וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החולשה בפרסום פוגעת גם בעיתונות הכתובה

יהודה שויצר

15.4.2001 / 7:27

שלוש מספינות הדגל בענף הודיעו על קשיים ופיטורים


הררי מלים כבר נכתבו על כך שהירידה בהכנסות מפרסום פוגעת בחברות האינטרנט, ולא מעט אנשים הפטירו כי באינטרנט זה מאוד הגיוני מאחר שהמוצר, העיתון המקוון, מגיע חינם ורווחי החברות תלויים, אך ורק, בהכנסות מפרסום. עכשיו מסתבר כי החולשה בפרסום חוצה את גבולות רשת האינטרנט וחללים נוספים מתחילים ליפול, והפעם מהעיתונות הכתובה.

בשבוע האחרון בלבד, שלוש מספינות הדגל של העיתונות העולמית, "הניו יורק טיימס", "האינדסטרי סטנדרד" והמו"ל דאו ג'ונס, המפיק של "הוול סטריט ג'ורנל", "הבארונ'ס" ומגזינים נוספים, הודיעו על קשיים ופיטורים.

כן, גם העיתונים הגדולים, המוכרים מוצר אמיתי (לא ווירטואלי) ומקבלים עבור כל מגזין או עיתון כסף אמיתי, ולא מספר לחיצות על באנר או מספר כניסות לאתר, מתחילים להרגיש את החולשה.

אתמול הודיע מגזין ה"ניו יורק טיימס" כי הוא מתכנן להתחיל בקיצוץ משרות בכל החטיבות העסקיות שלו. הסיבה לקיצוץ היא ההאטה בשוק הפרסום והתחזית הכלכלית העמומה להמשך השנה.

גם הדאו ג'ונס, המו"ל של "הוול סטריט ג'ורנל" ומגזינים אחרים, דיווח על ירידה חדה ברווח הרבעוני לנוכח שוק הפרסום הנחלש. חברת המדיה דיווחה על ירידה של 81% ברווח ברבעון הראשון ביחס לרבעון המקביל. לפני הוצאות חד פעמיות רשמה החברה רווח של 14.7 מיליון דולר, או 17 סנט למניה, בהתאם לתחזיות המעודכנות שהציעה החברה לאחר שפירסמה לא מזמן אזהרת רווח. דאו ג'ונס פירסם אזהרת רווח בחודש מארס, והוריד את התחזיות מ-56 סנט למניה לטווח של 20-16 סנט למניה. נפח הפרסום בעיתונים ובמגזינים של החברה נפל לרמה הנמוכה ביותר מזה 5 שנים.

אתמול הודיעה קבוצת העיתונות סטנדרד מדיה אינטרנשונל, מפעילת המגזין "אינדסטרי סטנדרד" המסקר את תחומי הכלכלה החדשה, על הפסקת פעילות הגירסה הבריטית של המגזין על רקע החולשה בהכנסות מפרסום.

המגזין נאבק כבר תקופה ארוכה לשרוד תחת הצמצום המשמעותי מההכנסות מפרסום. החולשה בענף הדוט.קום, שפורסם רבות במגזין של הרשת, פגעה קשות בחוליה זו בשרשרת ההיי-טק שהתפרנסה יפה, עת הענף פרח.

הכל התחיל בדוט.קום


עם נפילת ענף הדוט.קום, שבאה לידי ביטוי בקריסתן של מאות חברות, החל מעין "אפקט דומינו" בו ענף אחר ענף החל לחוש בהדי הנפילה. הראשונים ליפול היו חברות המדיה המקוונת, שהכנסותיהן התבססו בעיקר מפרסום כשחברות הדוט.קום היו מהלקוחות המרכזיים שלהן.

כפי שנאמר, בתחילה היו אלה חברות המדיה המקוונת שנפלו אחת, אחת. קצרה היריעה מלהכיל את כולן אך נזכיר את יאהו שנכנסה לקשיים ודיווחה בתחילה על ירידה בהכנסות והשבוע, לראשונה, גם על פיטורים.

בחטיבת החדשות המקוונת של רשת CNN צמצמו את חטיבת התוכן ואיחדו אותה עם זו של רשת הטלוויזיה, את חברת NBCi סגרה החברה האם במחיר של 146 מיליון דולר מאחר שהמשך הפעלתה היה יקר יותר מהוצאה חד פעמית זו. את הדי הנפילה חשו בעוצמה גם כמה חברות תוכן מקוונות ישראליות ובראשן נטקינג ותפוז שסגרו שעריהן, ו-ynet שהודיעה על צמצום חטיבת התוכן ברשת.

בעדות הבולטת ביותר לחולשה בענף זה ניתן להיווכח כשמביטים על מצבן של חברות הפרסום עצמן. כעשרים וחמישה ממשרדי הפרסום הידועים ביותר בארה"ב פיטרו כ-2,000 עובדים מאז דצמבר, וצימצו את כוח האדם שלהם ב-2% עד 10%.

על פי ההערכות החברות הללו הן רק הסנונית הראשונה, בשבועות הקרובים או לכל המאוחר בחודשים הקרובים, נשמע על עיתונים נוספים שנוקטים בקיצוצים לנוכח נתח ההכנסות המדלדל והולך.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully