וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעקבות תביעת מדינול נגד בוסטון סיינטיפיק: צניחה של 12.6% במניה אמש והורדת המלצות על ידי האנליסטים

7.4.2001 / 12:34

להערכת גורמים המעורים בעסקי החברות, למרות ההתפתחויות האחרונות התסריט הסביר ביותר הוא עדיין מכירת מדינול לבוסטון

אלון תבור
ltpgt
בתקופה האחרונה הסתבר כנראה לצמרת ההנהלה של ענקית הציוד הרפואי האמריקאית בוסטון סיינטיפיק (סימול: BSX) כי קובי ריכטר ממדינול הוא לא השותף שאיתו כדאי כל כך להסתכסך.
lt/pgt

ltpgt
לא רק שהתביעה המשפטית הגדולה שהגישו נגדה ריכטר ומדינול לפני כיומיים הולכת לעלות להם הרבה מאוד כסף בשכר טרחת עו"ד ושאר עלויות ניהול משפט. עובדת הגשת התביעה והאופן שבו מנתחת הקהילה הפיננסית את הטענות שמוצגות בה, כבר משפיעה על ביצועי המניה של בוסטון, וגוררת עדכון ההמלצות עליה מבתי ההשקעות שמכסים אותה - לרעה, כמובן.
lt/pgt

ltpgt
היחסים הסבוכים בין החברות החלו ב-1995 בהסכם שיתוף פעולה שנראה הולם מאוד, כמעט סימביוטי, נמשך להצלחה מסחרית גדולה שהובילה, לפחות על פי מה שהיה ידוע בתקופה ההיא, למו"מ עיקש על אפשרות למכירת מדינול לבוסטון.
lt/pgt

ltpgt
במהלך תקופת ניהול המו"מ הפגינו שני הצדדים עקשנות רבה ולא היססו להשתמש בתרגילים ובמניפולציות על הצד השני, בין היתר באמצעות אמצעי התקשורת. רק לפני כיומיים, עם היוודע דבר הגשת התביעה המשפטית בבית המשפט הפדרלי במדינת ניו יורק, הסתבר כי מערכת היחסים ביניהן היתה, לפחות בשנה האחרונה, טעונה וסבוכה הרבה יותר ממה שהיה ידוע לציבור.
lt/pgt

ltpgt
לפחות על פי טענותיה של מדינול הישראלית, כמעט מאז שהחלה מתרקמת מערכת היחסים בינה לבין בוסטון סיינטיפיק, זממה האחרונה להתנתק ממנה באיזשהו שלב ולהפוך לעצמאית לחלוטין בכל הקשור לייצור ושיווק הסטנטים - אותם קפיצי מתכת שמשמשים לתמיכה בעורקים אצל הסובלים מבעיות לב וכלי דם - תוך שהיא גוזלת את הקניין הרוחני ששייך למדינול. בוסטון, מצידה, מגדירה את טענות מדינול כחסרות בסיס.
ltbgt
קהילת המשקיעים והאנליסטים לוקחים ברצינות את התביעה
lt/bgt
כאמור, כנראה שקהילת המשקיעים וגם האנליסטים לוקחים ברצינות את התביעה הזו, או לפחות את המשמעויות שעשויות להיות לה על בוסטון סיינטיפיק, ובמהלך המסחר אתמול בוול סטריט נחבטה מניית בוסטון ב-12.6%, למחיר של 15.2 דולר. זאת, לאחר שגם ביום חמישי איבדה בוסטון מערכה, כאשר ירדה בכ-6.3%.
lt/pgt

ltpgt
בתי ההשקעות Prudential Securities וגולדמן סאקס הורידו את המלצתם למניות בוסטון, ולעומתם UBS Warburg, שהגדירה את הצעד האחרון של מדינול כצעד של "גירושין מכוערים ביותר בין החברות", הותירה בעינה את המלצת הקנייה שלה למניה, תוך שגם היא מסייגת את המלצתה ומזהירה כי רמת הסיכון שמגולמת במניה כיום היא גבוה יותר, בשל התביעה נגדה.
lt/pgt

ltpgt
לא ברור אם השארת ההמלצה לבוסטון בעינה על ידי UBS נובעת מהערכותיה לגבי סיכויי הצלחה נמוכים לתביעה, או שאולי מהזדהות האנליסטים עם הצד "הנפגע" של הליך "הגירושין", אך את האנלוגיה הם לוקחים קצת קדימה ומתארים את מדינול כבן הזוג המתגרש שרוצה לקבל את כל הרהיטים, את כל המזומן, וגם את הילדים...
lt/pgt

ltpgt
כוונתם היא לכך שמדינול מבקשת לעצמה בכתב התביעה לא רק פיצויים על הנזקים שנגרמו לה, אלא גם לפסוק לטובתה פיצויים עונשיים, ולאסור על בוסטון למכור אפילו סטנט אחד נוסף - בין אם מתוצרת מדינול או אם מתוצרת עצמית שלה - וזאת למרות שבמחסניה של בוסטון יש ככל הנראה מלאי סטנטים שאמור להספיק לשנה שלמה.
lt/pgt

ltpgt
עוד טוענים האנליסטים כי תזמון התביעה נעשה כך שיזיק בצורה המקסימלית לבוסטון, פחות משבוע לפני שהיא אמורה לכנס את הפגש השנתי של האנליסטים שמכסים אותה.
lt/pgt

ltpgt
לעומת UBS, פרודנשיאל וגולדמן היו קצת פחות סנטימנטליים ושניהם פירסמו המלצות שליליות למדי על בוסטון בעקבות הגשת התביעה. להערכתם, ההתדינות המשפטית בהחלט תשפיע לרעה על ביצועי המניה. פרודנשיאל הורידו את המלצתם מ"החזק" להמלצה נדירה בחריפותה - "מכירה", קיצצו 10% מתחזיות המכירות השנתיות של בוסטון, וקבעו מחיר יעד של 10 דולרים - נמוך לא רק ממחיר היעד הקודם שעמד של 18 דולר, אלא גם מהמחיר האחרון שנקבע לה אתמול.
lt/pgt

ltpgt
גולדמן עדכנה את המלצתה מ"תשואת יתר" ל"תשואת שוק", והעריכה כי מחיר המניה לא יצנח אל מתחת ל-15 דולר.
lt/pgt

ltpgt
כך, מוצאת את עצמה בוסטון עם אחזקה של 20% ממניות מדינול, שמבקשת ממנה כעת פיצוי שעשוי להגיע לסדר גודל של שמונה או תשע ספרות, בדולרים, ובמקביל עושה מאמצים ניכרים שלא לאפשר לה לנהל את מהלך עסקיה השוטף (לפחות בתחום התקני הסטנט), תוך פגיעה בביצועי המניה שלה.
lt/pgt

ltpgt
להערכת גורמים המעורים בעסקי החברות, למרות הדרמטיזציה של ההתפתחויות האחרונות, שתי החברות קשורות מדי ותלויות מדי אחת בשנייה. לדבריהם, התסריט הסביר ביותר עדיין לא השתנה, ונראה כי הפרשה כולה עדיין תסתיים במכירת מדינול לבוסטון, למרות הכל.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully