וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לכסף יש "ריח" של חובות מסופקים / הארץ

הארץ

16.4.2001 / 13:13

סגירת סנס-איט עלולה לחייב את ארן להפריש 1.5 מ' ש'

מאת יורם גביזון

עוד לפני הנפקתה באוגוסט 2000 הציגו בעלי השליטה בחברת ארן את השתתפותה בתהליך התכנון והפיתוח של מוצרים לחברות סטארט-אפ כהזדמנות עסקית. החשיפה לטכולוגיות מתקדמות כבר בשלב הסיד (seed) אמורה היתה לספק לארן גישה להשקעה כבר בערכים נמוכים ויתרון ביחס לקרנות הון סיכון. מנכ"ל משותף בחברה, אברהם זכאי, עדיין אופטימי ביחס להשקעות שביצעה ארן בחברות סטארט-אפ. ואולם, בסוף השבוע שעבר למדה ארן כי מיזמים מבטיחים עלולים להידרדר במהירות לסוף דרכם, וכי הסכמי הייצור עם חברות סטארט-אפ מגלמים לא רק חשיפה ליצירת ערך - אלא גם לסיכון גבוה של חובות מסופקים.

ארן למדה בסוף השבוע שעבר מהעתונות כי חברת סנס-איט (SENSE IT), שהיא לקוחה שלה, סגרה את עסקיה בישראל ופיטרה את כל עובדיה. סגירתה של סנסאיט עלולה לחייב את ארן להפריש סכום של 1.5 מיליון שקל בגין חובה של החברה. זכאי ציין כי היום יידע מה הם סיכויי הגבייה של החוב.

ארן סיפקה שירותי פיתוח של מוצר על בסיס הטכנולוגיה שפיתחה סנסאיט להעברת ריח ממקום למקום בזמן אמת. טכנולוגיה זו, שהתבססה על אלגוריתמים שפותחו בחברה, איפשרה להעביר ריחות באמצעות טלוויזיה, אינטרנט, פקס וטלפון - כאשר האלגוריתמים הגדירו 150 חומרי בסיס שמהם ניתן ליצור חיקוי לכל הריחות שלהם רגיש האדם.

סנסאיט התמזגה בדצמבר 2000, בעסקת מניות לפי שווי מוערך של 80 מיליון דולר, עם המתחרה האמריקאית שלה, חברת דיג'יסנטס (DigiScents) ותפקדה כמרכז פיתוח של החברה האמריקאית בישראל. זכאי אמר כי הוא הופתע מסגירתה של דיג'יסנטס, שחתמה בעבר על הסכם שיתוף פעולה עם חברת פרוקטר אנד גמבל, משום שהחברה שידרה איתנות.

"הם הסתבכו בקצב מסחרר. פרק הזמן שחלף מהשלב בו גייסה 10 מיליון דולר ועד למצב שבו נסגרה החברה - היה קצרצר. למיטב ידיעתי, בעלי המניות בחברה הופתעו מסירובה של יצרנית גדולה של חומרי ריח להשקיע בחברה 5 מיליון דולר, ומקצב שריפת המזומנים על העסקת 60 עובדים - החליטו לסגור את החברה כל עוד היא מסוגלת לעמוד בהתחיבויותיה", אמר זכאי.

זכאי אמר כי במרכז הפיתוח של החברה בישראל המונה עשרה עובדים, נאמר לו שבכוונת החברה לפרוע את חובה לארן. בעלי מניותיה של סנסאיט כללו את ראש פרויקט הגנום הישראלי, פרופ' דורון לנצט; דיקן הפקולטה למדעי המחשב במכון ויצמן, פרופ' דוד הראל; ואת מנהל חברת הפרסום גולדפיש אינטראקטיב, אלי פיש. מכון וייצמן מחזיק ב-30% ממניות סנסאיט, באמצעות חברת ידע.

ארן משקיעה ישירות בחברת טב-טק (8%), שפיתחה מכשיר לניקוי פצעים באמצעות האצת טיפות זעירות של נוזל סטרילי במהירות קרובה למהירות הקול. ארן מחזיקה גם ב-9.5% ממניותיה של חברת כימרג'י, שפיתחה סוללה ידידותית לסביבה בעלת ניצולת של עד 300% מסוללת אלקליין.

ארן סיימה את 2000 ברווח של 3 מיליון שקל במחזור של 30.9 מיליון שקל. ההון העצמי שלה מסתכם ב-17.9 מיליון שקל, ושוויה בבורסה - 37.4 מיליון שקל.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully