וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התמ"ס שוקל להפחית רכש הגומלין המצרי בעסקת הגז מ-35% ל-15%

הארץ

16.4.2001 / 7:05

בחינת ההקלות החלה לאחר שהרשות לשיתוף פעולה תעשייתי דחתה בקשה לבטל לחלוטין את רכש הגומלין על ידי היצואנים המצרים

הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי (רשפ"ת), הפועלת כיחידה עצמאית במשרד התמ"ס, מוכנה לאשר ליצואני הגז המצרי לישראל רכש גומלין נמוך מהקבוע בחוק - כך אמר אתמול מנהל הרשפ"ת, אפרים שהם. לדבריו, בחינת ההקלות החלה לאחר שהרשפ"ת דחתה בקשה לבטל לחלוטין את רכש הגומלין על ידי היצואנים המצרים. מדבריו עולה כי הרשפ"ת עשויה לאשר רכש גומלין בשיעור של 15% מהיקף העסקה, אף שבחוק נקבע 35%.

הרשפ"ת היא הגוף האחראי מטעם משרד התמ"ס על ביצוע רכש גומלין בישראל על ידי חברות זרות שזכו במכרזים ממשלתיים או במכרזים של חברות ממשלתיות. לאחרונה פתחה הרשפ"ת במגעים עם חברת מרחב, שבבעלות יוסי מימן, על רכש הגומלין של יצואני הגז הטבעי ממצרים לישראל. מרחב היא השותפה הישראלית בחברת EMG , שתמכור גז טבעי לישראל. השותפים המצריים ב-EMG הם חברת הנפט הלאומית המצרית (EGPC) ואיש העסקים המצרי, חוסין סאלם.

חוק חובת המכרזים מחייב חברה זרה המבצעת עסקה עם גורם ממשלתי לבצע רכש גומלין בישראל בשיעור 35%. לדברי שהם, החוק מעניק לו סמכות להקטין, להגדיל או לבטל את רכש הגומלין.

אם ההסכם שייחתם בין חברת החשמל, הלקוחה הגדולה בעסקת הגז, ל-EMG יגיע ל-2 מיליארד דולר במשך 10 שנים, יסתכם רכש הגומלין הקבוע בחוק ב-700 מיליון דולר. אם יופחת שיעור הרכש ל-15%, הוא יסתכם ב-300 מיליון דולר - הפסד פוטנציאלי של 400 מיליון דולר יצוא לתעשייה הישראלית.

שהם אמר שבאחרונה דחה פנייה של חברת החשמל לפטור את הגורמים המצריים, שייצאו גז טבעי לישראל, מחובת רכש גומלין בישראל. לאחר הדחייה פתח במגעים עם מרחב הישראלית, לגבי תוכנית רכש הגומלין המצרית בישראל. לדבריו, מרחב יכולה לכלול בהצעת רכש הגומלין יבוא ישיר על ידי הגופים המצריים השותפים בחברת צינור הגז או יבוא עקיף על ידי חברות מצריות אחרות.

מדברי שהם עולה כי המדינה עשויה להסתפק ברכש גומלין בשיעור 15%, שיבטיח יצוא ישראלי למצרים בהיקף של 100 מיליון דולר בשלוש השנים הראשונות לעסקת הגז. "חשובים לי יותר איכות המימוש והאחוז הקבוע לשנה, ופחות ההיקף הכספי", אמר שהם.

הרשפ"ת מעדיפה הסכמים אסטרטגיים יציבים ולטווח ארוך בין יצואני הגז המצרי או חברות מצריות אחרות, לבין חברות מישראל. בעדיפות נמוכה יותר נמצאים הסכמי יצוא בהיקפים גדולים - ואולם לטווח קצר בלבד.

סגן נשיא בכיר במרחב, נמרוד נוביק, אישר שנועד עם שהם "לדון בהתאמת הפרויקט לחוק". נוביק הוסיף כי החל לגבש נייר עמדה שיכלול את הצעת רכש הגומלין שתוגש לרשפ"ת. ואולם הוא הדגיש כי מרחב לא ביקשה הפחתה בשיעור רכש הגומלין וכלל לא בטוח שההצעה שיגבש תפחת מ-35%. לדבריו, ללא קשר לחוק פתחה מרחב במגעים עם חברת צינורות המזרח התיכון לבחינת אפשרות שילובה בפרויקט.

נוביק אמר כי בפרויקטים אחרים שביצעה, כללה מרחב תשומות ישראליות בהיקף של 200 מיליון דולר, מבלי שנדרשה לכך על ידי החוק. "החוק מוצדק, ואולם אנחנו לא צריכים אותו כדי שתהיה לנו מוטיווציה לקדם יצוא ישראלי", אמר.

היקף הסחר בין ישראל למצרים מגיע ל-70 מיליון דולר בשנה (ללא נפט) ונחשב לנמוך. מתוכו, 50 מיליון דולר יצוא מישראל, ו-20 מיליון דולר יצוא מצרי לישראל.

ב-2000 דיווחה הרשפ"ת על ביצוע רכש גומלין בסך 1.6 מיליארד דולר. לדברי שהם, לרשפ"ת הסכמי רכש גומלין עם יותר מ-350 חברות זרות. סך ההתחייבויות החדשות לרכש גומלין שנחתמו ב-2000 הסתכם ב-839 מיליון דולר.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully