וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנכ"ל אקריטק מדווח על מחסור במהנדסים בתעשיית המוליכים למחצה

הארץ

16.4.2001 / 8:25

גולן: "הקושי הגדול ביותר הוא בגיוס מהנדסי אלקטרוניקה ותוכנה, למרות הפיטורים של כמה מאות מהם", כך נמסר מ"הארץ"

מאת חיים ביאור

"בתעשיית המוליכים למחצה יש מחסור במהנדסים ובבעלי תארים גבוהים, על אף המשבר בענף ההיי-טק ופיטוריהם של אלפי עובדים" - כך אמר מנכ"ל חברת אקריטק (לשעבר TSK), גלעד גולן. החברה מעסיקה 60 עובדים במפעלה בהרצליה.

לדברי גולן, חברות בתחום המוליכים למחצה, ובהן אקריטק, מתקשות גם כיום להשיג מהנדסי מחקר ופיתוח בעלי ניסיון ותואר שני או שלישי. הוא העריך כי הסיבה לקשיים בגיוס עובדים אלה היא שכחלק מצעדי ההתייעלות שנוקטות חברות, הן מעדיפות לפטר עובדים שמיומנותם והשכלתם נמוכות יחסית, אבל שומרות על העובדים בעלי ההשכלה הטכנולוגית הגבוהה.

"הקושי הגדול ביותר הוא בגיוס מהנדסי אלקטרוניקה ותוכנה, למרות הפיטורים של כמה מאות מהם", אמר גולן. זאת, לדבריו, מכיוון שאלה ביצעו הסבה לתחום התוכנה, שבו שולמו משכורות גבוהות יותר בעת הצמיחה המהירה של ענף ההיי-טק.

"תחום המוליכים למחצה זקוק לכל עובד בעל רמה מקצועית גבוהה, בלי קשר למצב הענף", אמר גולן, "מדובר בבעלי ידע נרחב בתחום האופטיקה, הפיסיקה, המכניקה ועיבוד התמונה". לדבריו, חברות המוליכים למחצה זקוקות כיום גם לפיסיקאים מתחום האלקטרו-אופטיקה, שקשה להשיגם.

גולן טוען שב-2000 עלה השכר בענף ההיי-טק ב-20%. הוא מעריך שמאז פרוץ המשבר ועד היום ירד השכר הממוצע בענף, אך רק עקב ירידה בשכר בעת הכניסה לעבודה. כלומר, הירידה בשכר מקיפה רק את העובדים החדשים ולא את הוותיקים.

גולן אמר שלא כל העובדים החדשים מתקבלים בשכר נמוך יותר מזה שלפני המשבר, אלא רק הזוטרים וחסרי ההשכלה הגבוהה. כך לדוגמה, מדען, מתמטיקאי, מהנדס פיתוח או ראש צוות, ייקלטו בחברה חדשה באותם תנאי שכר ותנאים נלווים הניתנים לעובדים בכירים כמותם, או בתנאים שהיו קיימים לפני תחילת המשבר.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully