וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר לאן?

6.4.2001 / 12:28

המגמה היא של המשך פיחות איטי

ליאור כגן
ltpgt
הפעילים בשוק ההון שבימים אלו הם בעיקר הבנקים, החברות, משקיעים זרים וספקולנטים, התרגלו למציאות חדשה במסחר בשקל-דולר. החל מאמצע חודש מארס חל שינוי - מחזורי המסחר גדלו לכמיליארד דולר ביום, התנודתיות גדלה, ובניגוד לשנה הקודמת הדולר נראה כאפיק מעניין יותר.
lt/pgt

ltpgt
נזכיר, כי את שנת 2001 פתח הדולר ברמה של 4.041 שקלים, אולם לא עבר זמן רב ושער החליפין של הדולר עלה מדרגה, והדולר נסחר תקופת מה ברמות של 4.12-4.08 שקלים. אחד הגורמים לעליית מדרגה זו הוא נגיד בנק ישראל שאמר כי הוא צופה ששנת 2001 תסתיים בהתחזקות הדולר.
lt/pgt

ltpgt
עליית מדרגה נוספת התרחשה מאמצע חודש מארס, ומאז נסחר הדולר סביב רמה של 4.20 שקלים. שני הגורמים העיקריים להתחזקות הדולר הם הירידות החדות שנרשמו מתחילת השנה בנאסד"ק, והמצב הביטחוני בו אנו מצויים זה מספר חודשים.
lt/pgt

ltpgt
רוב הגופים הכלכליים מעריכים כי הדולר ימשיך להיסחר מעל לרמת 4.20 שקלים, וכי המגמה הכללית היא של פיחות, אם כי אף אחד מהגופים לא צופה פיחות חד. כך לדוגמה, אף אחד לא מדבר על רמה של 4.5 שקלים לדולר, גם לא בסוף השנה. הערכותיהם בדבר הפיחות נשענות בין היתר על חוקי הכלכלה הפשוטים של היצע וביקוש - החברות הישראליות כמעט ולא מגייסות הון בחו"ל, כך שהיצע הדולרים ייקטן בטווח הארוך.
lt/pgt

ltpgt
השאלה כיום היא האם הדולר ימשיך להיסחר סביב רמה של 4.20 שקלים, או שמה אנו נהיה עדים לעליית מדרגה נוספת. אם מחפשים נקודות התנגדות, ניתן לדבר על רמת ה-4.24 שקלים לדולר כרמה כזו. לדברי סוחרים, הירידה שנרשמה בדולר ביומיים האחרונים (ירידה של 5 אגורות) התבצעה לאחר שהדולר לא הצליח בפעם השלישית לחצות את רמת ה-4.24 שקלים.
lt/pgt

ltpgt
הדולר נעצר ברמה זו גם בחודש מאי האחרון, אז התחזק בעקבות פרסום הרפורמה במס שגרמה להזרמת ביקושים לאפיק הדולרי. "גופים רבים, כולל ספקולנטים ראו שהדולר שוב נעצר ברמה של 4.24 שקלים, והחליטו לחסל או לצמצם פוזיציות "לונג דולר", והדולר ירד", אמרו בחדרי העסקות.
ltbgt
הדולר יכול לרדת השבוע בהשפעת נפח המסחר הדליל בחול המועד
lt/bgt
נכון להיום נראה כי בעיני המשקיעים רמה של 4.1850 שקלים נחשבת כרמת קנייה טובה, כך ניתן היה לראות הבוקר, כאשר ברמות אלו הוזרמו ביקושים. להערכת סוחרים, הדולר יכול לרדת שבוע הבא וזאת בהשפעת נפח המסחר הדליל שצפוי בעקבות חופשת חול המועד. במחזורי מסחר נמוכים קל יותר להשפיע על הכיוון בדולר.
lt/pgt

ltpgt
עליית מדרגה נוספת לרמות של 4.35-4.25 שקלים יכולה להתבצע בהשפעת רכישות אגרסיוויות של המשקיעים הזרים, שניתן היה לראות בברור את השפעתם על המסחר בדולר. וכמובן, אם הציבור, שבינתיים מגלה בגרות ולא רץ לדולר, יחליט כי ההשקעה בדולר כדאית ומשקי הבית יזרימו ביקושים רבים. שני גורמים אלו נראים היום אפשריים, אם כי קשה להעריך אם ומתי הם יתרחשו.
lt/pgt

ltpgt
כמובן שאין לשכוח את השפעת המצב הביטחוני בארץ. כיום נראה כי המשקיעים בדולר התרגלו לרמה מסוימת של מתח ביטחוני, אולם, סביר להניח כי הסלמה בתחום זה תגרום לביקושים נוספים לדולר. גורם נוסף שעשוי לתמוך בהתחזקות הדולר הוא פדיון אג"ח דולרי בהיקף של כ-400 מיליון דולר לקראת אמצע החודש. יש לשער כי הגופים ירצו לשמור על כספים אלו באפיק הדולרי, מה שיגרום לביקוש לדולר.
ltbgt
בנק לאומי: גל אזהרות הרווח טרם הגיע לסיומו - לא מומלץ להיכנס לשוק המניות
lt/bgt
להערכת כלכלני בנק לאומי, הסיכון הכרוך היום בכניסה להשקעה במניות הנסחרות בת"א ובנאסד"ק הוא גבוה, ואינו מצדיק השקעה באפיק זה
lt/pgt

ltpgt
כלכלני בנק לאומי מעריכים כי גל אזהרות הרווח טרם הגיע לסיומו ואי לכך ממליצים לא להיכנס להשקעה בשוק המניות לטווח קצר. להערכתם, סימני ההאטה שבאו לידי ביטוי בדו"חות הכספיים של החברות לרבעון הרביעי של השנה, לא צפויים להשתנות לטובה ברבעון הראשון של השנה.
lt/pgt

ltpgt
כלכלני הבנק כותבים בהמלצתם השבועית כי כל עוד לא נראה הלכה למעשה שיפור בתוצאות הפיננסיות של החברות, שיבואו הן כתוצאה מהתייעלות פנימית בחברה (פיטורים), והן מחזרת הכלכלות העולמיות לפסים של צמיחה, תימשך התנודתיות בשערי המניות.
lt/pgt

ltpgt
אי לכך מעריכים הכלכלנים כי בשיקולי סיכון מול תשואה, הסיכון הכרוך היום בכניסה להשקעה במניות הנסחרות בת"א ובנאסד"ק הוא גבוה, ואינו מצדיק השקעה באפיק זה. כלכלני הבנק סבורים כי רק עם התאוששות הכלכלות, ועצירת גל אזהרות הרווח ניתן יהיה לאסוף מניות של חברות גדולות ויציבות לצורך השקעה לטווח ארוך.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully