וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא עברו שבועיים וליהמן ברדרס חותך שוב את תחזיות 2001 לאורבוטק

רמי קפלן

10.4.2001 / 21:06

האנליסטים מעדכנים את תחזית ההכנסות השנתית ל-390 מיליון דולר, המשקפים צמיחה של 5%; חותכים את מחיר היעד מ-70 ל-50 דולר; מותירים המלצת "קנייה חזקה"

"אנו הופכים ליותר ויותר זהירים בקשר לתחזיותיה של אורבוטק לשנת 2001 כתוצאה מההאטה המתמשכת בשוק האלקטרוניקה, והחדשות הרעות מכיוון המתחרים", כותבים היום האנליסטים של בית ההשקעות ליהמן ברדרס. וזאת, בעוד הם חותכים את תחזיותיה השנתיות של חברת אורבוטק בנחישות שלא איפיינה את הדו"ח הקודם שפירסמו אודותיה בסוף מארס, בו נסמכו כדבריהם על התדרוך האופטימי של ההנהלה.

הפעם, לאחר שבחנו גם את המתחרים והתרשמו לרעה מן הקשיים שהם חווים לאחרונה, החליטו בבית ההשקעות לקצץ את תחזית ההכנסות השנתית לנתון של 390 מיליון דולר, המשקף צמיחה של 5% בלבד לעומת שנת 2000. זאת, לעומת תחזיתם הקודמת של אותם האנליסטים, אדוארד וייט וטוביאס פישביין, שניתנה לפני שבועיים, ושעוד צפתה צמיחה של 15%.

באופן בלתי נמנע עומדת גם שורת הרווח של אורבוטק להיפגע. תחת תחזית קודמת לרווח שנתי של 2.6 דולר למניה, צופים כעת וייט ופישביין רווח של 2.25 דולרים בלבד. הנתונים האלה מיישרים קו עם התחזיות המחמירות של בתי ההשקעות האחרים, ואף מחמירים מהם. בגולדמן סאקס למשל, מצפים להכנסות של 420 מיליון דולר השנה, וקונצנזוס "הרחוב" בנוגע לרווח למניה עומד כיום על 2.47 דולרים.

עם זאת, לאור העובדה כי היסטורית נוטה אורבוטק שלא לאכזב גם בתקופות משבר, מותירים בליהמן את המלצת ה"קנייה החזקה" למניה. את מחיר היעד הם מקצצים אומנם, מ-70 ל-50 דולר, אך עדיין מדובר ביעד יומרני ואופטימי למדי, הגבוה כמעט פי שניים ממחיר המניה כיום - 28.3 דולר.

חוסר הביטחון של האנליסטים בתחזיות הקודמות שלהם מבוסס בעיקר על אינדיקציות שמספקים המתחרים של אורבוטק, אודות שני השווקים העיקריים בהם היא פועלת. פוטון דיינמיקס (סימול:PHTN) בתחום הצגים השטוחים (FPD), וקמטק , המתחרה באורבוטק בתחום ציוד הבדיקה ללוחות של מעגלים מודפסים (PCB).

פוטון, אשר מייצרת ציוד לפיתוח צגים שטוחים הדומה לציוד של אורבוטק, קיצצה כ-20% מתחזיותיה לתוצאות שנת 2001, על רקע ההאטה בשוק והירידה בביקושים למוצריה. אי לכך מעריכים בליהמן כי הגיע הזמן לחתוך גם את ציפיות אורבוטק להכנסות של יותר מ-70 מיליון דולר השנה מתחום ה-FPD, המשקפות צמיחה של 20%, ולהעמידן על נתון ריאלי יותר של 47-41 מיליון, המשקף צמיחה שלילית. עסקי ה-FPD מהווים נתח של כ-18% מכלל פעילותה של אורבוטק.

בשורות רעות מגיעות גם מכיוון שוק המעגלים המודפסים. קמטק הישראלית, מתחרתה של אורבוטק בתחום בדיקת המעגלים, החלה לדווח זה לא מכבר על ירידה ברמת הצפיות שלה. למרות שהציוד של שתי החברות איננו זהה לחלוטין, וזה של קמטק מיועד ללקוחות קטנים יותר וחסינים פחות מאלה שצורכים את הציוד של אורבוטק, מעריכים האנליסטים כי לא ניתן להתעלם מן ההאטה הפוקדת את שוק ה-PCB וכי תחזית ההנהלה לצמיחה של 20% בתחום הזה איננה ריאלית.

לפיכך מוצאים האנליסטים לנכון להעמיד את יעד הצמיחה בעסקי ה-PCB על לא יותר מ-15%-0% השנה, כלומר הכנסות של 242-211 מיליון דולר, לעומת הכנסה של 211 מיליון בשנת 2000. את התחזיות לגבי תחום הפעילות השלישי והקטן של החברה - הרכבות אלקטרוניות (ASSEMBLY) – אומנם לא משנים בליהמן, אולם אין בכך כדי להשפיע משמעותית על גודל הורדת הציפיות.

את תחזיותיהם לגבי הרבעון הקרוב לא משנים האנליסטים, וממשיכים לצפות להכנסות של 105 מיליון דולר ולרווח של 64 סנט למניה. האמון שהם רוחשים לחברה, והציפיה של וייט ופישביין לצמיחה מוגברת בשנים 2002 ו-2003, מובילה אותם לדבריהם להמשיך ולהמליץ על "קנייה חזקה" של המניה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully