וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החולשה של ה-CLECs פוגעת גם בסרגון: הכנסות של 12.6 מ' ד' ברבעון הראשון, לעומת תחזיות ל-13.4 מ' ד'

גתית פנקס

11.4.2001 / 20:57

סרגון שלחה ברבעון ציוד בשווי של 16.3 מ' ד', אולם CLEC אמריקאי שלא שילם לה עשוי לפגוע בה ב-3.7 מ' ד'; מנכ"ל החברה: "לא ברור האם נכיר בהכנסות אלה ברבעון הנוכחי"

חברת התקשורת האלחוטית סרגון רצתה מאוד להציג בתוצאות הכספיות של הרבעון הראשון של השנה הכנסות של 16.3 מיליון דולר. למעשה, היא אפילו כבר שלחה ציוד בסכום כזה, מה שיכול היה להיות מתורגם להפתעה משמעותית לעומת התחזיות בבתי ההשקעות, שדיברו על הכנסות של כ-13.4 מיליון דולר ברבעון הראשון. אבל החולשה ב-CLECs, חברות התקשורת האלטרנטיוויות, פגעה גם בסרגון מקבוצת רד, והיא נאלצה היום לפרסם אזהרת רווח.

הנהלת סרגון אינה יודעת במדויק מה יהיו הכנסותיה לרבעון הראשון של השנה, שכן אותה חברת תקשורת סלולרית אמריקאית שהודיעה כי היא עוצרת את פרישת מערכותיה החדשות טרם סיפקה לסרגון את המספרים המדויקים. מכל מקום, סרגון יודעת לומר כי הכנסותיה לא ייפלו מרמה של 12.6 מיליון דולר ברבעון הראשון - מה שיהווה צמיחה של 1.5% מהרבעון הרביעי.

אם אומנם תציג החברה מספר כזה, הרי שהפגיעה של אותו CLEC אמריקאי תתורגם ל-3.7 מיליון דולר. "השאלה האקוטית היום מבחינתנו היא האם נכיר בהכנסות אלה ברבעון הנוכחי", מסביר היום שרגא כץ, מנכ"ל ונשיא סרגון. "ולמרות שאיננו יודעים זאת בשלב זה, אנחנו מחויבים לספק למשקיעים שלנו את כל המידע והאינפורמציה המטריאליים, ולכן היה ברור לנו שעלינו לשתף אותם בחששות שלנו", הוא מוסיף.

סרגון תחזור להפסדי הרבעון השני של 2000

בשורת הרווח הנקי של סרגון מדובר בנפילה של ממש, שכן כעת מצפה החברה להפסד של 9-8 סנט למניה ברבעון הראשון, בעוד האנליסטים קיוו כי החברה תוכל לעבור לאיזון בשורת הרווח למניה, או לכל הפחות להפסיד סנט אחד למניה. לדברי כץ, סרגון היתה מצליחה להציג תוצאות כאלה בדיוק בשורה התחתונה, אלמלא דחיית ההזמנות מכיוון אותו לקוח אמריקאי. יצוין כי ברבעון השני של 2000 הציגה החברה הפסד למניה דומה.

סרגון אף אמרה היום כי היא מסתכלת בצורה זהירה על שוק ה-CLECs האלחוטיים בארה"ב, והיא תנקוט מספר צעדים אופרטיוויים בהתאם. כץ אינו מעוניין לפרט בנושא בשלב זה - לפחות עד לפרסום התוצאות הרשמיות של החברה לרבעון ב-23 באפריל - ואולם הוא אומר כי רוב הפגיעה בחברה היתה מכיוון צפון אמריקה, וכי הוא מעודד מבסיס הלקוחות הרחב של החברה.

מקורם של 50% ממכירות החברה השנה היה בארה"ב, 44% באירופה ו-6% נוספים נבעו ממכירות באסיה-פסיפיק. "יש לנו 50 לקוחות ב-25 מדינות", אומר כץ, "שכוללים גם CLECs וגם ארגונים גדולים וקמפוסים". כץ מוסיף כי החברה עוד תפרט את הצעדים שהיא מתכוונת לנקוט, אבל ודאי שהיא תשתדל להקטין חשיפה ל-CLECs. "לאור בסיס הלקוחות הרחב שלנו, אני לא מודאג", אומר כץ.

ירידה בצבר ההזמנות

למעשה, סרגון כבר הקדימה תרופה למכה והודיעה כי צבר ההזמנות שלה יירד בצורה משמעותית עם כניסתה לרבעון השני, גם לנוכח עצירת הזמנות רכישה מכיוון CLEC אמריקאי נוסף (גם כאן, כץ לא מספק מספרים או שמות). סרגון אף נקטה היום בצעד של הרגעה מסוים, שעה שאמרה כי חברת ART, לקוחה שלה, אומנם הגישה בקשה לפשיטת רגל (צ'אפטר 11) , אולם החשיפה של סרגון אליה היא בהיקף של 100 אלף דולר בלבד. "זו לא חשיפה מדאיגה", אומר כץ.

לקוחה נוספת שמכיוונה עלולות להתעורר בעיות היא ווינסטאר, הלקוחה הגדולה ביותר של סרגון. זו אומנם פירסמה תוצאות כספיות לרבעון הרביעי שהצליחו לעקוף את תחזיות האנליסטים ואף העלתה את התחזית לשנת 2001, אולם בסוף השבוע הנוכחי היא הודיעה כי היא עוצרת את פרישת הרשת שלה, ומתכוונת להתרכז בהכנסות מבניינים שלהם כבר פרשה את הרשת. "כשווינסטאר לא מגדילה את הרשת הנוכחית שלה ואינה מוציאה כספים נוספים על גידול בהמשך, זה משפיע על צפי ההכנסות שלנו", אומר כץ, אך שוב - אינו מספק מספרים.

מוצר הדגל של סרגון הוא ה-FibeAir, שמאפשר חיבור בין שדירות התקשורת המרכזיות (כמו תשתיות של טבעות הסיבים האופטיים) לנקודות הקצה, בשיטה של חיבור בין נקודה לנקודה (Point to point) . המערכות של סרגון מאפשרות לספקיות טלקום חדשות (ה-CLECs) להתחבר לליבה של רשתות התקשורת - הטבעות האופטיות - ומשם להעביר את תקשורת הקול והנתונים ללקוחות באמצעים אלחוטיים.

"קונסולידציה היא אפשרית"

האם לאור תהליכי הקונסולידציה שהחלו בשוק האלחוט, כמו למשל המיזוג בין החברות פלוור ובריזקום , סרגון מתכננת מהלך מסוג זה? "כל דבר אפשרי", אומר כץ, "אבל אין משהו קונקרטי".

בסלומון סמית ברני העריכו לא מכבר כי השוק אליו פונה סרגון צפוי לצמוח מ-68 מיליון דולר בשנת 1994 ל-3.1 מיליארד דולר בשנת 2004 - מה שמתורגם לשיעור צמיחה שנתי ממוצע של 115% עבור החברה. האם זהו יעד בר השגה? "את התחזיות הרבעוניות והשנתיות שלנו נפרסם ב-23 בחודש, ואני לא מעוניין להתייחס לכך לפני כן", אומר כץ.

המשקיעים, מכל מקום, שולחים כעת את המניה לחיתוך חד של 23% למחיר של 2.7 דולרים, המשקף לחברה שווי של 55.3 מיליון דולר. בימי השיא היה שוויה של סרגון 674 מיליון דולר. "שוק הלקוחות אומר את דברו, וזה דורש מאיתנו להסתכל על הדברים בצורה רחבה. אנחנו לא מתמקדים בלקוחות ספציפיים כבר תקופה ארוכה, אלא בבסיס לקוחות נרחב ובכמה סגמנטים, ועושים הכל כדי להביא הכנסות גבוהות", אומר כץ. "שיפור התוצאות בטווח הקרוב אומר מבחינתנו הרבה עבודה", הוא מסכם.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully