וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דאבל קליק דיווחה על הפסד נמוך מהתחזיות; פירסמה אזהרת רווח לרבעון השני

יהודה שויצר

12.4.2001 / 23:55

חברת הפרסום המקוונת הפסידה 8 סנט למניה ברבעון הראשון של השנה, לעומת תחזיות להפסד של 9 סנט למניה

דאבל קליק (סימול DCLK) , חברת הפרסום המקוונת הגדולה בעולם, הפתיעה לטובה עם פרסום תוצאות טובות מהתחזיות. החברה דיווחה על הפסד של 8 סנט למניה ברבעון הראשון של השנה, לעומת תחזיות להפסד של 9 סנט למניה. למרות התוצאות הטובות יחסית, אליה וקוץ בה - החברה הזהירה כי ברבעון השני של השנה הפסדיה יהיו גבוהים מהתחזיות המוקדמות, עקב ירידה משמעותית בהיקף הפרסום ברשת.

הכנסות החברה צמחו ברבעון הראשון ב-4% ל-115 מיליון דולר. ברבעון השני של השנה ההערכות הן להפסד של 12-6 סנט למניה, כשמרבית האנליסטים חוזים הפסד של 9 סנט למניה. כאמור, עם אזהרת הרווח, ישנו גם האנליסטים את הערכותיהם.

הפרסום ברשת בקשיים

הפרסום באינטרנט הצטייר בעבר כהבטחה גדולה. אלפי חברות דוט.קום ראו בו תחליף לתוכנית עסקית ותשובה קלה לשאלה כיצד להרוויח מהתנועה באתרי אינטרנט המציעים תכנים בחינם. אך עם חלוף הזמן, התברר כי המציאות קפחה על פניהן של חברות האינטרנט. הפרסום המקוון הניב תשואה זעומה על ההשקעה למפרסמים, והכנסות דלות לאתרי האינטרנט עצמם. כשהתפוצצה בועת האינטרנט, ספגו אתרי אינטרנט שמודל ההכנסות שלהם התבסס על פרסום, כמו יאהו ודאבל קליק, מהלומות עזות.

הבעיה המיידית פשוטה: יותר מדי דפי אינטרנט ופחות מדי מפרסמים. מספר הדפים הפתוחים לפרסום גדל יחד עם השימוש באינטרנט, אך במקביל יורד מספר המפרסמים, כשהפזרנים ביותר שבהם - לרוב, חברות דוט.קום - נסוגים מפרסום או פושטים רגל. כתוצאה מכך, המחיר שהמפרסמים מוכנים לשלם יורד - לעתים לדולר בלבד בעבור חשיפה של 1,000 גולשים (cost-per-thousand-views או CPM), לעומת 10 דולרים לפני שנים מספר.

הבעיה החלה להתפשט וחברות הפרסום המקוונות החלו לצמצמם בהוצאות. לפני מספר שבועות הודיעה דאבל קליק על קיצוץ של 10% מכוח העבודה, ועל ביצוע שינויים אסטרטגיים בחטיבת המדיה שלה, במטרה לשפר את היעילות.

דאבל קליק תפצל את חטיבת המדיה האמריקאית שלה לשתיים. החטיבה הראשונה תיקרא "דאבל קליק בראנד נטוורק", ותתמקד באתרים בעלי מותג חזק ותעבורה רבה. החטיבה השנייה, "דאבל קליק אודיינס נטוורק", תעסוק בפילוח ובחשיפה לקהל.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully