וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דו"ח ברלב: שליש מחברי קו-אופ נפטרו; הרשם יקבע בקרוב את מעמד היורשים

הארץ

13.4.2001 / 16:38

על פי נתונים שנאספו על ידי משרד רואי החשבון ברלב ושות', יש כ-24 אלף חברים בקו-אופ שרכשו מניה בעשרות שנות קיומה. 9,000 מתוכם נפטרו, ו-15 אלף חיים

מאת בן-ציון ציטרין

שליש מחברי האגודה הצרכנית-שיתופית קו-אופ הרבוע הכחול נפטרו - כך עולה מדו"ח החוקר המיוחד, רו"ח יהודה ברלב, לאיתור חברי האגודה, שהוגש לרשם האגודות השיתופיות, עו"ד אורי זליגמן, ערב חג הפסח.

הדו"ח הכולל, ובו פנקס החברים המעודכן, יתפרסם בימים הקרובים. הנתון על אודות מספר החברים שנפטרו ואלה החיים, המתפרסם לראשונה, מעמיד את הרשם בפני החלטה קשה. על פי תקנות האגודות השיתופיות, אין זכויות הורשה לנפטרים.

הרשם עדיין לא קבע את מעמד היורשים של בעלי מניית האגודה שנפטרו, ואמור לקבל החלטה עקרונית בעניין סבוך זה כחלק מתוכנית מתן שווי ריאלי למניית החבר. כל החלטה שתתקבל תשפיע משמעותית על שוויה הריאלי של מניית החבר עתה, מה גם שמספר הנפטרים עלול לגדול עד קבלת ההחלטה - משום שחלק ניכר מבעלי המניות הם קשישים וחולים.

על פי נתונים שנאספו על ידי משרד רואי החשבון ברלב ושות', יש כ-24 אלף חברים בקו-אופ שרכשו מניה בעשרות שנות קיומה. 9,000 מתוכם נפטרו, ו-15 אלף חיים.

נתונים אלה אומתו בעזרת מחשב משרד הפנים, כך שכתובותיהם של החברים החיים מעודכנות על פי מרשם התושבים ופנקס הבוחרים לכנסת.

מתוך קבוצת בעלי המניות החיים, מאות מצויים במעמד לא ברור - משום שלא השלימו בשעתו את התשלומים עבור המניה, כך שלמעשה הם חברים חלקיים.

נכסי הקו-אופ כוללים את הרבוע הכחול, שנסחר בכחצי מיליארד דולר בבורסות ניו יורק ותל אביב; המשביר לצרכן שמוערך בכ-100 מיליון דולר לצורך הנפקה; ואיקאה. שווי השוק המינימלי של נכסי האגודה הוא כ-600 מיליון דולר.

אנליסטים מעריכים את שווי הקבוצה ב-800 מיליון דולר. מתוך הנחה שייקבע כי היורשים הם בעלי מניה, שווי מניה הוא כ-30 אלף דולר בממוצע לכל חבר או יורש.

רו"ח ברלב מונה לתפקידו בסוף מאי 2000, לאחר שהרשם הביע למעשה אי אמון בנתונים של פנקס החברים שעליו היה חתום חוקר מיוחד קודם, עו"ד מיכאל בן יאיר, לשעבר היועץ המשפטי לממשלה. בן יאיר מונה בדצמבר 97' והגיש את הדו"ח שלו בפברואר 99'.

על פי בן יאיר, היו באותה עת כ-17,500 חברים חיים, ועוד כ-2,230 חברים שנפטרו. כמו כן, מצא בן יאיר, על פי רשימות שסופקו לו על ידי הנהלת האגודה, כי עד 66' נרשמו בפנקסיה לא פחות מ-38 אלף איש שמעמדם לא ברור, כלומר: כאלה שלא שילמו את מלוא הסכום לרכישת המניה.

הנתונים שאסף בן יאיר איפשרו את קיום הבחירות למוסדות האגודה בנובמבר 99'. בבחירות אלה השתתפו כ-3,000 חברים בלבד - מהם כ-700 עובדים ועוד כ-1,300 גמלאים של הקו-אופ. דו"ח החוקר המיוחד, ד"ר דורון דינאי, שבדק את הליכי הבחירות וכשירותם, העלה ממצאים חמורים, שעל פיהם חלק ניכר מההודעות לבוחר שנשלחו לחברים החיים חזרו לשולח בשל כתובת שגויה.

בעקבות כך, מינה זליגמן את ברלב לאתר את כל מנותקי הקשר, על מנת לעדכן את פנקס החברים לקראת בחירות חדשות לאגודה.

עבודת האיתור של ברלב היתה העילה העיקרית של הרשם בבקשותיו לדחיית הדיונים בבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ בבקשתו של עו"ד אליעזר לויט, חבר האגודה, לתת שווי ריאלי למניות שבידי החברים והיורשים באמצעות הפיכת האגודה לחברה ציבורית שמניותיה נסחרות בבורסה. עתה אמור הרשם לגבש את תגובתו המעודכנת ולהודיעלבג"ץ אם בכוונתו לקיים בחירות חדשות, וכיצד הוא מתייחס לסוגיית יורשי החברים הנפטרים.

על פי דו"ח ברלב, חלק הארי של החברים צורף בכפייה בשנות ה-60 וה-70. כך לדוגמה, חלק קטן מהחברים נדרש לקנות מניה כחלק מרכישת דירה בשיכון עובדים. אחרים נדרשו לקנות מניה בשל עבודתם בחברות הסתדרותיות. בין החברים מצויים גם האליטה הכלכלית, חברתית וציבורית של ישראל באותן שנים. עדיין לא שוקלל שווי המניה על פי שנת הרכישה. הרשם אמור לפרסם בתוך זמן קצר את הרשימה המלאה, כדי שהחברים יוכלו לאתר את שמם וכתובתם, ולערער אם הם נעדרים מהרשימה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully