וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פאוול לחץ על שרון לפעול לבחירות ג'נרל אלקטריק במכרז חברת החשמל

הארץ

16.4.2001 / 7:01

מדובר במכרז טורבינות גז בהיקף של 330 מיליון דולר; ההצעה המתחרה - של סימנס הגרמנית

בכירים בממשל האמריקאי מפעילים לחץ כבד על שרים בממשלת ישראל לפעול אצל חברת החשמל להעדיף את טורבינות הגז מתוצרת החברה האמריקאית ג'נרל אלקטריק , על פני טורבינות גז מתוצרת החברה הגרמנית סימנס - כך אמרו אתמול בכירים במשרד התשתיות.

מדובר במכרז לרכישת שתי טורבינות גז מסוג "מחזור משולב" (מחז"מ) בהיקף של כ-330 מיליון דולר. חברת החשמל עומדת להציב את הטורבינות באתרי הייצור של החברה באליקים ובגזר.

הבכירים גילו כי גם בפגישה שקיים באחרונה מזכיר המדינה, קולין פאוול, עם ראש הממשלה, אריאל שרון, ביקש פאוול משרון לפעול לכך שחברת החשמל תרכוש את הטורבינות של ג'נרל אלקטריק. העניין הועלה על סדר היום על ידי שגריר ארה"ב בישראל, מרטין אינדיק, שגם דן בכך עם שרון במסגרת פגישה מקדימה.

במכרז בינלאומי שפירסמה חברת החשמל לרכישת טורבינות הגז כבר לפני יותר משנתיים, הגיעו לשלב הסופי של המכרז ההצעות של החברות סימנס וג'נרל אלקטריק, ואולם ועדת המכרזים של חברת החשמל טרם הכריעה למי מהחברות תמסור את המכרז.

מקורות בחברת החשמל אמרו כי הצעתה של ג'נרל אלקטריק יקרה מזו של סימנס ב-35-30 מיליון דולר. מצד שני, טורבינות גז רבות יותר מתוצרת ג'נרל אלקטריק פועלות בעולם, ונצבר ניסיון תפעולי רב יותר בהפעלתן.

שר התשתיות, אביגדור ליברמן, אישר אתמול כי "הופעלו ומופעלים בעניין טורבינות הגז לחצים כבדים מהדרגים הבכירים ביותר בממשל האמריקאי. אילו היה דבר כזה אצלנו, כבר היו פותחים בחקירה". עוד אמר ליברמן כי "עלינו להבין שבכל העולם עובדים ככה".

ליברמן גילה כי היועץ המשפטי של משרד התשתיות מנע מוועדת המכרזים של המשרד להעניק ניקוד נוסף במכרז לבחירת החברה שתניח את תשתית הגז הטבעי, להצעה שתעדיף צינור גז מתוצרת ישראל על צינור מתוצרת חוץ. נודע כי היועץ המשפטי של משרד התשתיות מסר את חוות דעתו לאחר שהתייעץ עם הגורמים המתאימים במשרד המשפטים.

בסיור שקיים באחרונה ליברמן בצפון המדינה, הכריז כי יפעל ככל יכולתו למתן עדיפות לצינורות מתוצרת ישראל: "זהו טירוף מערכות שאנחנו צריכים להיות כל כך בסדר, ולהגיע למצב שנרכוש צינורות מטורקיה, שמציפים את השווקים שלנו בצינורות בחצי מחיר, ואז אנחנו מופתעים שיש אבטלה".

דוברת משרד ראש הממשלה אמרה בתגובה כי אינה יכולה לאשר שעניין טורבינות הגז עלה בפגישה בין פאוול לשרון.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully