וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: הנאסד"ק עבר לעליות של כ-2% בעקבות מניות האינטרנט והשבבים; מרקורי מוסיפה כ-7%

גיא ימין

12.4.2001 / 21:01

הדאו נסחר בעלייה של כ-0.6%; לנאופטיקס מוסיפה כ-7.5%; סרגון מטפסת בכ-9% לאחר ירידה של כ-25% אתמול

מניות הטכנולוגיה חזרו לעליות בשעת המסחר האחרונה, ומדד הנאסד"ק מתקדם עתה לעבר מה שנראה כיום רביעי רצוף בדרך למעלה. בשעה זו מוסיף מדד מניות הטכנולוגיה כ-2%, בעקבות מניות האינטרנט והשבבים, ומדד הדאו ג'ונס נסחר בעלייה של כ-0.6%. בוול סטריט מעריכים כי המדדים המאקרו הכלכליים שהתפרסמו לא מספקים תשובה חד משמעית בנוגע לכיוון אליו מועדות פניה של הכלכלה האמריקאית, וכי את העליות היום ניתן לשייך בעיקר למומנטום חיובי בימים האחרונים, לפני היציאה לחופשת חג הפסחא. בשוק העבודה מספר הבקשות לדמי אבטלה קפץ לרמתו הגבוהה ביותר בחמש השנים האחרונות, ונתון זה בהחלט מצביע על חולשה בשוק העבודה.

בהיבט הצריכה, דו"ח ממשלתי בדבר המכירות הקמעוניות בחודש מארס התפרסם לפני תחילת המסחר, ואינדיקטור זה הצביע על ירידה של 0.2%. זאת, לעומת תחזית האנליסטים למכירות ללא שינוי, ובהמשך לירידה של 0.2% בחודש פברואר. נתונים אלה מצביעים על המשך ההאטה, ועשויים לבשר על ירידה בנכונות הצרכנים לבצע רכישות ולהזרים צבע לכלכלה האמריקאית.

בזירת האינפלציה התפרסם לפני המסחר מדד מחירים ליצרן (PPI), שהצביע על עלייה של 0.1% במארס, באותו שיעור כמו בחודש פברואר. שיעור האינפלציה במדד הליבה, ללא מזון ואנרגיה, הצביע על ירידה של 0.1%, וזאת תחת תחזיות אנליסטים לעלייה של 0.1%, ולעומת ירידה של 0.3% בחודש פברואר. נתונים אלה מצביעים על היחלשות החששות מאינפלציה, ועשויים לקדם הורדת ריבית מצד הבנק המרכזי עוד לפני חודש מאי.

העליות בלנאופטיקס נמשכות

המניות הישראליות נסחרות במגמה מעורבת עם נטייה לעליוות שערים, בהתאם לכיוון המסחר כעת. מרקורי , שפירסמה את תוצאותיה לרבעון הראשון אמש לאחר המסחר, עברה מירידות בפתיחה לעליות נאות של 6.9% למחיר של 7.4, המשקף לה שווי של כ-4.3 מיליארד דולר.

מספר דו"חות חיוביים מצד בתי השקעות המכסים את המניה מאפילים כנראה על דו"ח של בית ההשקעות פרודנשל. זה הביע חששות מהאטה בצמיחת החברה ומירידה בצפיות שלה. חששות אלה מובילים את האנליסטים להוריד את המלצתם למניה ל"החזק" מ"קנייה חזקה" קודם לכן, ועם מחיר יעד של 43 דולר, תחת 58 דולר קודם לכן. במחיריה עתה פירוש ההמלצה היא למעשה קריאה למכירת המניה.

מנגד, הותיר בית ההשקעות ליהמן ברדרס המלצת "קנייה חזקה" למניה על כנה, והעריך כי מעמדה של מרקורי לעומת מתחרותיה מתחזק, והיא עשויה לכבוש לה נתח שוק גדול יותר ברבעונים הקרובים.

מרקורי דיווחה אתמול על הכנסות של 90.7 מיליון דולר, בטווח אליו התכוונה להגיע - 91-88 מיליון דולר, מספר המייצג צמיחה של 50%. בשורת הרווח מדווחת מרקורי על רווח של 16.1 מיליון דולר - צמיחה של 65% מרווחי הרבעון המקביל, אך ירידה מרווחי הרבעון הקודם, שהסתכמו ב-28.5 מיליון דולר. מספרים אלה מתורגמים לרווח של 18 סנט למניה - סנט בודד מעל לתחזית הממוצעת בוול סטריט, שהיתה לרווח של 17 סנט למניה.

עוד מרכזת עניין במחזור גדול יחסית לממוצע חברת ריט טכנולוגיות שהודיעה אמש לאחר סיום המסחר, כי היא קיבלה שתי הזמנות המשך למערכת ה-PairView מתוצרתה, בשווי כולל של 800 אלף דולר. מניית החברה מטפסת עתה ב-12.8% למחיר של 4.5 דולרים, המשקף לחברה שווי של כ-45 מיליון דולר, לעומת כ-150 מיליון דולר בשיאה. שתי ההזמנות הן מחברת טלמקס, חברת הטלקום הלאומית של מקסיקו, שהזמינה שתי מערכות נוספות, ומחברת Czech טלקום, חברת הטלקום הלאומית של צ'כיה, שהזמינה ציוד לשדרוג מערכות ה-PairView הקיימות אצלה.

לפי הערכות בית ההשקעות ליהמן ברדרס, שהחל אמש לכסות את החברה, תדווח ריט בשנת 2001 כולה על רווח של 50 סנט למניה ועל הכנסות של 51.1 מיליון דולר.

בעליות היום גם לנאופטיקס , שמוסיפה עתה 7.4% למחיר של 7.6 דולרים לאחר שכבר רשמה עליות מצטברות של כ-60% בשני ימי המסחר האחרונים. ניתן להעריך כי דו"ח של בית ההשקעות ליהמן ברדרס, שהחל לכסות את המניה בהמלצת "קנייה חזקה", מסייע לה להתרומם בימים האחרונים.

עוד בולטות מניות האלחוט נטרו שמוסיפה 12.4% למחיר של 4.4 דולרים וסרגון שפירסמה את דו"חותיה המאכזבים אתמול, והיא עולה עתה ב-9.6% למחיר של 2.9 דולרים.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully