וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברת הייעוץ יער: כמה קרנות פנסיה יפסיקו את פעילותן; אחרות יתמזגו

הארץ

13.4.2001 / 9:37

חלק מבין 17 קרנות הפנסיה החדשות הפועלות בענף, אינן מצדיקות כבר עתה את קיומן, מבחינת מספר המבוטחים וההון הנצבר בהן

מאת חיים ביאור

כמה קרנות פנסיה שהוקמו מינואר 95', שלא עלה בידן לצרף אליהן מספר משמעותי של מבוטחים, צפויות להפסיק את פעילותן; קרנות פנסיה אחרות עשויות להתמזג בתוך קרנות גדולות - כך מעריכה חברת יער לייעוץ בתחום ההסדרים הפנסיוניים.

הדברים כלולים במסמך שגיבש מנכ"ל החברה, אמיר יער, לבאי הכנס השנתי של החברה שהתקיים בשבוע שעבר. מהמסמך עולה שחלק מבין 17 קרנות הפנסיה החדשות הפועלות בענף, אינן מצדיקות כבר עתה את קיומן, מבחינת מספר המבוטחים וההון הנצבר בהן.

עפ"י המסמך, האוצר יתגבר בסופו של דבר על התנגדות ההסתדרות והנהלות קרנות הפנסיה לתוכניתו להפריד בין הקרנות הוותיקות לחדשות, תוך התמקדות בהפרדה בקרנות שבבעלות ההסתדרות.

יער גם צופה שתינתן אפשרות לעמיתים לעבור מקרן פנסיה חדשה אחת לקרן חדשה אחרת, בלא שהמבוטח יידרש לשלם על קנס - כפי שנדרש ממנו כיום. לעומת זאת, הוא מעריך שבקרוב יוקטנו זכויות הפנסיה של עמיתי הקרנות, עקב העלייה בתוחלת החיים וביטול רשת הביטחון על 30% מכספי הצבירה של הקרנות.

יער צופה שגם בענף הביטוח צפוי המשך של מיזוגים ואיחודים על ידי ריכוז הפעילות של חברות קטנות בחברות/קבוצות ביטוח גדולות ושינויים ארגוניים בקבוצות, שיתבטאו בצמצום הוצאות מחד, והמשך רכישת סוכנויות ביטוח מאידך. במקביל, ייעשה ניסיון לחיזוק פעילויותשיווק ישיר, בעיקר בתחום הביטוח האלמנטרי ומוצרי "פרט", וכן שיתוף פעולה עם בנקים וחברות השקעה חיצוניות.

להערכת יער, עד סוף 2001 יושלם הסכם בין ההסתדרות לבין ארגוני המעסיקים להנהגת פנסיה מקיפה לכל האזרחים - שכירים כעצמאים. ההסכם, שיוצא לו צו הרחבה לגבי כלל המשק, יקבע כי חובה לבטח לפנסיה כל עובד, עד גובה שכר המינימום או עד גובה השכר הממוצע במשק, ותהיה גמישות בבחירת קרנות הפנסיה שבאמצעותן יבוצע ההסכם.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully