וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: הנאסד"ק זינק ב-6.1%; קומברס קפצה ב-16%

רמי קפלן

11.4.2001 / 0:06

מוטורלה, שפותחת היום רשמית את עונת הדו"חות, זינקה ב-13%, למרות ציפיה להפסד; צ'ק פוינט הוסיפה 10.6% ומרקורי 13.9%; בריזקום ופלוור ממשיכות לרדת ב-8% נוספים

כשמנחה אותם המוטו של "No news is good news”, שלחו היום המשקיעים את המדדים המובילים של וול סטריט לעליות שערים מרשימות ביותר. ללא סיבה בולטת, אך גם ללא חדשות רעות במיוחד, רשם היום מדד הנאסד"ק עלייה של 6.1% לרמה של 1,852 נקודות, רמה בה לא ביקר מאז סוף מארס השנה.

גם מדד הדאו ג'ונס לא טמן ידו בצלחת, ועלה היום ב-2.6% לרמה של 10,102 נקודות, כשהוא צולח בבטחה את קו הרבבה, לראשונה מזה שלושה שבועות. את העליות הובילו מניות הטכנולוגיה ממגזר הבלו צ'יפ אינטל ומיקרוסופט , שהוסיפו 6.8% ו-4.4% בהתאמה.

את האווירה הטובה הזינו כנראה הערכות הסוחרים כי השוק הגיע כבר לתחתיתו, ובמסדרונות וול סטריט ניתן היה לשמוע היום התבטאויות ברוח זו. לפרסום דו"חותיה של חברת מוטורולה (סימול:MOT) היה תפקיד מרכזי בהפצת ניחוח של שינוי באוויר, בהיותה הענקית הראשונה לפרסם את דו"חותיה הכספיים לרבעון הראשון של 2001, היום לאחר המסחר.

העובדה כי מוטורולה צופה הפסד ברבעון הזה, שלהערכת האנליסטים יעמוד על 7 סנטים למניה (לעומת רווח של 20 סנט ברבעון המקביל), לא הפריעה למניה לזנק ב-13% ולמשוך אחריה את השוק כולו. אחרי שלושה חודשים קשים של אזהרות רווח חוזרות ונשנות, מצפים המשקיעים עתה לתקופה של יציבות. אזהרות הרווח אומנם צפויות להתגשם במספרים שהחברות יציגו, אך בתקווה שללא הידרדרות נוספת.

המשקיעים ניצלו את חגיגת העליות על מנת להזניק בפראות את ערכן של מניות שספגו מכות קשות בשנה האחרונה. כך מניית סיסקו הוסיפה 9.5%, מניית סאן מיקרוסיסטמס הוסיפה יותר מ-12% לערכה, מניית לוסנט הוסיפה 7% ומניית אמזון , שנסחרה רוב היום בעלייה של 20%, נסגרה לבסוף בעלייה נאה של 7.4%.

אפילו אמדוקס מזנקת ביותר מ-8%

המניות הישראליות נסחרו היום ברובן בעליות שערים מרשימות, במחזורי מסחר ממוצעים. כפי שקורה לא מעט בעת האחרונה, מניות הטכנולוגיה הישראליות הכבדות היו בין הראשונות לזנק יחד עם השוק כולו.

מניית צ'ק פוינט זינקה היום ב-10.6% למחיר של 57.6 דולר, לאחר שהודיעה על קפיצת מדרגה בפיתוח פתרון לאבטחת מידע באינטרנט, בשיתוף פעולה עם נוקיה. התוכנה החדשה, Firewall Flows, אמורה לשפר את ביצועי ה-1-Firewall המוכר של צ'ק פוינט, על גבי מוצרים של נוקיה.

אל חגיגת העליות הצטרפו גם מניית אמדוקס שהוסיפה 8.2% ל-47.6 דולר, ומניית מרקורי , שלקראת פרסום דו"חותיה מחר, עלתה למחיר של 46 דולר בעקבות זינוק של 13.9%.

אך מכל הכבדות הגדילה לעשות הענקית הישראלית קומברס , שלמרות כובדה זינקה היום בקלילות ב-16% למחיר של 61.5 דולר, נקודה בה לא ביקרה מאז סוף מארס, ו-33% יותר מנקודת השפל בה ביקרה אך לפני שבוע. אל קומברס הצטרפה היום גם חברת הבת שלה, אולטיקום , שאחרי תקופה קשה זינקה למחיר של 17 דולר בעקבות עלייה של 10.1%.

גם מניית אם סיסטמס רשמה היום עלייה נאה בת 7.4% למחיר של 7.3 דולרים, לאחר שבית ההשקעות מריל לינץ' חתך אתמול בחדות את תחזיתו לביצועי החברה בשנת 2001 מרווח של 31 סנט למניה להפסד של 27 סנט. אך היתה זו כנראה האופטימיות של האנליסטים באשר לחוסנה של החברה לטווח הארוך והמלצת "הקנייה" שנותרה בעינה, שנקלטו עמוק יותר בתודעת המשקיעים, והכתיבו את הטון החיובי היום.

את רשימת מניות הישראליות העולות הובילו בזינוקים נחשוניים מניית לנאופטיקס , שזינקה ב-32.4% למחיר של 5.8 דולרים ללא סיבה נראית לעין; מניית הרמוניק , יצרנית המודמים לכבלים, שזינקה 25.4% למחיר של 3.5 דולרים מנקודת השפל בה נמצאה; ומניית פריסייס שהוסיפה 23.8% למחיר של 16 דולר.

חברת פריסייס זכתה היום, יחד עם מספר חברות ישראליות נוספות, להבעת אמון מצד בית ההשקעות מריל לינץ', שבחר לא לפגוע בתחזיות שלה ושל חברותיה לרבעון ולשנה כולה.

אודיוקדס יורדת על רקע חיתוך תחזיות

בצד הישראליות שירדו היום בלטו מניית בריזקום , שלא מפסיקה לרדת לאחרונה (מאז סוף מארס, אם לדייק), ושהשילה היום 8.5% למחיר של 4.3 דולרים. את גודל המכה שספגה החברה, וענף האלחוט בכלל, קל להמחיש במחיר סוף ינואר של בריזקום שעמד על 17.2 דולר, פי ארבעה בדיוק ממחירה כיום. מניית פלוור , שותפתה למיזוג, החרתה החזיקה אחריה היום וירדה ב-7.5% למחיר של 3.1 דולרים.

גם מניית אודיוקודס ירדה היום בשיעור של 3.7% למחיר של 6 דולרים, אחרי שרוב היום דווקא נסחרה בעליות נאות, לאחר שכלכלני מריל לינץ' הנמיכו ציפיות ומחירי יעד של המניה. בבית ההשקעות מעריכים כי החברה תסיים את הרבעון הראשון של השנה עם רווח של 6 סנטים למניה, הנמוך משמעותית מהתחזית המוקדמת לרווח של 14 סנט. גם את תחזית הרווח לשנה כולה קיצצו בבית ההשקעות, ולהערכתם, אודיוקודס תסיים את שנת 2001 עם רווח של 42 סנט למניה, לעומת תחזית מוקדמת לרווח של 77 סנט למניה.

למרות הנמכת הציפיות, הנובעת מהחולשה בשוק הטלקום, ממשיכים האנליסטים של מריל לינץ' להמליץ על המניה ב"קנייה לטווח ארוך", מאחר שהיא נסחרת כיום במכפילים נמוכים ביחס לחברות אחרות הפועלות בתחום. בית ההשקעות מעריך כי לחברה עמדה טובה בשוק בו היא פועלת, מוצר טוב וחוסן פיננסי ניכר, מה שאמור לאפשר לחברה לעבור את התקופה הקשה בהצלחה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully