וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בוסטון סיינטיפיק מתכוונת להילחם במדינול, אך אינה שוללת את רכישתה של החברה הישראלית

גיא ימין

12.4.2001 / 22:56

בשיחת הוועידה השנתית של בוסטון אמרה הנהלת החברה כי תרכוש את מדינול "במחיר הוגן"; האנליסטים מעריכים כי האופציה קיימת, אך היא הולכת ופוחתת

ההדים משיחת הוועידה השנתית של בוסטון סיינטיפיק (סימול BOX) , שהתקיימה אתמול, נוגעים גם בהתפתחות האחרונה במערכת היחסים של החברה עם חברת מדינול הישראלית. לפני שבוע הודיעה מדינול על הגשת כתב תביעה נגד בוסטון והיום מדווחים האנליסטים שסיקרו את הוועידה כי הנהלת החברה נחושה בדעתה להילחם במדינול.

או שאולי לא. הדבר הברור היחיד בשיחת הוועידה הוא שהאנליסטים לא לגמרי בטוחים לאן מועדות פניה של בוסטון. זו דאגה במהלך השיחה עם האנליסטים להתמקד יותר בפיתוחים טכנולוגיים, ביניהם אלו של חברת קואנטם שרכשה לאחרונה, ופחות במערכת היחסים עם מדינול.

על אף ה"מלחמה" עליה הכריזה החברה היא המשיכה בהצהרותיה כי ברצונה לרכוש את מדינול ב"מחיר הוגן", אותו לא ציינה במפורש, כמובן. רכישה של מדינול תאפשר לבוסטון, בין היתר, לקבל אישור מהיר לסטנטים מוצרת עצמית שפיתחה, ותקנה לבוסטון יתרונות במישור הקניין הרוחני.

מריל לינץ': קו ה"אקספרס" ישווק באירופה כבר השנה

במריל לינץ' מעריכים, עם זאת, כי הסיכויים להתממשות עסקה כזו הולכים ופוחתים ככל שבוסטון נערכת להתמודד בשוק הסטנטים ללא מוצריה של מדינול. בוסטון פיתחה באופן עצמאי קו של סטנטים מצופים בשם "אקספרס" שעשויים להחליף את סטנט ה"ניר" של מדינול, ובבוסטון מקווים להתחיל בשיווק באירופה כבר השנה. מדינול, מצידה, טענה בכתב התביעה כי בוסטון עשתה שימוש בקו ייצור אוטומטי שנועד לגיבוי בלבד לצורך העתקת הסטנטים של מדינול.

בוסטון מתכוונת להגיב להאשמות מדינול בתגובה רשמית שתוציא בשבוע הבא. בינתיים מדגישה החברה כי כל מאמציה בבניית קו ייצור אלטרנטיווי עמדו במגבלות ההסכם עם מדינול. לטענת בוסטון, התחייבה מדינול לסייע בהפעלתו של קו הייצור החלופי במקרה של מחסור במלאים, ורק כשזו סרבה לעשות כן נאלצה בוסטון לתפעל את קו הייצור ללא עזרה או הסכמה של מדינול.

החברה הוסיפה כי היא לא מכרה ולו סטנט אחד מקו ייצור זה, נקודה חשובה מבחינת העבירות לכאורה שביצעה כנגד ה-FDA. "כיצד תגיב המערכת המשפטית להאשמות אין יודע איש", אומרים במריל לינץ', אך מוסיפים כי יש בדברי בוסטון כדי להעמיד בפרופורציה את האשמותיה של מדינול.

גולדמן סאקס: בוסטון תגיש תביעה נגדית

הנהלת בוסטון הביעה במהלך שיחת הוועידה את ביטחונה בתחזיות הצמיחה המוקדמות לשנים 2003-2002, ללא קשר לרכישת מדינול. בבית ההשקעות גולדמן סאקס מדגישים כי בכוונת הנהלת בוסטון להגיש תביעה נגד מדינול.

מנכ"ל בוסטון, ג'ים טובין, אמר לאנליסטים כי מטרתה של מדינול בהגשת התביעה היא לשפר את מעמדה במו"מ על רכישתה ע"י בוסטון וכי על אף שבוסטון שוקלת עדיין את רכישת מדינול, היא אינה מוכנה "להיות בת ערובה לתביעות משפטיות". הנהלת בוסטון הוסיפה כי היא בטוחה שמדינול לא תפר את החוזה ותמשיך לספק את הסטנטים בהתאם לו, כפי שאכן דיווחה הנהלת מדינול ל-TheMarker.Com מייד לאחר הגשת התביעה.

"אנו ממשיכים להאמין כי התוצאה הסופית מתביעת מדינול תהיה רכישת החברה ע"י בוסטון ותסריט זה הגיוני יותר מאשר יציאתה של בוסטון משוק הסטנטים לתקופה ארוכה. עם זאת צריך להביא בחשבון גם את האפשרות כי בוסטון תמשיך בדרך עצמאית", משאירים האנליסטים בגולדמן את האופציות פתוחות.

פירסט יוניון: תביעת מדינול היא אסטרטגיה להשגת מחיר טוב

בבית ההשקעות פירסט יוניון מגדירים את תביעתה של מדינול כ"טקטיקה של אדמה חרוכה" ומוסיפים כי ברור שתביעה נגדית רק תקשה על רכישתה של מדינול ע"י בוסטון. "בכל מקרה, צפויה בוסטון לפיוס ארוך וממושך, או לגירושים כואבים", אומרים האנליסטים. גם בבית ההשקעות רוברטסון סטיבנס סבורים כי שאלת הרכישה נותרת פתוחה, אך חלון ההזדמנויות הולך ונסגר ככל שהזמן עובר.

מתגובותיהם של האנליסטים היום נראה כי גם הם, כמו רבים אחרים, רואים בתביעתה של מדינול, ובתביעה הנגדית, אם תבוא, רק עוד פרק נוסף בסאגה בין שתי החברות, בה האנליסטים, וגם כלי התקשורת, משחקים כסטטיסטים בלבד. ההחלטה של בוסטון אם לרכוש את מדינול, על כל פנים, תהיה האחרונה במשחק זה, ותחתום בכך את מאבקי הכוח בין החברות.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully