וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יואב יצחק תובע ממפעילי אתר רוטר.נט 1.1 מיליון שקל בגין לשון הרע

אמיר הלמר

10.4.2001 / 14:53

טוען בכתב התביעה: לאחר שדרש מהמפעילים להסיר קישוריות לאתרו, החלו אלה במסע השמצות כנגדו ופגעו בו ובמקצועו; ביהמ"ש הוציא צו מניעה זמני האוסר על הנתבעים למחוק פרטי הגולשים המצויים בידיהם

זהו, עכשיו זה רשמי. המלחמה בין העיתונאי יואב יצחק לבין מפעילי אתר רוטר.נט, נעם וישעיהו רוטר, טיפסה שלב, כאשר היום הגיש יצחק בבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעת דיבה על סך כ-1.1 מיליון שקל, כנגד השניים, וכן כנגד משה הלוי, שלגביו טוען יצחק כי הוא נהג לפרסם דברים בפורומים של האתר תחת הכינוי האינטרנטי, "הלמו". יצחק הגיש את תביעתו באמצעות עוה"ד אמיר טיטונוביץ ואורי מקובסקי.

ביהמ"ש המוזי אף הוציא לבקשת יצחק צו מניעה זמני במעמד צד אחד למשך 21 יום המורה לנתבעים שלא לבצע כל פעולות לשינוי המצב הקיים ולהשמיד או להעלים ראיות. כאשר התייחסות הצו הינה בעיקרה למנוע מחיקתם של פרטי הגולשים שפירסמו הודעותיהם בפורומים של אתר רוטר.נט בכדי שניתן יהיה לייחס את ההודעות הפוגעות, שנכתבו תחת שמות בדויים, למי שפירסם אותן בפועל.

ראשית הפרשה, לטענת יצחק, היתה לאחר הקמת אתר האינטרנט שלו, "חדשות מחלקה ראשונה", ולאחר שפנה אל הנתבעים בדרישה כי יסירו מאתרם קישוריות לאתרו של יצחק או לכתבות בו.

בעקבות זאת, טוען יצחק, פתח אתר רוטר ומפעיליו במלחמת חורמה כנגדו שעיקרה פרסום דברי לשון הרע חמורים אודותיו. בכתב התביעה מתאר יצחק עשרות פרסומים שנעשו בפורומים של אתר רוטר.נט, מראשית השנה שעברה ועד היום, אשר לטענתו מהווים הוצאת לשון הרע כנגדו.

הקש ששבר את גבו של יצחק, וגרם לו כנראה להגדת התביעה, היה נעוץ בפרסום האחרון שנעשה באתר רוטר, לפיו כביכול, מפעל הפיס התחייב לרכוש את ספרו של יצחק, "מחלקה ראשונה", בתמורה לכיסוי עיתונאי אוהד של יצחק כלפי יעקב ברדוגו, מנכ"ל מפעל הפיס דאז.

יצחק טוען בכתב התביעה, כי דברי לשון הרע אודותיו, עלולים להשפיל את התובע בעיני הבריות, לעשותו מטרה לשנאה, לבוז וללעג מצדם, ולפגוע בו, במשרתו, בעיסוקו, ובמקצועו. לטענתו, הדברים ממשיכים להתפרסם באתר רוטר, ובכל יום שחולף מתפרסמים בו דברים חמורים חדשים והנתבעים, בעלי האתר, אינם עושים דבר על מנת למנוע פרסומם.

יצחק טוען כי יש לראות בנתבעים אחראיים לכל דברי לשון הרע שפורסמו באתרם, לרבות לאלה שלכאורה פורסמו בפורומים שלא על ידיהם או ביוזמתם, וזאת, בין היתר בהיותם הבעלים של אתר רוטר והאחראיים עליו, ובהחזיקם את השליטה הבלעדית על אתר רוטר ועל הדברים המתפרסמים בו.

לטענתו, הנתבעים הם אלה שמחליטים בפועל אלו דברים יתפרסמו באתר רוטר, לרבות בפורומים, ואלו דברים לא יפורסמו מלכתחילה ולכל הפחות יש בידם השליטה למחוק את הפרסומים מיד לאחר פרסומם על ידי אחרים.

יצחק מוסיף, כי אף אם הורדו הפרסומים הפוגעים מן האתר עצמו, הרי שהם מופיעים בארכיון האתר וניתן להגיע אליו בנקל, ולכן יש להם אף אחריות לגבי פרסום דברי לשון הרע בארכיון האתר.

בעקבות הפרסומים הפוגעים, מבקש יצחק מביהמ"ש לחייב את הנתבעים לשלם לו פיצויים בשיעור של כ-1.1 מיליון שקל, ולהורות להם למחוק מאתר רוטר, לרבות מארכיון אתר רוטר, את כל דברי לשון הרע שפורסמו באתר רוטר, באופן שלא יהיה ניתן לקרוא אותם עוד.

כמו כן, מבקש יצחק כי ביהמ"ש יורה לנתבעים לפרסם באתר רוטר את פסק הדין שיינתן בתביעה זו, ולהותירו מפורסם באתר במשך 3 חודשים לפחות.

בשולי התביעה פונה יצחק לביהמ"ש בזו הלשון:

"סוגיית פרסום לשון הרע באינטרנט טרם זכתה להתייחסות מצד בתי המשפט בישראל. יכול ועובדה זו גורמת למפרסמים את דבריהם באינטרנט (לרבות בעלי האתרים) לסבור שככל שמדובר באינטרנט - 'הכל מותר'. חדשות לבקרים אנו נתקלים בתופעות חמורות של פרסום דברים חמורים באינטרנט, של פגיעה בזכויות שונות ושל התרת רסן מוחלטת".

"מן המידה הוא שמבית המשפט הנכבד ייצא 'קול קורא', אשר יגדיר, ולמצער יתחיל להגדיר, את המותר ואת האסור בכל הנוגע לאינטרנט ולפרסומים בו... מן המידה הוא, שבית המשפט הנכבד יאמר את דברו ויטעים, כי גם באינטרנט לא 'הכל מותר', וכי גם באינטרנט יש לשמור על כבודו של אדם ולהימנע מפגיעה בו, בשמו הטוב ובכבודו".

"מן המידה הוא, שבאמצעות הסעדים שבית המשפט יעניק לתובע בתביעה זו, הוא יעשה לכך שהמפרסמים הרבים באינטרנט 'יראו וייראו', ויבינו כי פרסום דברי לשון הרע באינטרנט יעמיד אותם בפני אותם 'סיכונים', שבפניהם עומד כל המפרסם דברי לשון הרע, היינו, כי הם מסתכנים בתשלום פיצויים נכבדים בגין פרסום לשון הרע ובסנקציות נוספות".

טרם הוגש כתב הגנה

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully