וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדד מנהלי הרכש של D&B ישראל לחודש מארס: נמשכת המגמה החיובית במגזר היצרני לאור ההתאוששות בשוק המקומי

אלי דניאל

11.4.2001 / 14:42

מדובר בחודש שני ברציפות בו נרשמת מגמה חיובית; נתונים אלה מצביעים לראשונה על אפשרות של יציאה מהמיתון

חברת דן אנד ברדסטריט ישראל מפרסמת היום את מדד מנהל הרכש לחודש מארס 2001, המצביע על המשך המגמה החיובית במגזר היצרני, זה החודש השני ברציפות.

עיקר השינוי בחודש מארס נובע מהתאוששות הביקושים בשוק המקומי. שינוי חשוב נוסף נרשם ברכיב תפוקות הייצור אשר הראה עלייה חדה, אשר תואמת את התאוששות הביקושים במשק. שני רכיבים אלה הובילו את העלייה בנתוני המדד החודש.

מדד מנהלי הרכש של דן אנד ברדסטריט ישראל מבוסס על נתונים הנאספים ומעובדים מדי חודש, בעזרת שאלונים הנשלחים אל מספר גדול של מנהלי רכש של חברות תעשייתיות במגזר היצרני בישראל. התגובות המתקבלות משקפות את השינוי במגמה, במידה שהיה שינוי שכזה, בחודש השוטף בהשוואה לחודש הקודם. יש לציין, כי כל עוד המדד נמצא מעל לערך של 50%, המפריד בין האטה להתרחבות מדובר במגמה חיובית, בעוד שערך הנמוך מ-50% מצביע על מגמה שלילית.

על פי תוצאות הסקר של מדד מנהלי הרכש בישראל, נמדד בחודש מארס 2001 ערך של 51.2% לעומת ערך של 51.6% בחודש הקודם (מדובר בנתוני מדד מנוכי עונתיות). בדן אנד ברדסטריט מציינים כי את שינוי הכיוון אפשר היה לראות כבר בנתוני המדד של החודש שעבר, וכי נתוני מדד אלה מהווים איתות חיובי המעיד על שיפור המצב במשק בזמן הקרוב, שכן, הנתונים הללו מצביעים לראשונה על אפשרות של יציאה מהמיתון שאיפיין את המשק מאז חודש ספטמבר 2000.

עיקר השינוי נרשם החודש ברכיב ההזמנות בשוק המקומי. הערך שנמדד עמד על 53.1% לעומת ערך של 46.5% בחודש שעבר. כלומר, מדובר בעלייה חדה יחסית בעוצמת הביקושים, ומעבר חד מצמצום להתרחבות בפעילותו של המגזר התעשייתי. שינוי זה הוא שתרם את עיקר העלייה למדד הכולל, ואת השיפור שנראה כרגע בפעילות המגזר היצרני. עם זאת, חשוב לציין כי מרבית המשיבים לסקר החודשי ציינו כי הגידול ברכיב ההזמנות נובע מעונתיות, ועל כן בדן אנד ברדסטריט סבורים כי כדאי להמתין לנתוני החודש הבא, כדי לאפיין מגמה של ממש.

רכיב תפוקות הייצור הראה בחודש מארס ירידה של כ-4%, ערך של 54.7% לעומת ערך שיא של 59.7% שהושג בחודש שעבר. עם זאת, נתון זה עודנו גבוה והוא מצביע על כך שמגמת התרחבות בתפוקות המגזר היצרני נמשכת זה ארבעה חודשים ברציפות.

באשר לרכיב הייצוא, הרי שברכיב זה נמשכת ההתאוששות שהחלה לפני חודשיים, על אף שהנתון שנמדד מראה ירידה מערך של 53.6% בחודש פברואר ל-49.9% בחודש מארס. נתון זה נמצא כמעט על קו 50% שכאמור מפריד בין האטה להתרחבות, וחישוב נתוני קו המגמה מצביעים מגמת שיפור בזמן הקרוב. גם בדיקת תשובות מנהל הרכש לסקר, מראה כי רוב המשיבים מצביעים על עלייה בביקושים כסיבה עיקרית לעלייה ברכיב זה.

שינויים חיוביים בולטים נרשמו ברכיב מחירי הרכישה וברכיב התעסוקה. רכיב הרכישה שנמדד מראה הראה על ערך של 59.6% לעומת 50.6% בחודש שעבר. הסיבות לשנוי דרמטי זה עדיין לא ברורות, ובדן אנד ברדסטריט מעריכים כי יש להמתין לנתוני חודש אפריל על מנת לאפיין מגמה. בנתוני רכיב התעסוקה נמדד ערך של 52.2% לעומת 49.5% בחודש הקודם. בדיקת תשובות מנהלי הרכש מראה על חלוקה שווה בין סיבות עונתיות לבין ביקושים גבוהים. כלומר, ישנו רכיב של ביקושים המשפיע על רמת התעסוקה.

גם ברכיב מלאי חומרי הגלם לייצור הופיע שינוי כיוון כלפי מעלה, אם כי הנתון עצמו עודו נמוך. הערך שנמדד היה 47.3% לעומת 45.5% בחודש שעבר. נתון זה מהווה אינדיקטור ברור לכך, שהצפי של מנהלי הרכש מתחיל להיות אופטימי בעיקרו לגבי מה שיקרה במשק בתקופה הקרובה.

ברכיב רמת מלאי של מוצרים מוגמרים נמשכת הירידה במלאים זה חודש שני ברציפות. ניתן לראות בזה מענה להתרחבות הביקושים בשוק המקומי. הערך שנמדד היה 45.6% לעומת ערך של 46.3% בחודש שעבר.

ברכיב זמני האספקה בייבוא נמשכת מגמת התארכות כבר חודש רביעי ברציפות, כאשר הערך שנמדד החודש היה 51.7% לעומת 54.2% בחודש שעבר. ברכיב זמני האספקה בשוק המקומי נרשמה החודש תנודתיות לא ברורה לאחר שהערך שנמדד היה 48.2% לעומת 47% בחודש שעבר. בדן אנד ברדסטריט סבורים כי יש להמתין חודש עד חודשיים בכדי שניתן יהיה לאבחן מגמה ברורה.

לעומת השינויים המעודדים במרבית רכיבי מדד מנהל הרכש, הרי שברכיב הרכישות למלאי, נראים החודש סימני פסימיות לאחר שהערך שנמדד ברכיב זה הוא 42% לעומת ערך של 44.8% בחודש הקודם. משמעות ירידה זו היא שבכל הקשור לרכיב זה, הצפי של מנהלי הרכש הוא פסימי לגבי הצפוי במשק, בזמן הקרוב, למרות התגברות הביקושים בשוק המקומי החודש.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully