וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מיתון? לא אצל מרקורי

גתית פנקס

12.4.2001 / 15:26

המנכ"ל, אמנון לנדן, מאמין שהחברה תספק את הסחורה גם ברבעון הבא

מהתוצאות הכספיות שפירסמה אמש לאחר המסחר חברת מרקורי , המתמחה בפיתוח של כלי תוכנה לבדיקה של עומסים ברשת, עולה כי היא בהחלט מצליחה לספק את הסחורה ברבעונים האחרונים, והרבעון הנוכחי אינו יוצא דופן.

אזהרות רווח ניתכו מכיוון חברות מובילות בוול סטריט, הנמכות דרסטיות של תחזיות הפכו למחזה נפוץ, ומרקורי הצליחה אף לעקוף במעט את המספרים עליהם דיברה לאחר הרבעון הרביעי של 2000.

בהחלט לא חסרות מתחרות של מרקורי שנאלצות לפטר עובדים, לקצץ ולהנמיך תחזיות, או פשוט לאכזב בדו"חות, ובין אלה, ניתן להזכיר את Ration (סימול RATL), את Segue (סימול SEGU) ואת Compuwar (סימול CPWR), וכמובן את חברת רדוויו הישראלית, שתוצאות הרבעון הרביעי של השנה היוו קריסה של ממש עבורה.

אבל אצל החברה, שנסחרת היום לפי שווי של 3.6 מיליארד דולר, עסקים כרגיל. בשיחת הוועידה שקיימה החברה לאחר פרסום הדו"חות היא אף הותירה את התחזיות לשנת 2001 כולה ולרבעון הבא על כנן - בהחלט לא צעד שכיח כל כך במחוזותינו.

לא זו גם זו, החברה הודיעה כי היא מתכוונת להגדיל את כוח האדם במחלקות המכירות שלה בכ-50%. "אנחנו מסייעים ללקוחותינו להקטין את הוצאותיהם, וזה מקור הדרישה המוגברת למוצרינו ועלינו להיערך אליה בהתאם", הסביר אמנון לנדן, מנכ"ל, יו"ר ונשיא מרקורי, בשיחה עם אנליסטים. כיום יש לחברה יותר מ-1,400 עובדים ויותר מ-190 צוותי מכירות.

סביבה עסקית קשה, אבל מרקורי לא עוצרת

לדברי לנדן, ב-2001 החברה פעלה בסביבה קשה יותר לעומת השנים האחרונות, ובעוד חברות אחרות מאשימות את ההאטה הכלכלית, מרקורי דווקא טוענת שהיא הצליחה להצית את עסקיה ואת הדרישה למוצריה.

כיצד זה קורה? מוצריה של החברה זולים יחסית (כ-60-50 אלף דולר בממוצע), וזמן ההטמעה שלהם הוא קצר ביותר ולוקח מספר מועט של שבועות. שני מוצריה העיקריים של החברה הם ה-LoadRunner, שמאפשר בדיקת עומסים בשרתי אינטרנט - במיוחד בשעות לחץ, וה-Topaz, המאפשר סימולציות של מהירות התגובות של אותם שרתים. החברות היום מונחות על ידי שיקולים של החזר מהיר על השקעותיהם, מסביר לנדן, ומרקורי בהחלט נהנית מכך.

עם זאת, מפירוט משקל העסקות ברבעון האחרון, החברה חשה ירידה מסוימת מבחינת מספר העסקות הגדולות שהיא הצליחה לסגור ברבעון הראשון של השנה: מספר העסקות, שהיו מעל ל-100 אלף דולר, היה ברבעון הראשון 130 בלבד, לעומת 180 ברבעון הרביעי של 2000. לחברה אף לא היו כלל עסקות בשווי של יותר ממיליון דולר ברבעון הראשון, לעומת לא פחות מ-5 ברבעון הקודם, הרביעי של 2000.

בנוסף לכך, מקורן של 67% מהכנסות החברה היה בצפון אמריקה (מספר שמייצג צמיחה שנתית של 49%), ו-33% נבעו משאר העולם (מתורגם לצמיחה שנתית של 33%). היחס המסורתי אצל החברה היה 30%/70%, ועל כן ייתכן שיש האטה כלשהי במכירות שלה בצפון אמריקה. אבל כך או כך, השורה התחתונה נותרת זהה ואופטימית: מרקורי אינה משנה את תחזיותיה ל-2001, למרות ה"סביבה העסקית הקשה" עליה מדבר לנדן.

מרקורי הגדילה את נתח השוק

נקודה חיובית נוספת עבור החברה היא העובדה שהצליחה להגדיל את נתח השוק שלה במהלך הרבעון הראשון של השנה בתחום של כלי בדיקה לאינטרנט. כיום נתח השוק שלה הוא 50%-45% לעומת נתח שוק של 41% בשנת 1999.

מסקר שערך לא מכבר מכון המחקר IDC, השוק הזה צפוי לצמוח ל-2.2 מיליארד דולר בשנת 2004 מ-618 מיליון דולר בשנת 2000, ומרקורי, שאוחזת בנתח השוק הגדול ביותר מבין מתחרותיה, אמורה ליהנות מצמיחתו.

ולמספרים ברבעון הראשון: החברה דיווחה אמש על הכנסות של 90.7 מיליון דולר, בטווח אליו התכוונה להגיע - 88-91 מיליון דולר, מספר המייצג צמיחה של 50%. בשורה התחתונה של הדו"חות המצב נראה ורוד אף יותר, ומרקורי מדווחת על רווח של 16.1 מיליון דולר - צמיחה של 65% מרווחי הרבעון המקביל אך ירידה מרווחי הרבעון הקודם, שהסתכמו ב-28.5 מיליון דולר. מספרים אלה מתורגמים לרווח של 18 סנט למניה - סנט בודד מעל לתחזית הממוצעת בוול סטריט, שהיתה לרווח של 17 סנט למניה.

לנדן: הגדלנו את הצפיות; עסקים כרגיל

אמנון לנדן אף אמר כי החברה הצליחה לעמוד בתחזיות למרות שעל חלק מהעסקות נאלצה לוותר, "גם בעסקות בהן ציפו שנתאמץ במיוחד", הוא אומר ומסביר כי מדובר בעסקות בהן הלקוחות ביקשו הנחות גדולות. למעשה, החברה הצליחה גם להוריד את מספר ימי הלקוח (DSO) מ-58 ל-56, מה שמעיד על כך שהיא הצליחה לסגור חוזים בשלב מוקדם יחסית ברבעון, גם יותר מחברות אחרות בתחום.

"אני בהחלט חש בנוח עם התחזיות לרבעון השני של השנה, לפי ההדרכה שנתנו בינואר 2001", אומר לנדן, קרי: רווח של 19-21 סנט למנייה והכנסות של 96-100 מיליון דולר, שיתורגם לצמיחה שנתית של 42%-37% ולהכנסות שנתיות של 435-420 מיליון דולר.

לנדן אף אמר כי הוא מאמין שהצפיות של החברה גדלה, וכי לאחר שהלקוחות לקחו צעד אחורה ברבעון הראשון כדי לבחון את תקציביהם, הרבעון השני צפוי להתאפיין בהילוך גבוה יותר. האנליסטים גרטכן טיגרדן ו-ווס גילכריסט מסלומון סמית ברני מעריכים כי החברה תרשום רווח של 19 סנט למניה ברבעון הקרוב (תחת תחזית קודמת לרווח של 18 סנט למניה, וכי ב-2001 כולה היא תציג הכנסות של 428.4 מיליון דולר ורווח של 94 סנט למניה.

משווי של 15 מיליארד דולר לשווי של 3.6 מיליארד דולר

אומנם מרקורי מצליחה להציג מסלול צמיחה נאה ביותר, ואולם בשוק ההון היא לא מסבה בהכרח נחת רבה למשקיעים. לאחר ירידה של 3.7% אמש, מחיר המניה היום הוא 44.3 דולר - ירידה חדה במיוחד מרמות של 162 דולר בהן ביקרה המניה באוקטובר 2000. בימי השיא, שווי השוק של החברה נשק לכ-15 מיליארד דולר.

מכפיל ההכנסות של מרקורי היום הוא 6.5 על בסיס התחזיות ל-2002, בעוד המכפיל הממוצע של מתחרותיה הוא 2. מכפיל הרווח של מרקורי על בסיס ההערכות ל-2002 הוא 37. בבית ההשקעות WR האמברכט ציינו היום כי וולואציה זו היא אטרקטיווית ביותר, והם מציבים למניה מחיר יעד של 50 דולר, המייצג יחס של מחיר מול צמיחה (PEG) של 1.04. "זה

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully