וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כבר לא משתעשעים בבולוס: הפסקת פעילות ספינת התענוגות גררה תביעות בהיקף של 4 מ' ד'

שלומי גולובינסקי

11.4.2001 / 14:12

בולוס גד רשמה הפסד של 10 מיליון שקל ברבעון הרביעי, ואילו בולוס שיש הפסידה 16 מיליון שקל בגלל משבר אליו נקלע קבלן בפרויקט נתב"ג 2000

רבעון רביעי שחור במיוחד עבר על שלוש החברות הציבוריות של קבוצת בולוס, שבשליטת איברהים בולוס.

חברת הנדל"ן בולוס גד רשמה הפסד גדול של 10 מיליון שקל ברבעון הרביעי של השנה, כתוצאה מירידה חדה בפעילות אוניית השעשועים שהפעילה החברה הבת, בולוס גד תיירות.

אוניית השעשועים דוממה את מנועיה בתחילת הרבעון הרביעי של השנה בעיקבות פרוץ האירועים האלימים בשטחים. בבולוס טענו אז, כי פעילות האוניה הוקפאה, בעיקבות התראות שהגיעו לידיהם על כוונה לבצע פיגוע באוניה, שעד אז הניבה הכנסות של כ-7 מיליון שקל בחודש. אוניית השעשועים של בולוס כללה 278 חדרים, בריכות שחיה, חנויות דיוטי פרי, וכמובן קזינו גדול.

את האוניה חוכרת בולוס תיירות מחברה קפריסאית תמורת סכום של 480 אלף דולר לחודש. ההסכם הראשוני דיבר על חכירה לשנה, אולם לאחר 7 חודשי פעילות בלבד, הפסיקה בולוס את פעילות האוניה, פעולה שגררה אחריה תביעה מצד החברה הקפריאסאית בהיקף של 3 מיליון דולר. החברה הקפריסאית תובעת את בולוס על הפרת הסכם. בולוס מצידה טוענת כי היא נאלצה להפסיק את פעילות האוניה כתוצאה מאירוע מלחמה.

התביעה של החברה הקפריסאית היא לא התביעה היחדיה שבולוס תיירות נאלצת להתמודד איתה. גם החברה שמפעילה את המלון שעל סיפון האוניה הגישה תביעה בהיקף של 745 אלף דולר נגד בולוס. את רשימת התובעים חותמת חברת האחים סקאל שתובעת 234 אלף שקל.

קבוצת בולוס ניסתה במהלך השנה החולפת להנפיק את מניות בולוס תיירות בבורסה, ואף הזימנה מספר חתמים ואנליסטים פוטנציאלים להתארח על סיפון האוניה. אולם, מצב השוק איפשר לחברה לגייס רק כ-25 מיליון שקל באג"ח, מבלי לבצע הנפקת מניות.

ובחזרה לבולוס גד: ההפסד הגדול ברבעון הרביעי העביר את החברה להפסד של 4.1 מיליון שקל בשנת 2000 במחזור מכירות של 75 מיליון שקל. מחזור המכירות נובע כאמור ברובו מאוניית השעשועים, אבל גם מביצוע עבודות קבלניות, שהניבו הכנסות שנתיות של 30 מיליון שקל, בהשוואה ל-46 מיליון שקל ב-1999.

אולם בכך לא תמו הצרות בקבוצת בולוס. חברה נוספת בקבוצה, בולוס שיש סיימה את הרבעון הרביעי עם הפסד ענק של 16.2 מיליון שקל, בדרך להפסד שנתי של 20.7 מיליון שקל. הסיבה להפסד הגדול נעוצה במחלוקת שפרצה עם רשות שדות התעופה בעקבות קשיים אליהם נקלע הקבלן הטורקי שזכה במכרז נתב"ג 2000. הקבלן הטורקי אמור היה לבצע את מרבית הפרויקט, ובעקבות כך הודיעה רשות שדות התעופה על ביטול ההסכם שנחתם עם החברה לאספקת ריצוף לפרויקט נתב"ג 2000.

בבולוס שיש כבר ביצעו רכישות של גרניט בהיקף של כ-4 מיליון דולר בחו"ל, שנועדו במקור לשמש בפרויקט. התסבוכת כבר גרמה לפיטרי מרבית העובדים במפעל השיש של בולוס.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully