וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ג'ננטק: 25 שנים של ביוטכנולוגיה

7.4.2001 / 10:40

על סף הפיכתה ליצרנית תרופות מובילה - חלק 2

סן חוזה מרקיורי
ltpgt
lt/bgtמאת פול ג'ייקובסltbgt
ltbrgt
lt/bgtחוף מבטחים רעיוניltbgt
המדען אבי אשכנזי, שלמד בארץ, הגיע לג'ננטק לפני 13 שנה. "אם יש לך רעיון טוב ואתה מעוניין להגשים אותו, כאן אתה יכול", הוא אמר. "אם לא ייתנו לנו לעבוד על הרעיונות שלנו, יחלו כאן מהומות".
lt/pgt

ltpgt
צוותו של אשכנזי חשף חלבון טבעי שקיבל את השם Apo2/TRAIL. חלבון זה גורם להתאבדותם של תאי סרטן.
lt/pgt

ltpgt
בהתלהבות מוחצנת, מקרין אשכנזי בפני מבקר סרט המתאר ניסוי ראשוני בו הוא הוסיף את החלבון לצלוחית שהכילה תאים סרטניים אנושיים. התאים שינו במהירות את צורתם בעודם מתחילים בתהליך ההשמדה העצמית.
lt/pgt

ltpgt
צוות ג'ננטק לא שוכח לזקוף חלק מהקרדיט לשותפתו אימונקס. לאחר 5 שנות פיתוח, שתי החברות מקוות לתחילת בחינת התרופה על חולי סרטן מאוחר יותר השנה.
lt/pgt

ltpgt
אך אשכנזי אומר שההתקדמות אינה תמיד רצופה. לפני שנה מדענים בבית הספר לרפואה באוניברסיטת פיטסבורג פירסמו מאמר שטען שהחלבון המדובר רעיל לתאי כבד ועלול לפגוע במשתמשים. "זה היה מדאיג. אם זאת היתה חברת סטארט אפ, היינו קורסים". בסופו של דבר הסתבר שצוות החוקרים מפיטסבורג השתמש בגירסה שונה של החלבון.
lt/pgt

ltpgt
החלבון של אשכנזי הוא רק דוגמה אחת לתרופות החדשניות המפותחות בפיקוחה של מנהלת חטיבת הרפואה, ד"ר סוזן דזמונד-הלמן. "אנו מחפשים אחר מוצרים עם סבירות גבוהה להצלחה", היא אמרה. "אנחנו גם רוצים פרויקטים מסוכנים, שם אנחנו עושים צעד גדול על קרקע בתולית".
lt/pgt

ltpgt
עם הון של 2.6 מיליארד דולר במזומן ובנכסים אחרים, החברה יכולה לרכוש חברות אחרות. ג'ננטק שיתפה פעולה עם מחזיקת המניות העיקרית, רוש, במרוץ אחר חלק מזכויות הפיתוח של תרופה חדשה נגד סרטן, המגיעה ממעבדות OSI פארמאסוטיקלס.
lt/pgt

ltpgt
התרופה, שנקראת OSI-774, חוסמת ריאקציה כימית בתוך סוג מסויים של גידולים וכך מונעת מהם מלהתפשט ולהתפתח. התרופה עובדת רק על תאים עם סוג מסוים של חלבון, הנמצא על הקרום החיצוני, אך ל-30% מתאי הסרטן יש את החלבון הנ"ל.
lt/pgt

ltpgt
מתוך כ-40 מתמודדים, בהם חברות התרופות וחברות הביוטכנולוגיה הגדולות בעולם, OSI בחרה בג'ננטק וברוש.
lt/pgt

ltpgt
"הבחירה שלנו לא נעשתה מסיבות כלכליות בלבד, למרות שעסקת רוש-ג'ננטק אכן היתה רווחית", אמר יו"ר OSI, קולין גודארד. "לא בדקנו מי המובילים בתחום האונקולוגיה כיום. שאלנו מי יוביל עוד 10-5 שנים".
lt/pgt

ltpgt
הגלולה, שנבלעת פעם ביום, נבחנה על חולים עם סרטן ריאות, שחלה, ראש וצוואר, אך גם אם הכל ימשיך כשורה, התרופה לא תשווק לפני 2003.

"אני חושב שזו עשויה להיות תרופת מיליארד הדולר", אמר רוברט ג'יי טות, אנליסט ביוטכנולוגיה בפרודנשל. "מחצית ההכנסות מהתרופה עשויה להפוך את ג'ננטק למובילה העולמית בשוק תרופות הסרטן".
ltbrgt
lt/bgtתרופות לסרטןltbgt
החברה הספיקה לשווק 2 תרופות מוצלחות במיוחד נגד סרטן. יחד עם שותפתה Idec פארמאסוטיקלס, היא משווקת את ריטוקסאן - הנוגדן הראשון שאושר לשימוש כנגד סרטן, וכן את ההרספטין, המטפלת בגירסאות מסוימות של סרטן השד.
lt/pgt

ltpgt
קרול אבראבאיה אליאטי קוראת לעצמה "נערת הפוסטר" של ההרספטין. מאמנת הכלבים גילתה שחלתה בסרטן השד לפני 9 שנים, בגיל 42, 6 חודשים בלבד לאחר שבנה ברנדון נולד. קרול עברה כריתת שד, ואז הסרטן חזר שוב לפני 3 שנים. "זהו זה, חשבנו", היא אמרה. "הם הרגישו שלא נשאר לי הרבה זמן". תוך מספר ימים הכניס אותה הרופא האונקולוג שלה לסדרת הניסוי להרספטין, שכללה עירויים יומיים. כעבור 3 חודשים נעלם הסרטן כלא היה.
lt/pgt

ltpgt
"זה היה כדור הכסף שלי", היא אמרה. "לא הייתי שורדת ללא התרופה".
lt/pgt

ltpgt
ההצלחה של הריטוקסאן וההרספטין היא נקודת אור בוהקת ב-25 שנים בהירות ויפות, אך ג'ננטק ידעה גם ימים קשים יותר.
lt/pgt

ltpgt
מחזיקי המניות תבעו את החברה כשרוש הגדילה את החזקותיה, וחייבה כך את החברות לשפר את התנאים.
lt/pgt

ltpgt
במהלך הדיונים, דירקטוריון ג'ננטק גילה שקירק ראב, מנכ"ל החברה דאז, ניסה לשדל את רוש להעניק לו הלוואה פרטית בסך 2 מיליון דולר. בנוסף, אישתו מסרה לאחיה פרטים בנוגע לרכישה העתידית.
ltbrgt
lt/bgtצרותltbgt
ראב פוטר והוחלף על ידי לבינסון.
lt/pgt

ltpgt
בשנים 1994-1985, החברה גם הואשמה שהיא משווקת תרופות מסוימות באופן אגרסיווי מדי, ובייחוד את הפרוטרופין, הורמון גדילה אנושי המהונדס גנטית. התרופה אושרה לשימוש אצל ילדים עם חוסר של ההורמון, אך הרשויות הפדרליות האשימו את החברה שהיא מעודדת שימוש במקרים של ילדים אשר קטנים לגילם, ובמספר מקרים נוספים שלא אושרו ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי.
lt/pgt

ltpgt
ב-1999 הודתה ג'ננטק באשמה והסכימה לשלם 50 מיליון דולר לממשל על מנת לסיים את התביעה.
lt/pgt

ltpgt
באותה שנה נאלצה ג'ננטק לשלם לאוניברסיטת קליפורניה 200 מיליון דולר, לאחר שהואשמה שחלק ממדעניה גנבו חומר ממעבדות האוניברסיטה - חומר שסייע בפיתוח הורמון הגדילה. למרות זאת, מדעני החברה טענו שהחברה לא עשתה שימוש בחומר שנלקח.
lt/pgt

ltpgt
לבינסון אמר שהתיקים הללו נסגרו על מנת להבטיח את היציבות הכלכלית של החברה. "אני אוהב להטיל קוביות במדע", הוא אמר. "אבל לא בעסקים".
lt/pgt

ltpgt
אליס וואנג, אנליסטית ביוטכנולוגיה עבור סלומון סמית בארני, מאמינה שלבינסון עשה עבודה נפלאה בהובלת החברה בתקופה הקשה. "היתרון שלו הוא ההבנה העמוקה של המדע שמונח ביסוד החברה".
lt/pgt

ltpgt
כשנשאל בנוגע ל-25 השנים הבאות, לבינסון אמר שלא ניתן לחזות את העתיד. "אני יכול להמציא משהו", הוא אמר. "אני יכול לראות 5, אולי 7 שנים קדימה, אבל לא 10. יש דברים שפשוט צצים, שאי אפשר לחזות".
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully