וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: הנאסד"ק מאבד כ-1%; מרקורי רושמת ירידות קלות בעקבות הורדת המלצה של פרודנשל

גיא ימין

12.4.2001 / 17:39

בנק ההשקעות הוריד את המלצתו למרקורי ל"החזק" מ"קנייה חזקה" קודם לכן; ריט מטפסת בכ-10%; לנאופקטיקס עולה בכ-6%

לאחר שלושה ימים רצופים של עוצמה שהפגין מדד הנאסד"ק מתחזקות בשעה זו ירידות השערים במניות הטכנולוגיה ומדד הנאסד"ק מאבד 1.6%. ירידות נרשמות גם במדד הדאו ג'ונס שמשיל מעליו 0.3%.

מספר מדדים מאקרו כלכליים ממקדים עניין היום, וכשמנתחים אותם המשקיעים הם מאמצים את התמונה המעלה חששות להחזקות ההאטה. במישור האבטלה עולה כי מספר הבקשות לדמי אבטלה קפץ לרמתו הגבוהה ביותר בחמש השנים האחרונות, ונתון זה בהחלט מצביע על חולשה בשוק העבודה.

דו"ח ממשלתי בדבר המכירות הקמעוניות בחודש מארס התפרסם לפני תחילת המסחר, ואינדיקטור זה הצביע על ירידה של 0.2%. זאת, לעומת תחזית האנליסטים למכירות ללא שינוי, ובהמשך לירידה של 0.2% בחודש פברואר. נתונים אלה מצביעים על המשך ההאטה ועשויים לבשר על ירידה בנכונות הצרכנים לבצע רכישות ולהזרים צבע לכלכלה האמריקאית.

בזירת האינפלציה התפרסם לפני המסחר מדד מחירים ליצרן (PPI), שהצביע על עלייה של 0.1% במארס, באותו שיעור כמו בחודש פברואר. שיעור האינפלציה במדד הליבה, ללא מזון ואנרגיה, הצביע על ירידה של 0.1%, וזאת תחת תחזיות אנליסטים לעלייה של 0.1%, ולעומת ירידה של 0.3% בחודש פברואר. נתונים אלה מצביעים על היחלשות החששות מאינפלציה, ועשויים לקדם הורדת ריבית מצד הבנק המרכזי עוד לפני חודש מאי.

תוצאותיה של יאהו שהתפרסמו אתמול לאחר המסחר לא מסייעות למניה, והיא מאבדת עתה 1.7%. פורטל האינטרנט הודיע על מכירות של כ-180 מיליון דולר, לעומת 230 מיליון דולר בתקופה המקבילה, אך עלייה קלה לעומת תחזיות האנליסטים להכנסות של 172 מיליון דולר. יאהו דיווחה על רווח של סנט אחד למניה, תחת ממוצע וול סטריט שציפה לאיזון, ולעומת רווח של 10 סנט ברבעון המקביל. במקביל דיווחה יאהו על פיטורים של כ-12% מכוח העבודה של החברה.

לנאופטיקס ממשיכה לטפס

המניות הישראליות נסחרות במגמה מעורבת עם נטייה לירידות שערים. מרקורי , שפירסמה את תוצאותיה לרבעון הראשון אמש לאחר המסחר, יורדת עתה ב-0.4% למחיר של 44.2 דולר, המשקפים לה מחיר של כ-4 מיליארד דולר. נראה כי המשקיעים מביאים בחשבון דו"ח של בית ההשקעות פרודנשל שהביע חששות מהאטה בצמיחת החברה ומירידה בצפיות שלה. חששות אלה מובילים את האנליסטים להוריד את המלצתם למניה ל"החזק" מ"קנייה חזקה" קודם לכן, ועם מחיר יעד של 43 דולר, תחת 58 דולר קודם לכן. במחיריה עתה פירוש ההמלצה היא למעשה קריאה למכירת המניה.

מרקורי דיווחה אתמול על הכנסות של 90.7 מיליון דולר, בטווח אליו התכוונה להגיע - 91-88 מיליון דולר, מספר המייצג צמיחה של 50%. בשורת הרווח מדווחת מרקורי על רווח של 16.1 מיליון דולר - צמיחה של 65% מרווחי הרבעון המקביל, אך ירידה מרווחי הרבעון הקודם, שהסתכמו ב-28.5 מיליון דולר. מספרים אלה מתורגמים לרווח של 18 סנט למניה - סנט בודד מעל לתחזית הממוצעת בוול סטריט, שהיתה לרווח של 17 סנט למניה.

בהנהלת מרקורי צופים כי יעמדו בתחזיות לרבעון השני של השנה, לפי ההדרכה שנתנו בינואר 2001, כלומר רווח של 21-19 סנט למניה והכנסות של 100-96 מיליון דולר.

עוד מרכזת עניין חברת ריט טכנולוגיות שהודיעה אמש לאחר סיום המסחר, כי היא קיבלה שתי הזמנות המשך למערכת ה-PairView מתוצרתה, בשווי כולל של 800 אלף דולר. מניית החברה מטפסת עתה ב-10.8% למחיר של 4.4 דולרים, המשקף לחברה שווי של 43 מיליון דולר, לעומת כ-150 מיליון דולר בשיאה. שתי ההזמנות הן מחברת טלמקס, חברת הטלקום הלאומית של מקסיקו, שהזמינה שתי מערכות נוספות, ומחברת Czech טלקום, חברת הטלקום הלאומית של צ'כיה, שהזמינה ציוד לשדרוג מערכות ה-PairView הקיימות אצלה.

לפי הערכות בית ההשקעות ליהמן ברדרס, שהחל אמש לכסות את החברה, תדווח ריט בשנת 2001 כולה על רווח של 50 סנט למניה ועל הכנסות של 51.1 מיליון דולר.

עוד בולטת בעליות לנאופטיקס שמוסיפה עתה 5.9% למחיר של 7.4 דולרים לאחר שכבר רשמה עליות מצטברות של כ-60% בשני ימי המסחר האחרונים. ניתן להעריך כי דו"ח של בית ההשקעות ליהמן ברדרס, שהחל לכסות את המניה בהמלצת "קנייה חזקה", מסייע לה להתרומם בימים האחרונים.

גם ויריאנט , שאתמול עלתה בכ-10%, ממשיכה מעלה היום, והמניה מזנקת עתה ב-20.3% למחיר של 95 סנט. זאת, על רקע הודעת החברה אתמול כי תספק את מוצריה - פתרונות ניהול המבוססים על רשת האינטרנט ועל תקשורת אלחוטית - לחברת לוקהיד מרטין.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully