וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביהמ"ש הוציא צו ביניים האוסר על המדינה להתקשר עם נס טכנולוגיות

הארץ

16.4.2001 / 7:31

בעקבות תביעה של אורקל ישראל, הדורשת לבטל את המכרז למחשוב מוסדות הממשלה שבו הפסידה לחברת נס טכנולוגיות; היקף המכרז נאמד ב-100 מיליון שקל

שופט ביהמ"ש המחוזי בירושלים יהונתן עדיאל הוציא אתמול צו ביניים זמני, האוסר על המדינה להתקשר עם חברת נס טכנולוגיות - בעקבות בקשה של חברת התוכנה אורקל ישראל. אורקל תובעת לבטל את זכיית חברת נס טכנולוגיות, נציגת חברת התוכנה הגרמנית סאפ (SAP), במכרז ERP של החשב הכללי באוצר למחשוב מערכת רוחבית כוללת במוסדות ממשלה. מדובר במכרז שפורסם באוגוסט 2000 ונועד להקים תשתית אחידה לניהול פעילות משרדי הממשלה בתחומי הכספים, כוח האדם וניהול הנכסים.

בכתב התביעה שהגישה אורקל טענה החברה כי במכרז שעליו התמודדה, ושהיקפו הכספי מוערך ב-100 מיליון שקל למשך כמה שנים, היו חריגות מהותיות על מנת להבטיח את זכיית הצעתה של נס-סאפ, שהיתה זולה בכ-30% מהצעתה של אורקל.

מנכ"ל אורקל ישראל, משה חורב, אמר שהחריגות נובעות מכך שבגלל תקלה לא ברורה, ההצעות הכספיות נמסרו לוועדה לפני שהתקבלו תוצאות הניקוד של התוצאות האיכותיות, שבהן, לטענתו, היה יתרון לאורקל. "הצגת ההצעות הכספיות לפני ניקוד הרמה האיכותית הוביל להטיה של ועדת המכרזים ולפגיעה בתחרות ההוגנת בין הצדדים", אמר.

בתביעה טוענת אורקל כי כשבדק את ההצעות ידע משרד האוצר שהצעתה של נס זולה יותר, "ועל כן, משנוכח כי הצעת אורקל טובה יותר, כיוון את חישוביו ואת שקלול ההצעה כך, שבחישוב הכולל יעלה הניקוד של נס על זה של אורקל". עוד טוענת אורקל, באמצעות עורכי דינה רנאטו יארק וחזי קוגלר, כי יו"ר הוועדה, משה כהן, המשמש גם סגן החשב הכללי באוצר, פנה בחשאי לעובד בכיר של נס ושוחח עמו על המצגת של נס, לאחר שהוצגה בפני הוועדה.

על פי תנאי המכרז, הזוכה נקבע כבעל הציון הגבוה יותר, כשהציון היה אמור להתקבל על ידי שקלול שני מרכיבים: מרכיב המחיר (35%) ומרכיב האיכות (65%). סאפ-נס הודיעה ב-18 בפברואר כי זכתה במכרז. בכתב התביעה נטען שעל פי הראיות והכללים שנקבעו במכרז מראש, ועל פי הפרש הציונים האמיתי בין הצדדים, אורקל היא הזוכה האמיתית. משום כך מבקשת החברה מבית המשפט להכריז עליה כזוכה, או לקיים מכרז חדש.

באחרונה פורסם כי גם במכרז אחר שבו זכתה אורקל מול נס-סאפ, למחשוב מערכות משרד הביטחון ויחידות צה"ל, עומדת זכייתה של אורקל לבחינה מחודשת. מנכ"ל אורקל, חורב, אומר כי עיקר המכרז היה של חיל האוויר ובו הזכייה מוגמרת. "החלק במכרז זה שבסימן שאלה הוא מערכות ה-ERP לכוחות הצבא 'הירוקים', המהווים כ-30% מכלל המכרז".

חברת נס סירבה להגיב לידיעה בטענה שתגיב בבית המשפט. גם במשרד האוצר סירבו להגיב לדברים. מהמשרד נמסר כי יגיב בכתב ההגנה שיוגש עד 30 באפריל.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully