וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משחק ה-3G יהיה קריטי ללוסנט ומוטורולה

TheStreet.com

10.4.2001 / 10:35

סקירת התחרות בין ספקיות ציוד הסלולר המתקדם
מאת טרו קויטינן
חששות שהתעוררו לאחרונה לגבי יכולתן של המפעילות הסלולריות להמשיך להשקיע סכומי עתק הובילו לשאלות לגבי הצמיחה הכללית של מכירות תשתיות סלולר בעתיד הקרוב. הרבה מאוד תלוי בנושאים גדולים יותר, כמובן: האם ההאטה בכלכלה האמריקאית תהפוך לשפל כלכלי במקום מיתון פשוט של שניים-שלושה רבעונים? עד כמה תשפיע ההאטה על אירופה ואסיה?לכל אחד יש דעה בנושא - כולל צוות הדובים של RealMoney.com. חשוב לציין כי למרות שלא למדנו הרבה בחודשים האחרונים על הצמיחה העתידית של שוק הסלולר, יש הרבה שאנחנו יודעים על ביצועיהן של המתחרות בתחום.

שוק הדור השני
בשלהי שנות ה-90 שוק רשתות הסלולר הגלובלי היה בנוי משני נדבכים. אריקסון (סימול ERICY) שלטה בו עם נתח של 40%, וארבע חברות אחרות התחרו על נתח של 10% כל אחת; מוטורולה (סימול MOT) , נורטל , נוקיה (סימול NOK) ולוסנט . בעקבותיהן השתרכה קבוצה של חברות קטנות יותר - כולל אלופי יבשת אירופה סימנס (סימול SI) ואלקטל (סימול ALA) .זה היה המצב בשוק הדור השני. כעת אנו עומדים בפני המעבר לדור השלישי, ה-3G, בו לפחות 85% משוק הרשתות יכיל ציוד המבוסס על תקן WCDMA. ייתכן ששיעור זה יגיע אף ל-90%, כפי שמראות התפתחויות חדשות בארה"ב, ברזיל, טייוואן, מלזיה, קוריאה ואוסטרליה.הסיבה שההזמנות לציוד 3G הן חיוניות לשוק היא פשוטה: מכירות ציוד לרשתות דור שני יתחילו לרדת מהשנה והלאה. אף חברה לא תוכל להמשיך להגדיל את מכירות הציוד אלא אם תתבסס על מכירות 3G. אף תקן 3G אחר מלבד WCDMA לא יבטיח צמיחה ארוכת טווח - מכיוון שהשווי הדולרי של הזמנות WCDMA גבוה מהשווי הדולרי של שדרוגים חד-פעמיים, ומכיוון שהירידה במכירות 2G תואץ בקרוב.

פער גדל והולך
סביר מאוד כי המפעילות יתחילו להשקיע במעבר ל-WCDMA בלוח זמנים איטי משחזו בשנה שעברה. אולם השאלה איזו חברה תוכה קשות ביותר על ידי דחיית ההזמנות תישאר מהותית ביותר, מכיוון שהמעבר מדור שני לשלישי מלווה בתזוזה מאסיווית של נתחי שוק. השלכות החלוקה של סיר הבשר הגלובלי נראות קשות.שתי הטבלאות הבאות מתארות את מצב ההזמנות לציוד WCDMA: הדבר הבולט ביותר פה הוא הקיטוב החד בין הספקיות שאירע בחודשים האחרונים.


אנחנו רואים כאן היווצרות שוק בן 3 נדבכים. נוקיה ואריקסון מחלקות ביניהן יותר מ-60% מההזמנות. נורטל וסימנס הצליחו לבסס עצמן כמתחרות רציניות - יש להן סיכוי לחטוף נתח שוק של 15% כל אחת.

התמוטטות האמריקאיות
ועכשיו מגיע החלק הקשה - התמוטטותן של יצרניות הציוד האמריקאיות. לפני כמה שנים גם לוסנט וגם מוטורולה התחרו צמוד עם נוקיה ונורטל - והקדימו יפה את סימנס. עכשיו, תוכניות ה-WCDMA של לוסנט ומוטורולה נבלמו לחלוטין. אלקטל מעולם לא היתה חזקה במכירות של ציוד 2G - אולם למוטורולה ולוסנט יש נתחי מכירות יפים של 2G, שעליהן להגן עליהם.המספרים בטבלה הם מוגזמים אולי, מכיוון שאחת משתי ההזמנות של מוטורולה ל-WCDMA הגיעה מחברה שנמצאת בבעלות חלקית שלה (טלסים). משתי העסקות של לוסנט, אחת היא הזמנת "ראווה" מ-1999 של NTT דוקומו - השנייה באה מהמפעילה הקטנה ביותר במכרז הגרמני - שמומנה על ידי לוסנט, לפי השמועות ב-200% ממחיר העסקה. המפעילה בת המזל עשויה להתמזג עם אחרת בעתיד הקרוב; אין סיכוי שלגרמניה יהיו 6 מפעילות עצמאיות של רשתות 3G.אחת מארבע ההזמנות של אלקטל גם היא הזמנת ראווה של דוקומו מ-1999. שלוש האחרות הן משווקים ים תיכוניים: פורטוגל, ספרד ואיטליה. זה משקף את חולשת המפתח של חטיבות הרשת והטלפון של אלקטל: אי יכולת לצאת מחופיו של הים התיכון.המכנה המשותף של הזמנות ה-WCDMA מ-3 המפסידות בתחום הוא שהן חסרות ערך בתור עסקות יעץ. החשיבות של זה רבה, מכיוון שאלו סימנים לכך שהמפעילות הופכות זהירות מאוד לגבי הספקיות שלהן - אף אחד לא רוצה להיתקע עם ספקית שעלולה לפשוט את הרגל תוך 3 שנים. אף אחד לא רוצה להיתקע עם ספקית שלא תוכל להציע שדרוגים במחירים המשקפים את היתרון לגודל. ההזמנות משווקים אסייתיים הן קריטיות - ויהיו תלויות בעסקות באירופה.וזה מביא אותנו לטבלה השלישית. היא מציינת את אוסף ההזמנות הגדול ביותר לציוד 3G המתוכנן לעתיד הקרוב.ואכן, הנתונים מעוררים דאגה - הם משקפים את ההזמנות של העבר בדיוק. המפעילות שהזמינו GPRS, השדרוג לרשתות הדור השני, ועדיין לא הזמינו ציוד דור שלישי - כבר נטשו את מוטורולה, נורטל ואלקטל. נוקיה ואריקסון כבר הבטיחו לעצמן 70% מלקוחות ה-3G הפוטנציאליים כאן, ונדבך סימנס/נורטל הוא כפול בגודלו מזה של לוסנט/מוטורולה/אלקטל.מה שסביר שיקרה בעתיד הוא המשך המעבר לאיכות. שמועות פשיטת הרגל של לוסנט, ההלוואה המפוקפקת של 2 מיליארד דולר שלקחה מוטורולה ורמזיה של אלקטל לגבי שוק מכשירי הסלולר - רק מחמירים את המצב.ייתכן שמוקדם מדי לומר מי יהיו המנצחות בתחום זה בעתיד - זה תלוי ביכולת המפעילות הסלולריות להתמודד עם נטל החובות שלהן. אין זה מוקדם מדי לחזות מי יהיו המפסידות. מחיר הכישלון בזמנים טובים הוא צמיחה איטית - מחיר הכישלון בזמנים קשים עלול להיות לא פחות מסגירת החנות.

הכותב/ת נמנה/ית על צוות הכתבים ו/או בעלי הטורים של אתר TheStreet.com. המידע המובא אינו מהווה בשום אופן המלצה לרכוש או למכור מניות


0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully