וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק לאומי: הסיכון הכרוך כיום בכניסה להשקעה במניות אינו מצדיק השקעה באפיק זה לטווח קצר

אלי דניאל

12.4.2001 / 17:26

התיקון שנרשם בשערי המניות בוול סטריט אינו מעיד על סוף ההאטה במשק האמריקאי; בטווח הקצר תימשך הפחתת הריבית המוניטרית אם כי עדיין קיים יתרון לאפיק השקלי על האפיק המדדי

בנק לאומי מפרסם היום את תחזיותיו לגבי הצפוי בשוק ההון, בשוק המט"ח ובאפיקים השקליים וצמודי המדד במהלך התקופה הקרובה. באופן כללי, כלכלני הבנק לא צופים שינויים משמעותיים במצב הכלכלי כשהגורמים העיקריים שעשויים להשפיע הם המצב בבורסת הנאסד"ק והמשך הורדת הריבית.

שוק ההון

- בבנק לאומי סבורים כי התיקון שנרשם בשערי המניות בוול סטריט אינו מעיד על סוף ההאטה במשק האמריקאי, והראיה לכך, פיטורי כוח אדם נרחבים עליהם הכריזו בתקופה האחרונה החברות הגדולות בארה"ב ובאירופה.

כלכלני הבנק מזכירים כי בוול סטריט נמצאים כיום בעיצומה של תקופת פרסומי הדו"חות לרבעון הראשון, ובמידה שהחברות הגדולות יפרסמו דו"חות מאכזבים, עשויה לחזור המגמה השלילית. כלכלני לאומי מציינים כי המגמות בוול סטריט משפיעים, בעוצמה פחותה, על הבורסה התל אביבית, ועל כן הם סבורים כי הסיכון הכרוך כיום בכניסה להשקעה במניות הנסחרות בבורסת הנאסד"ק ובבורסה התל אביבית, אינו מצדיק השקעה באפיק המנייתי לטווח קצר.

שער החליפין

- צמצום עתידי של פערי הריביות בין ישראל לארה"ב, והירידה בתנועות ההון הנכנס אצל החברות מוטות היצוא לשוק האמריקאי, עלולים להשפיע על שער החילפין של השקל אל מול הדולר. בבנק סבורים כי אווירת חוסר הוודאות הקיימת כיום יכולה להוביל למגמה של התחזקות המטבעות הזרים. לפיכך, בבנק סבורים כי ראוי לשמור על רמת החלק המט"חי בתיק ההשקעות. בהקשר זה מציינים בבנק השקעה אפשרית בקרנות מט"חיות ו/או בפקדונות סינטטיים.

האפיק השקלי

- כלכלני הבנק מציינים כי בשבוע החולף נרשמו עליות שערים חדות בשערי איגרות החוב השקליות, בעיקר בקרב איגרות החוב הנושאות ריבית קבועה מסוג שחר, שלהן יתרון בקיבוע הריבית המתקבלת באיגרות החוב ברמה הגבוהה מהרמה הקיימת בשוק.

תשואות השחר ירדו בתקופה האחרונה באופן משמעותי ואיגרות החוב נסחרות כעת ברמות תשואה של 6.8% עד 7%. להערכת כלכלני הבנק, בטווח הקצר תימשך הפחתת הריבית המוניטרית. בבנק סבורים כי היתרון הנובע מרווחי ההון הצפויים כתוצאה מהפחתת הריבית, הולכים וקטנים, אם כי עדיין קיים יתרון מסוים באפיק זה.

האפיק צמוד המדד

- בטווח הקצר, המשך תהליך הפחתת הריבית בשילוב התחזית לשיעור אינפלציה נמוך גם בחודש הקרוב, כתוצאה מההאטה בשוק המקומי, נותנים יתרון לאפיק השקלי. עם זאת, באשר לטווח הארוך יותר, הרי שלאור ההערכות כי האינפלציה בשנת 2001 תסתכם בכ-1% עד 2%, האפיק הצמוד עשוי להיות כדאי. לפיכך, בבנק לאומי סבורים כי משקיעים ברוטואיסטים ישקלו בקרוב להסיט חלק מכספם מהאפיק השקלי לאפיק צמוד המדד.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully