וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רו"ח נגד מבקרי הפנים

9.4.2001 / 9:50

לשכת רו"ח מתנגדת להצעת חוק לפיה מבקרי הפנים יפעלו רק עם רישיון / הארץ

הארץ
ltpgt
ltbrgt
lt/bgtמאת בן-ציון ציטריןltbgt
lt/pgt

ltpgt
קבוצה המונה 19 ח"כים בראשות יוסי כץ (ישראל אחת), חתמה על הצעת החוק לעידוד הביקורת הפנימית (התשס"א-2001), שהוכנה בכנסת הנוכחית. להערכת כץ, שיזם את ההצעה, הרכב התומכים בה מבטיח שעוד בקדנציה הנוכחית של הכנסת היא תתקבל כחוק מחייב. ההצעה תועלה בקרוב לקריאה ראשונה, ונועדה להרחיב את חובת השימוש בביקורת הפנימית, ולהפוך את מקצוע מבקר הפנים למחויב רישוי שיינתן על ידי מועצת המבקרים הפנימיים.
lt/pgt

ltpgt
לשכת רואי החשבון מתנגדת להצעה. נשיא הלשכה, עופר מנירב, חושש שרואי חשבון הממלאים כיום תפקיד של מבקרי פנים בגופים רבים יאבדו את משרתם, משום שלא יהיה בידם רישוי מתאים. לטענתו, הביקורת הפנימית אינה מקצוע אלא עיסוק. "עצם העיסוק בביקורת פנימית, הינו מילוי תפקיד פנימי בכיר בגוף הציבורי ולא מקצוע עצמאי", טען מנירב, שאף פנה לח"כים החתומים על הצעת החוק ולגורמים שונים במשרדי הממשלה, במטרה להניאם מלתמוך בהצעת החוק.
lt/pgt

ltpgt
בלשכת המבקרים הפנימיים - הגוף שאותו תוקף מנירב, שמתנגד להפיכתו לבעל מעמד על-סטטוטורי - דוחים את טענות לשכת רואי החשבון. הם מפנים להצעת החוק שבה נאמר במפורש כי מועצת המבקרים הפנימיים תוכל להעניק רישיון גם למי שלא עמד בדרישות הרישיון, אך הוא בעל ותק של 10 שנות ניסיון בעבודה בביקורת פנימית או בביקורת המדינה.
ltbrgt
lt/bgtחוק הביקורת הפנימית לא יפגע באלפי מועסקיםltbgt
לדברי היועץ המשפטי וסגן הנשיא של לשכת המבקרים הפנימיים, עו"ד מרדכי שנבל, תיקון חוק הביקורת הפנימית לא יפגע באלפי מועסקים, שכן תהיה הוראת מעבר לאותם מבקרים פנימיים, שיעסקו במקצוע עד מועד חקיקת התיקון. לדבריו, התיקון לא יעניק מעמד מיוחד ללשכה אלא למועצה סטטוטורית שתוקם לשם כך, כדוגמת מועצת רו"ח.
lt/pgt

ltpgt
חוק הביקורת הפנימית מ-1992 קבע את חובת הביקורת הפנימית בגופים ציבוריים. החוק לא הסתפק בהחלת חובת ביקורת פנימית על גופים המבוקרים על ידי מבקר המדינה, אלא החיל את חובת הביקורת גם על חברות ציבוריות שנסחרות בבורסה, תאגידים בנקאיים, חברות ביטוח וקרנות פנסיה. גם בהצעת חוק קופות הגמל, שלא הגיעה לחקיקה, נכלל פרק של ביקורת פנימית. בלשכת המבקרים הפנימיים אומרים כי העיקרון המוביל כיום בחקיקה הוא כי חייבת להיות ביקורת פנימית בכל תאגיד הנותן שירות לציבור הרחב, או שהציבור מגלה בו עניין ומשקיע בו מכספו על ידי קניית מניותיו.
lt/pgt

ltpgt
שנבל מביא הוכחה לכך בחוק החברות החדש, שבו מצוי פרק מיוחד המתייחס למבקר הפנים בחברות הציבוריות. "הביקורת הפנימית היא מקצוע בעל מאפיינים ודרישות המיוחדים לו, שכוללים הכשרה והשכלה מתאימה".
lt/pgt

ltpgt
לשנבל יש הסבר מקורי להתנגדות של לשכת רואי החשבון בנוגע לחקיקת רישוי מבקרי הפנים. "הרי ישנם גם עורכי דין שמכהנים כמבקרים פנימיים ולשכת עורכי הדין לא נזעקה", אמר שנבל והסביר: "התשובה היא, שלשכת רואי החשבון מגינה על האינטרס הצר של רואי החשבון, שנותנים שירותי ביקורת פנימית ממשרדיהם, כשטח פרנסה נוסף, כשהם מציגים את עצמם כמבקרים פנימיים, והצורך להיבחן ולהציג רישיון עיסוק בביקורת פנימית יקשה עליהם".
lt/pgt

ltpgt
לשכת המבקרים הפנימיים הוקמה לפני כ-40 שנה. רשימת חבריה ונושאי התפקידים בארגון מעידים על כך שרוכזו בה הכוחות המובילים בתחום הביקורת הפנימית.
lt/pgt

ltpgt
לדברי נשיא הלשכה, המונה יותר מ-1,500 חברים, שלמה קלדרון, מדינת ישראל היא בין המדינות הראשונות בעולם שלהן חוק ביקורת פנימית. קלדרון רואה בקידום חקיקת הרישוי הישראלי לעוסקים בתחום הביקורת הפנימית יעד מרכזי בפעילות הלשכה.
ltbrgt
lt/bgtהמצב החוקי הקיים עלול להקשות על מימושה של התוכניתltbgt
בדעה דומה מחזיק גם הפרופ' מאיר חת, שכיהן במחצית השנייה של שנות התשעים כיושב ראש מועצת ההסמכה של לשכת המבקרים הפנימיים. לדבריו, כשמועצת ההסמכה החלה לפעול ב-1992 הכוונה היתה ליצור מסגרת פנים-לשכתית של בחינות הסמכה, שעמידה בהן תהיה תנאי לקבלתו של החבר ללשכה. "כבר בשלב המוקדם של הדיונים היה ברור למועצת ההסמכה כי המצב החוקי הקיים עלול להקשות על מימושה של התוכנית, משום שחוק הביקורת הפנימית מאפשר עיסוק בביקורת פנימית גם למי שאינו בעל הסמכה כלשהי לעסוק במקצוע זה דווקא", הוא מוסיף.
lt/pgt

ltpgt
לדעת חת, היעדר מסגרת חוקית מחייבת לרישוי מבקרים פנימיים והסמכתם פוגעת גם במימוש רצונם של מוסדות ההשכלה הגבוהה להנהיג לימודים אקדמיים מסודרים במקצועות הביקורת הפנימית. זאת, לצד לימודי ראיית חשבון, מינהל עסקים ומשפטים. חת, התומך גם באקדמיזציה של המקצוע, אמר כי "במקצועות שחשיבותם להבטחת תקינות הפעילות במשק פחותה בהרבה מזו של הביקורת הפנימית, נקבעו הסדרים של רישוי והסמכה". הוא אינו חושש מהפיכת הלשכה לגילדה, משום שההסמכה תהיה בידי גורם חיצוני. להערכתו, דווקא ההסכמה באמצעות רישוי תעלה את קרנו של מבקר הפנים במוסדות אותם הוא מבקר ובחברה.
lt/pgt

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully