וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קיצו של סטארט אפ אופטי

LightReading

12.4.2001 / 11:30

סדונה, הבטחה גדולה שניסתה יותר מדי

מאת מרי ג'אנדר

על פניו, היה לסטארט אפ סדונה נטוורקס (Sedona Networks) הכל: יותר מ-20 מיליון דולר מימון, 150 עובדים, צוות הנהלה אגרסיווי, תשקיף חיובי מאוד, ואסטרטגיית מוצר מנצחת. החברה אפילו קיבלה פרס "העסק החדש של השנה", מידי מועצת הסחר של אוטווה בשנת 2000.

אך ב-30 במארס, כמעט 4 שנים לאחר הקמתו, סגר הסטארט אפ את שעריו והכריז על פשיטת רגל. "השוק שלנו נעלם. קרנות הון הסיכון שלנו נכנסו להלם", אומר המנכ"ל לשעבר, ג'וזף אלשקייה.

בזמנים דוביים אלו, קיצו של עוד סטארט אפ נראה כשגרה, גם אם הוא עגום. סדונה מתבלטת, כי היא היתה גדולה יחסית ונדמה היה כי התקדמה יותר מסטארט אפים אחרים. אולי בגלל זה הטעויות שלה ברורות יותר, וכמוהן גם הלקחים שניתן ללמוד מהמקרה שלה לגבי מתחילות אחרות בשוק ה-IP רחב הפס. ייתכן שהבעיה העיקרית של סדונה היא שהיא ניסתה לעשות יותר מדי. "הם דחסו המון פונקציות לתוך קופסה אחת", אומר קווין מיצ'ל, אנליסט ראשי של אינפונטיקס ריסרץ'. בהודעה לעיתונות על המוצר, תיארה אותו סדונה כ"פלטפורמת קצה מרובת-שירותי אינטליגנטית שמבצעת ניהול תעבורה, ניתוב, ניהול כתובות IP, ופונקציות שער לרשתות ציבוריות, ניהול SLA דינמי, הקצאת מנויים, ופונקציות ניהול חשבונות, אישרור ואימות (AAA) " .

לא רצו להחליף ציוד בישות בלתי מוכרת

"זהו נתח גדול מדי ללעיסה עבור סטארט אפ אחד", טוען מיצ'ל. על ידי הכנסת כל כך הרבה למוצר אחד, ביצעה סדונה 3 טעויות גדולות:

אחת, היא משכה את תשומת ליבם של ספקי שירות חדשים על חשבון קיימים. למרות שה-CLECs אוהבים פונקציות רבות במוצר אחד, החברות הוותיקות כבר התקינו בסיס של ציוד נפוץ, המספק את מרבית הפונקציות - ציוד שלא ירצו להחליף בישות בלתי מוכרת. "החברות הוותיקות טוענות שאין לצפות לקבל את כל הפונקציות בבת אחת וגם לשמור על איכות גבוהה", אומר מיצ'ל.

שתיים, מכיוון שהמוצר תוכנן לעשות כל כך הרבה, סדונה הרחיבה גם את מגוון המתחרות שלה. בנוסף ליצרניות מתגי IP כמו סלוקס, סיסקו , נורטל וקווארי, סדונה היתה נאלצת להתחרות מול יצרני מתגי שירות כמו אקסלרייטד, קוסיין ורדבאק.

ולסיום, אוסף הפונקציות הפך את המוצר של סדונה להבטחה שקשה לקיימה. "הם דחו את יציאת המוצר מספר פעמים", אמר מיצ'ל. הוא נזכר כי בקיץ 2000, לדוגמה, סדונה טענה כי היא מכינה מוצרים להשקה ברבעון הראשון של 2001. בפברואר 2001, המוצר נדחה ליוני או יולי.

סדונה איננה בודדה בקרב הסטארט אפים שלקחו על עצמם יותר מדי. בתמונה הגדולה נמצאים גם כשלונותיהם של פוינט רייס נטוורקס (Point Reyes Networks) - שנסגרה ונפתחה מחדש בתור Cemip על ידי חברי הצוות השאפתניים.

הקרנות איבדו עניין

"היתה לנו ארכיטקטורה מצוינת מתוכננת, אך גילינו שספקי השירות בעצם רצו פיתרון ממוקד שיענה על צרכיהם המיידים", אמר בחודש שעבר סמנכ"ל המכירות של Cemip, בארי בארנט, ללייט רידינג.

עבור סדונה, הצירוף של מטרה צרת היקף ותחרות מרובה התברר כטעות בשלהי 2000. "כמה מלקוחותינו החלו לפשוט את הרגל", אומר אלשקייה. לקוחות אחרים בשלבי בדיקה קיצצו תקציבים וביטלו בדיקות מתוכננות (אין מידע לגבי ה-CLECs שבחנו את מוצרי סדונה).

סדונה ניסתה לערוך ארגון מחדש. היא קיצצה, בחנה מחדש את נתיבה, ופיטרה 14 עובדים בינואר ו-47 נוספים במארס. באותו זמן איבדו קרנות ההון סיכון את העניין בה. "הן נלחצו. הן לא יכלו לכמת את השוק", אומר אלשקייה. "הנפילה היתה כל כך קשה, שהן פשוט נעצרו".

נכון לעכשיו, סדונה מוכרת את נכסיה, כולל פטנטים הקשורים לניהול כתובות IP, באמצעות סניף אוטווה של ארנסט אנד יאנג. העובדים הצליחו למצוא מקומות עבודה חדשים באוטווה.

וג'וזף אלשקייה ייקח מעט זמן להתאוששות. "אני מתכוון לבלות עם הילדים, ולהחליט מה לעשות בהמשך", הוא אומר.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully