וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נסגרה חברת Digiscents האמריקאית שרכשה את SenseIT הישראלית בעסקת מניות לפני כחצי שנה

אלון תבור

12.4.2001 / 13:39

כך מדווח ה"אינדסטרי סטנדרד"; פוטרו כל עובדי מרכז המו"פ של החברה בישראל

רק לפני כחצי שנה הודיעה חברת Digiscents האמריקאית על רכישת חברת הסטארט אפ הישראלית SenseIT, בעסקת החלפת מניות שהיקפה לא נמסר מעולם, וכיום היא מצטרפת לרשימה המתארכת של מיזמי הטכנולוגיה שקורסים בעקבות חוסר יכולת למצוא מימון להמשך פעילותם - כך מדווח המגזין "אינדסטרי סטנדרד".

ככל הידוע, תפסיק דיג'יסנטס את פעילותה לחלוטין וכל 70 עובדיה יפוטרו, כולל כל עובדי חברת דיג'יסנטס ישראל, לשעבר אנשי SenseIT הישראלית. בעלי המניות של SenseIT לשעבר, ובהם גם חברת ידע - הזרוע היישומית של מכון וייצמן למדע, מוצאים עצמם היום מחזיקים חבילת מניות חסרת ערך למעשה של Digiscents.

מלבד ידע, החזיקו בדיג'יסנטס גם המייסדים של SenseIT: אלי פיש, נשיא חברת האינטרנט וסוכנות הפרסום גולדפיש אינטראקטיב מקבוצת BBDO; פרופ' דוד הראל, דיקן הפקולטה למתמטיקה ולמדעי המחשב במכון וייצמן וממייסדי חברת I-Logix; ופרופ' דורון לנצט, מומחה לביוכימיה ומי שעומד בראש פרויקט הגנום הישראלי שרוכז על ידי מכון וייצמן. מאז תחילת שנות ה-80 מתמחה לנצט בחקר חוש הריח ובגנים האחראים לפעולתו.

דיג'יסנטס, שנוסדה לפני כשנתיים, עסקה בפיתוח מערכת להפצה דיגיטלית של ריחות וניחוחות. באמצעות פתרונות התוכנה והחומרה המשולבים שלה היא התיימרה לאפשר לאתרי אינטרנט, משחקי וידיאו, פרסומות, סרטים ושאר ערוצי המדיה הדיגיטליים - לשלב גם ריחות, לצד וידיאו ואודיו.

נמחקו 20 מיליון דולר

דיג'יסנטס היתה אחת המתחרות הבודדות של SenseIT, שאותה רכשה בסופו של דבר. מיעוט השחקנים בשדה זה נובע לא רק מהסקפטיות שמשמיעים מומחי מדיה לגבי התרומה והחשיבות של שילוב ניחוחות באמצעי המדיה, אלא גם מהמורכבות המדעית שבה כרוך תחום זה.

באוקטובר 1999 היתה זו דיג'יסנטס שהודיעה לראשונה על השלמת פיתוח יכולת שידור דיגיטלית של ריח על גבי רשת האינטרנט, אלא שלאחרונה נכשלה במאמציה למצוא מימון להמשך הפיתוח משלב האבטיפוס למוצר שלם. כך, מבלי להחשיב את הסכומים שהספיקה לגייס החברה הישראלית, נמחקו 20 מיליון דולר שהספיקה דיג'יסנטס לגייס ממשקיעים פרטיים ומקונצרן Pacific Century CyberWorks מהונג קונג.

אחד משיתופי הפעולה שהשיגה דיג'יסנטס היה שיתוף פעולה אסטרטגי עם ספקית נגני המדיה הנפוצים ביותר בעולם, חברת Real Networks, שמצידה אמורה היתה לצרף לעשרות מיליוני הנגנים שלה בעולם את התוכנה של דיג'יסנטס.

בין שיתופי הפעולה הנוספים שהיו לדיג'יסנטס ניתן להזכיר גם הסכם אסטרטגי עם חברת פרוקטר אנד גמבל, והפצת ערכת הפיתוח שלה ליותר מ-50 אלף מפתחי משחקי מחשב. הסכם נוסף היה לה עם קווסט אינטרנשונל, חברה בת של ICI - מהמובילות בעולם בתחום ייצור רכיבי טעם וריח. קווסט, וחברה נוספת מהתחום, היו אמורות גם הן להשקיע בדיג'יסנטס, אך ככל הנראה חלק זה של ההסכם לא יצא לפועל.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully