וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נ.י.א - בעלי השליטה בחברה במו"מ למכירת אחזקותיהם

הארץ

16.4.2001 / 8:06

נ.י.א נסחרת בשווי שוק של 31.9 מיליון שקל - לעומת הון עצמי של 28 מיליון שקל

מאת יורם גביזון

בעלי השליטה בחברת נ.י.א מתכת , ניסים בכר ובתו אורלי לוי (72%), מנהלים משא ומתן על מכירת כל אחזקותיהם בחברה. נ.י.א נסחרת בשווי שוק של 31.9 מיליון שקל - לעומת הון עצמי של 28 מיליון שקל.

נ.י.א, המעסיקה 100 עובדים, מפתחת ומייצרת ריהוט משרדי ממתכת ומחיצות "אופן ספייס". בנוסף, היא מספקת גם שירותי עיבוד מתכת, בהם חיתוך בלייזר ובסילון מים, ניקוב, כיפוף, צביעה אלקטרוסטטית וניקוי בגרגרי פלדה.

נ.י.א סיימה את 2000 ברווח של 3.8 מיליון שקל במחזור של 34.6 מיליון שקל - בהשוואה לרווח של 1.6 מיליון שקל במחזור של 27.8 מיליון שקל ב-99'. הפעילות השוטפת של נ.י.א ייצרה עודף של 5.7 מיליון שקל בתזרים המזומנים ב-2000 - לעומת עודף של 3.7 מיליון שקל ב-99'.

בכר אמר כי אחת האפשרויות הנשקלות היא שהוא ירכוש את פעילותה של החברה וימכור אותה כשלד בורסאי. מקור בשוק ההון העריך כי בכר מבקש למכור את החברה בשל גילו המבוגר ומשום שבני משפחתו לא מעוניינים להמשיך לנהל אותה.

ככל הידוע ניהל בכר - באמצעות אחיינו שהוא גם סמנכ"ל חברת מר, יצחק בן-בסט - משא ומתן על מכירת אחזקותיו לחברת כדורי לפני כשנה. ואולם המשא ומתן נכשל לאחר שבכר סירב לתת לרוכשים אופציית מכר על חלק מהתמורה.

ההון העצמי של החברה שמממן 79% מהמאזן, כולל יתרת עודפים של 9.2 מיליון שקל שניתנים לחלוקה. הרכוש הקבוע של החברה כולל קרקע בחולון בשטח של ששה דונמים, מהם ארבעה דונמים בבעלות החברה. הקרקע רשומה בשווי של 13.5 מיליון שקל כולל עלויות בנייה של 5.2 מיליון שקל. ההון העצמי של החברה מנוכה אחזקה עצמית של 190 אלף מניות בשווי שוק של 1.4 מיליון שקל.

נ.י.א פועלת בעיקר בפלח השוק המוסדי של מבני תעשייה, ריהוט רחוב, מסעדות ובתי מלון. המתחרה העיקרית של החברה בתחום ייצור רהיטי מתכת היא חברת שגב שמעסיקה, על פי מקורות בענף המתכת, 100 עובדים ומחזור מכירותיה מסתכם ב-44 מיליון שקל. המתחרה העיקרית של נ.י.א בתחום החיתוך בלייזר היא חברת ישראלייזר, שבבעלות קיבוץ רעים.

נ.י.א הצליחה להגדיל את מחזור המכירות ב-24% למרות המיתון בענף הבנייה הודות להגברת פעילות השיווק, הרחבת מספר הלקוחות וזכייה בפרויקטים גדולים. הגידול במחזור המכירות והעובדה שהחברה התרכזה בכמה פרויקטים גדולים, הביאה לשיפור ברווחיות הגולמית של החברה ב-2000 ל-31% מהמחזור - בהשוואה ל-26.6% מהמחזור ב-99'.

נ.י.א היא מקרה נוסף של העברת שליטה או הצעת רכש בחברה המשויכת לתעשייה המסורתית. בעלי השליטה בחברות אלה הגיעו למסקנה כי הסחירות הנמוכה במניותיהן, בין השאר, בשל אובדן העניין של הפעילים בשוק ההון בתעשייה המסורתית וחוסר היכולת לגייס הון - הופכים את העלויות הכרוכות באחזקת חברות ציבוריות לבלתי כדאיות.

קדמו לנ.י.א יצרנית מוצרי הפלסטיק מור, שנמכרה בינואר 2001 לבעלי השליטה במתחרה העיקרית שלה - חברת פלסטו-שק, וכן חברות כמו יצרנית מוצרי הבנייה אשטרום תעשיות; מגם שמייצרת מוצרי בטיחות; עוף טנא שמפעילה משחטה; גלרן שהיא חברת השקעות בשוק ההון ובנדל"ן; וחברת זהבי שמייצרת ומיבאת מוצרי בנייה וסניטציה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully