויה והיא תוכל לרכוש אותה במחיר נמוך, לטענת מדינול. כך עיכבה בכחצי שנה את שיווק הסטנט "נירויאל אליט", שהוחדר לבסוף לשוק בפברואר 2001. תוך כדי, פיתחה בוסטון את הסטנט "אקספרס", כמתחרה פוטנציאלי בסטנטים של מדינול, גורסת מדינול.
ltbrgt
lt/bgt בבוסטון קיוו בכל זאת שהעסקה תצא אל הפועלltbgt
איך הצליחה בוסטון להמשיך במשא ומתן של חודשים עם חברה שהיא מכנה "ארגון מושחת", שאלנו את סמנכ"ל הכספים של מדינול, תמרה שוגר.
lt/pgt

ltpgt
"מדינול והנהלתה לא היו מעוניינים לבלות את החיים בבימ"ש, ולכן חשבנו שהפיתרון הטוב ביותר הוא להגיע לפשרה ולסיים את הפרשה. הבנו כי יש לנו שתי אופציות. האחת, להיכנס למסכת דיונים שאנו לא יודעים מתי תסתיים. השנייה לנסות להיפרד".
lt/pgt

ltpgt
וכשבמדינול מתכוונים להיפרד, המשמעות היא להירכש. לטענת מדינול, הבינה החברה כי המו"מ עם בוסטון אינו מאפשר עסקה הוגנת, ולכן עליה לפנות לערכאות שיפוטיות.
lt/pgt

ltpgt
"עילות התביעה מוכתבות מהנזק שנגרם לנו. בשנה שעברה, מאז התגלתה המזימה, סדרי העדיפויות הוכתבו ע"י בוסטון, והופחת חלקה של מדינול במיזם המשותף. היא נושלה מזכויותיה, ועצמאותה הפיננסית נפגעה בשל העובדה שבוסטון בלמה את מדינול מלהנפיק את מניותיה לציבור", אומר עו"ד לשם.
ltbrgt
lt/bgt פיצויים עונשיים כנגד ארגון מושחתltbgt
"הסיכון אותו אנחנו דורשים מסתכם בכמה מיליארדי דולרים. איני מעונין לומר במפורש כמה, כי החוק בארה"ב אינו מחייב לנקוט במספרים בתביעה נזיקית. בנוסף לנזק שניגרם בשל עיכוב ה

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully