וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חשד: חברה שמכרה יחידות נופש בטנריף הונתה לקוחות בהיקף של 3.2 מיליון דולר

הארץ

13.4.2001 / 17:47

חקירת המשטרה החלה בעקבות תלונות אזרחים ישראלים שרכשו את יחידות נופש בטנריף ולא קיבלו אותן

מאת אסף ברגרפרוינד

מפלג ההונאה של משטרת תל אביב חוקר חשדות להונאה בהיקף של 3.2 מיליון דולר שנעשו באמצעות חברה שמכרה יחידות נופש בטנריף תמורת 10,000-5,000 דולר ליחידה. חקירת המשטרה החלה בעקבות תלונות אזרחים ישראלים שרכשו את יחידות נופש בטנריף ולא קיבלו אותן.

במרכז החקירה ספנסר כהן, אזרח ישראלי בעל אזרחות בריטית שהקים את חברת י.א.נ.ב אתרי נופש בינלאומיים. החברה הציעה ללקוחותיה לקנות בעלות על יחידת נופש בטנריף. מיד עם פתיחת החקירה ברח כהן מישראל והוא נמצא ככל הידוע בבריטניה.

מפלג ההונאה במשטרה חוקר 13 תלונות לדברי סגן מפקד מפלג ההונאה, רב פקד מרדכי אבני, כ-400 לקוחות ישראלים ניזוקו ממעשיו של כהן ואולם עד כה הוגשו למשטרה רק 13 תלונות בעניין.

חברת י.א.נ.ב מכרה יחידות נופש באתר רויאל פארק אלבטרוס בטנריף. החברה פתחה כמה סניפים ברחבי המדינה, ויחידות הנופש נמכרו באמצעות ערבי גיוס המוניים.

הצעתה של י.א.נ.ב היתה ייחודית מכיוון שהיא הבטיחה לרוכשים לקבל בעלות מלאה על יחידת הנופש. זאת, עם העברת מלוא הסכום לרשות החברה.

מחיר יחידת נופש נאמד בין 5,000 ל-10,000 דולר, וללקוחות ניתן לשלם את הסכום ב-36-24 תשלומים.

על פי תנאי החוזה, את יחידת הנופש בטנריף היה הלקוח אמור לקבל רק עם קבלת התשלום האחרון. החברה הבטיחה לרוכשים לקבל בינתיים יחידת נופש חלופית במקומות אחרים.

על פי החשד, פתח כהן חשבון בנק בבריטניה אליו הועברו כספי הלקוחות, ואולם כהן לא טרח להעביר את הכספים לחברה שמספקת את יחידות הנופש בטנריף ושמר את הכסף לעצמו. וכך, לקוחות החברה לא קיבלו את יחידת הנופש כפי שהובטח להם והשקעתם הכספית ירדה לטמיון.

המשטרה חושדת כי כהן השתמש בחלק מהכספים של חברת י.א.נ.ב להשקעות ורכישת עסקים גם בישראל. י.א.נ.ב החזיקה ב-50% ממניות חברת איירין מחשבים תוכנה וייעוץ. כהן אף שימש מנהל לא פעיל בחברה והיה מורשה חתימה בחשבון הבנק שניהלה איירין בבנק הפועלים.

עם פתיחת החקירה, ביקשה המשטרה מבית המשפט להקפיא את חשבון הבנק של איירין בטענה ששימש "צינור העברה" של כספי הלקוחות לכיסו של כהן.

שופט בית המשפט השלום בתל אביב, דוד רוזן, נעתר לבקשת המשטרה שהציגה בפניו ראיות לכך. על פי החלטת השופט, הוקפא בתחילת מארס חשבון הבנק של איירין בו כ-43 אלף שקל.

בעקבות החלטת השופט הגישו בנק הפועלים וחברת איירין בקשות לביטול ההחלטה. הבנק טען כי מהקפאת הכספים בחשבון ייגרם לו נזק מאחר וקיימת ערבות בנקאית אוטונומית אותה הבנק מחויב לכבד.

איירין טענה כי אין כל קשר עסקי בינה ובין חברת י.א.נ.ב, והיא רק מחזיקה במניות החברה. לכן אין כל סיבה להקפיא את הכספים המופקדים בחשבון הבנק שלה. מה עוד ומדובר בחברה חוקית המנהלת פעילות עסקית שוטפת.

לקוחות עדיין משלמים לחברה בהוראת קבע

בתגובת המשטרה לבקשת הבנק ואיירין, ציין מפקח ירון שטרן כי הקפאת החשבונות היתה מחויבת לאחר שנודע למשטרה כי לחשבון הבנק הועברו כספי הלקוחות שרומו על ידי כהן.

עוד התברר כי ישנם עדיין לקוחות אשר משלמים כספים בהוראת קבע לי.א.נ.ב. שטרן ציין כי עמדת המשטרה היא שיש להשיב את הכספים לכל אלו שנפגעו מפעילותה של י.א.נ.ב. השופט רוזן השאיר בתוקף את צו ההקפאה עד לסיום חקירת המשטרה.

רפ"ק אבני אמר ל"הארץ" כי עדיין לא נעשתה פנייה לבריטניה ולא הוגשה בבקשה להסגרתו של כהן, וזאת מאחר והעניין נמצא בבדיקה ותלוי בהמשך ההתפתחויות בחקירה. את תגובתה של חברת איירין לא היה ניתן להשיג.

עורך הדין של החברה אמר כי ביום ראשון הוא יערער על החלטת השופט, מאחר ולדבריו לחברת איירין אין כל קשר לחשדות שהמשטרה מייחסת לחבר י.א.נ.ב. תלונות בעניין הוגשו גם למועצה הישראלית לצרכנות.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully