וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אקטיבניימס כבר לא תשאיר חותם על התעשייה

הארץ

13.4.2001 / 13:03

אינוונטק: הסיכון בהשקעה עלה על הסיכוי /הארץ

מאת יורם גביזון

בימים העליזים של 2000 נחשבה חברת אקטיבניימס לאחת ההשקעות המעניינות בתיק של חברת אינוונטק . שנה מאוחר יותר נראית אקטיבניימס כחברת דוט.קום טיפוסית, ואף גורלה דומה לגורל חברותיה לקטגוריה.

אינוונטק, שהיא חברת השקעות בחברות סטארט-אפ הנמצאת בשליטת יצחק תשובה, תמחוק את השקעתה בחברת אקטיבניימס. אינוונטק, שהחזיקה ב-11.6% ממניותיה של אקטיבניימס, תפריש 4.6 מיליון שקל, מלוא השקעתה בחברה, לאחר שדירקטוריון אקטיבניימס החליט שלשום בערב להפסיק את פעילותה של החברה. אקטיבניימס פיתחה תוכנה ומודל עסקי למתן שירותי מידע ועדכון על שינוי כתובות דואר אלקטרוני באינטרנט.

המהלך האחרון שקדם לסגירת החברה היה הנסיגה של רשות הדואר האמריקאית ממה שנראה כעניין שגילתה בשירותיה של אקטיבניימס. הסכם אפשרי עם רשות הדואר אמור היה לכלול תשלום חד פעמי ותמלוגים על פי שימוש ולהזרים לאקטיבניימס כמה מיליוני דולרים. הסכם כזה היה מאפשר את המשך פעילותה של החברה עד להתקדמותם של מגעים עם רשויות דואר נוספות.

אקטיבניימס, שנוסדה ב-98' , סיפקה לעסקים, ארגונים ומשתמשים פרטיים פתרון לעדכון אוטומטי של כתובות הדואר האלקטרוני. יו"ר אינוונטק, מאיר דיין, מתאר את ההיסטוריה של החברה: "המודל העסקי הראשוני של אקטיבניימס התבסס על מספר משתמשים. זה היה בתקופה של ההייפ סביב היכולת למנף את מספר המשתמשים בתוכנה".

המודל הזה התפורר במהירות. לפני 6 חודשים עברה אקטיבניימס למודל מבטיח - שיווק התוכנה לחברות קטלוגים באינטרנט, שהנכס העיקרי שלהן הוא רשימת הלקוחות, והצורך שלהן לשמור על כתובות הדואר האלקטרוני הוא קריטי. אקטיבניימס חתמה עם חברות מובילות בתחום זה, כמו Fingerhut ו-Flonetwor מארה"ב, חברת Llynch מאירופה וחברת TalkCity. "ציפינו להכנסות ברבעון הראשון של 2001, אבל ההכנסות היו זעומות", אומר דיין.

הכישלון הביא את יזמי אקטיבניימס, דוד מימרן ונמרוד שטיינבוק, לפנות למסלול אחר. השניים פנו לרשויות דואר, שהן הנפגעות העיקריות מהגידול בתנועת הדואר האלקטרוני. השיחות שנוהלו עם רשות הדואר האמריקאית הגיעו לשלב מתקדם, ואולם בשבועות האחרונים הודיעה רשות זו על כוונתה לבחון מחדש את פעילותה בתחום וציינה כי קיבלה הצעות נוספות. הפעם החליט מנכ"ל אינוונטק החדש, אדם פייט, במשותף עם בעלי המניות האחרים באקטיבניימס, כי הסיכון בהשקעה נוספת עולה על הסיכוי, והחברה נאלצה לפטר את מספר העובדים המצומצם שנותר לה בישראל ובארה"ב.

ההשקעה באקטיבניימס היא ההשקעה היחידה בחברת דוט.קום שביצעה אינוונטק בתקופת כהונתו של עקיבא מאיר, המנכ"ל הקודם, וההשקעה השניה תוך חודשיים שהחברה מוחקת. אינוונטק הודיעה בפברואר 2001 על מחיקת ההשקעה בחברת אלוטק (52%) בסכום של 460 אלף דולר, לאחר שבדצמבר 2000 עוד נתנה לה הלוואה של 85 אלף דולר למימון פעילותה השוטפת.

מבט לאחור ניתן היה לראות את אורות האזהרה נדלקים, כאשר שני היזמים של אקטיבניימס הסבירו בראיון ל"הארץ": "במשך שנה שלמה חיפשנו רעיון שנוכל להקים סביבו חברת סטארט-אפ, אבל לא רצינו סתם משהו, רצינו משהו שישאיר חותם על התעשייה". החותם היחיד שתותיר אקטיבניימס הוא, כך נראה, על הדו"חות הכספייים של אינוונטק.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully