וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנכ"ל קומטאץ' אופטימי

9.4.2001 / 9:37

מנטל: במצב השוק הנוכחי יש לנו אורך נשימה של שנה / הארץ

הארץ
ltpgt
ltbrgt
lt/bgt מרי שגיא-מידן, פאלו אלטו, קליפורניה. ltbgt
הבעיה של קומטאץ' מתחילה בחניה. לפני שנה אי אפשר היה להכניס למגרש החניה הסמוך למשכנה של החברה בעמק הסיליקון אפילו סיכה. מבקרים נאלצו להסתובב שוב ושוב, בתקווה שאחת המכוניות תצא פתאום. עכשיו כבר לא צריך לחכות. המגרש חצי ריק. "בבניין שלנו ובבניינים הסמוכים פיטרו 1,000 איש", אומר גדעון מנטל, מנכ"ל קומטאץ', "אז ברור שיותר קל למצוא חניה".
lt/pgt

ltpgt
ענייני החניה מסמלים את הכל. קומטאץ', שמספקת שירותי דואר אלקטרוני מבוסס רשת לארגונים עסקיים, עוברת תקופה קשה. 180 עובדים נשלחו הביתה. נגד החברה, המנכ"ל ומנהל הכספים הוגשה תביעה ייצוגית, הטוענת שהחברה הטעתה את ציבור המשקיעים כשנקבה בתחזיות ורודות.
lt/pgt

ltpgt
ב-2000 ביקשה קומטאץ' לגייס כ-80 מיליון דולר בבורסה בהנפקה שנייה. מחיר המניה היה 40 דולר, לאחר שבשיא כבר הגיע ליותר מ-60. הבנקאים יעצו להמתין קצת ו"לתת למניה שהות להתאושש". בחודשים שחלפו מאז צנחה המניה והגיעה למחיר של פחות מדולר אחד.
lt/pgt

ltpgt
כשמנטל נשאל אם הוא מצליח לא להסתכל על מסך המחשב שמציג את המסחר בנאסד"ק, הוא משיב שהוא מביט במסך פעמיים ביום - כשהוא מגיע לעבודה וכשהמסחר נסגר. "אלה לא הזמנים שבהם המניה יכולה לעלות או לרדת ב-10 דולרים ביום אחד", אומרת איזבל מקסוול, נשיאת קומטאץ'. "אנחנו מסתכלים על הבורסה יותר כמדד של מצב הרוח".
lt/pgt

ltpgt
מצב הרוח של מנטל ומקסוול נראה כיום מאושש. הימים העליזים חלפו, אבל באנגלית יש ביטוי יפה שמתאים להתנהלותם כעת: כשאלוהים נותן לך לימונים, עשה מהם לימונדה. בקומטאץ', כך נראה, מנסים להישאר אופטימיים.
lt/pgt

ltpgt
"בעיתונים קוראים רק על פיטורים", אומרת מקסוול, "אתה לא שומע דבר על מה שקורה בתוך החברה. כדאי שאנשים יידעו איך החברה מתמודדת, מה היא עושה כדי לצאת מהמשבר. מטבעי אני אדם אופטימי, ואני חושבת שהאווירה משתפרת. סוף סוף התחלנו לחתום על עסקות".
lt/pgt

ltpgt
בקומטאץ' יש בקצה המסדרון פעמון גדול, וכשחותמים על עסקות מצלצלים בו. החודש, כשנחתמה עסקה יפה לאחר תקופת שפל ארוכה, טילפנה מקסוול אחוזת התלהבות לסניף הישראלי, ב-4 בבוקר שעון ישראל, וצילצלה בפעמון אל תוך המשיבון. בחודשים האחרונים היא עברה מעובד לעובד כדי לעודד, לשמוע מה העובדים חושבים, לדבר על מה שצריך לעשות. בשלב מסוים היה עליה גם להסביר שהתביעה הייצוגית אינה דבר מדאיג.
lt/pgt

ltpgt
"התביעה היא כמו יבלת", אומרת מקסוול. "זה לא ממאיר, וזה המחיר שצריך לשלם על עשיית עסקים באקלים הנוכחי. כשהמניה צונחת - קופצים עורכי הדין ותובעים את החברה וההנהלה". ומנטל מוסיף: "אנו מנהלים את החברה לפי אמת המידה הציבורית הגבוהה ביותר שאפשר. אין לתביעות עילה, ואין לנו ספק שהן יידחו.
lt/pgt

ltpgt
"התביעה נולדה בעקבות הודעתנו על עדכון בדיעבד של הדו"חות לשלושת הרבעונים האחרונים של 2000. הסיבה לעדכון היתה העובדה ש-2000 היתה אחת השנים המדהימות בפיננסים. עד מארס-אפריל היתה התלהבות עולמית. ממארס עד אוגוסט חל תיקון: הבורסה קיבלה מכה וירדה מ-5,000 ל-3,500 נקודות, ונראה היה שהיא מתייצבת שם. מספטמבר-אוקטובר היתה, במשך חמישה חודשים, צלילה מדהימה של כל הכלכלה העולמית.
lt/pgt

ltpgt
"מדובר בשינויים עצומים בשנה אחת, וזה בא לידי ביטוי גם בחשבונאות. עסקה שנעשתה ברבעון הראשון והחברה חשבה שתניב תשואה גדולה, התפתחה אחרת במהלך השנה, ומה לעשות שהחשבונאות היא חשבונאות שנתית".
lt/pgt

ltpgt
כשמנטל נשאל אם הוא מהרהר לפעמים באפשרות שהחברה תיסגר, הוא משיב: "אם השוק יתרסק לגמרי, נאסד"ק ב-1,200 נקודות, אז ודאי. אם אף אחד לא יקנה שום דבר מאף אחד ואנחנו נהיה בין אלה שלא קונים מהם. אבל בהנחה שהמצב הנוכחי בשוק יישמר, קומטאץ' יכולה לצאת מזה, ללא ספק. יש לנו אורך נשימה לשנה בערך, אם לא יהיו שום הכנסות. אחד העובדים שלי לשעבר שלח לי אתמול אי-מייל שבו כתב שלקומטאץ' יש 9 נשמות, כמו לחתול. הוא כתב שבינתיים ביזבזנו 5, ויש לנו עוד 4 נשמות לבזבז".
ltbrgt
lt/bgt המשקיעים מדוכאיםltbgt
לקומטאץ' יש אולי מספיק נשמות, אבל בינתיים המשקיעים מדוכאים. "בעלי המניות שלנו", אומר מנטל, "הפסידו הרבה כסף. להם לא אכפת שכל מניה קטנה אחרת איבדה 90% מערכה, כי הם הפסידו עלינו. יש לנו מחויבות להחזיר את החברה למסלול של צמיחה. הדירקטוריון נותן להנהלה תמיכה מלאה ואנחנו אופטימיים.
lt/pgt

ltpgt
"לפני 8 חודשים החלטנו על שינוי אסטרטגי ועל מעבר לשוק העסקי. מדובר בחוזים יותר מסובכים. הם ארוכי טווח, ל-5-3 שנים, ומורכבים יותר, ומאחר שהכל נעשה בשוק יותר איטי עכשיו, גם החברות הגדולות מחליטות לאט, ודברים שאמורים היו לקרות בחודש מארס קרו באוקטובר. זו תקופה קשה".
lt/pgt

ltpgt
"החלק הכי קשה", ממשיך מנטל, "הוא להתאים ארגון לשינוי. נסו להסתכל על זה ברמה האישית ואז לחשוב על עסק. מבחינה מנטלית כל אדם מסתגל לשינוי בצורה אחרת. לפני שנה עובדים קיבלו ללא הפסקה טלפונים ממשרדי השמת כוח אדם. כל יום קיבלת טלפון מחברה פנטסטית שעוד שבוע יוצאת לבורסה, ומאיצה בך להצטרף אליה ולהיות עשיר. פתאום זה נפסק, והביטחון העצמי נפגע. כשמכפילים את זה בכמה מאות אנשים, רואים שהביטחון העצמי של החברות נפגע גם כן, החל בסיסקו ונורטל וכלה בקומטאץ'.
lt/pgt

ltpgt
"במצב כזה מנכ"ל צריך לעשות כמה דברים. הוא צריך להראות לארגון שהוא יודע את הדרך, אף שלפעמים הוא מנווט בחושך מוחלט. הוא חייב להפגין ביטחון והתלהבות, וזה מאוד מאוד קשה. הוא גם צריך להראות שהוא מכיר בטעויות שלו. אנשים לא מצפים שתהיה מושלם, אבל רוצים לדעת שלמדת מהטעויות".
lt/pgt

ltpgt
לשאלה באילו טעויות מדובר, הוא משיב: "כשאני מסתכל אחורה, התחלנו בזמן את פיתוח המוצר לארגונים. בספטמבר הערכנו שהשחקנים החלשים נמחקו ושהשוק נהפך לחזק יותר ויציב יותר. לא צפינו, כמו כל שאר העולם, שהשוק יתרסק. אני חושב שהגבנו מהר ובצורה אגרסיווית. חת

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully