וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כל דאלים גבר

מירב ארלוזורוב, הארץ

13.4.2001 / 9:51

גליה מאור, מנכ"ל בנק לאומי, הוכיחה בחודשים האחרונים כי התערתה בעולם הניהול הגברי

גליה מאור, מנכ"ל בנק לאומי , הוכיחה בחודשים האחרונים כי התערתה בעולם הניהול הגברי. מאור, במאבקה להחדיר את כרטיס האשראי החדש לאומי קארד, אימצה את הגישה "כל דאלים גבר" - כל המעשים כשרים, ובלבד שיותר לקוחות בל"ל יחליפו את כרטיס ויזה כ.א.ל (כיום בבעלות בנק דיסקונט) בכרטיס של לאומי.

כתבתה של ורד ברזילי לוי במוסף החג של "הארץ" חשפה מאות ואולי אף אלפי מקרים שבהם אנסו פקידי הבנק את הלקוחות להמיר את הכרטיס הישן בחדש. לקוחות שהחזיקו כרטיסי כ.א.ל גילו לפתע כי פג תוקפם - הם נבלעים אל תוך המכשיר האוטומטי, אינם מעניקים שירותים שונים או פשוט אינם מאפשרים משיכת מזומנים. כל פנייה לבנק לבירור מקור התקלה נענתה בכך שהכרטיס בעייתי, וכי הלקוח מוזמן להגיע לסניף ולהחליפו בחדש. בכרטיס של לאומי קארד, כמובן.

יונה פוגל, סמנכ"ל השיווק של בל"ל, ניסה להכחיש את הטענות שהועלו בכתבה על כך שהבנק משבית במכוון את כרטיסי ויזה כ.א.ל שבידי לקוחותיו, אבל לנוכח ריבוי המקרים, ההכחשות אינן משכנעות. התמונה המצטיירת היא שבל"ל פתח בקמפיין אגרסיווי שמטרתו להעביר, עד האחרון, את 700 אלף מחזיקי ויזה כ.א.ל שבקרב לקוחותיו לשימוש בכרטיס החדש, אף שניתן היה לצפות כי מרביתם היו מבצעים את המעבר באופן טבעי עם השנים.

לבל"ל, כך זה נראה, אצה הדרך "לחסל חשבון" עם ויזה כ.א.ל כבר השנה, ולא להמתין עד שיגיע זמן ההחלפה הרגיל. בינתיים האסטרטגיה של בל"ל מוכיחה את עצמה. העיתונות נובחת וטוענת שבל"ל מבצע עבירה על חוק הבנקאות, אבל השיירה אינה עוצרת. גליה מאור, המפקחת על הבנקים בתקופת ויסות מניות הבנקים, יודעת היטב מה היא עושה: מי כמוה מכיר את מגבלות מערכת הפיקוח ומבין כי הסיכון מחושב. עובדה, המפקח על הבנקים מכיר את התלונות, אבל עד כה לא הורה לבל"ל לחדול ממעשיו.

בתגובה רשמית מהפיקוח על הבנקים נמסר כי העניין נמצא בבדיקה, שתסתיים כנראה רק אחרי החג. בינתיים רבבות לקוחות עומדים נבוכים מדי יום לנוכח הכרטיס העקר ומחליפים אותו בעל כורחם בכרטיס החדש. כמו בינואר 94' , כאשר באיחור של שלושה חודשים נזכר הפיקוח על הבנקים להורות לבנקים לחדול ממבצעי שיווק קרנות נאמנות באשראי, גם הפעם נראה כי עד שהפיקוח על הבנקים יתעשת - הרכבת כבר תעזוב את התחנה. עובדה, גם הממונה על ההגבלים העסקיים מכיר את התלונות, ולא עשה בינתיים דבר.

הממונה, להזכיר, היה זה שיזם את הפרדת הבעלות של דיסקונט ולאומי בוויזה כ.א.ל כדי ליצור תחרות בתחום כרטיסי האשראי. הפעילות של בל"ל מאיימת לרוקן מתוכן כוונה זו - אם ויזה כ.א.ל תחוסל, התחרות תחוסל - ולהמית עמה את מדיניות הממשלה שעמדה מאחוריה. אבל הממשלה, שידעה להכריז הכרזות יפות על התחרות, רואה ושותקת. ובל"ל ממשיך בשלו.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully