וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ה"תקופה השקטה" בוריסיטי הסתיימה - רוברטסון סטיבנס מתחיל לכסות את המניה בהמלצת "קנייה"

גתית פנקס

16.4.2001 / 16:19

בית ההשקעות, שהוביל את ההנפקה, מציב מחיר יעד של 15-11 דולר למניה לשנה הקרובה - 23% בממוצע מעל למחירה היום; האנליסטים מרוצים מצבר ההזמנות ומבסיס הלקוחות

לפני חודש בדיוק, למרות המצב הקשה בשווקים ועל אף סגירתו - גם אם הזמנית - של חלון ההנפקות, הצליחה חברת וריסיטי להשלים את ההנפקה הראשונית שלה בצורה בהחלט מוצלחת.

היום, עם סיום ה"תקופה השקטה" (Quiet Period) של החברה, שבמהלכה אסורים פרסומים אנליסטיים עליה, מפרסם החתם המוביל של ההנפקה, רוברטסון סטיבנס, דו"ח ראשון על החברה, בו הוא מדרג את המניה כ"קנייה", ומחיר היעד שהוא מציב לה הוא 15-11 דולר - 23% בממוצע מעל למחירה היום. בימים הקרובים יפרסמו ודאי אף שני בתי ההשקעות הנוספים שליוו את ההנפקה, DRW (דיין רושר ווסלס) ו-SG Cowen, דו"חות חדשים על החברה.

וריסיטי גייסה בחודש שעבר 23 מיליון דולר, לפי מחיר של 7 דולרים למניה; שווי החברה היה 126 מיליון דולר ביום ההנפקה - לעומת שווי שוק של 209 מיליון דולר היום. החברה מפתחת תוכנה הנמצאת בשימוש על ידי מהנדסים, והמאפשרת בדיקת תכנון שבבים, מעגלים משולבים ורכיבים אלקטרוניים אחרים. המערכת בודקת גם את אימות יכולת הפעולה של שבבים שונים שמפתחים לקוחותיה.

רוברטסון: החברה מובילה בתחומה

בבית ההשקעות מגדירים את וריסיטי כמובילה בתחומה ואומרים כי 60% ממאמצי הפיתוח בחברות היי-טק מוקדשים לאימות יכולת הפעולה של הרכיבים המתוכננים, ועל כן המוצר של וריסיטי מאפשר חיסכון בזמן ובכסף עבור המתכננים.

האנליסטים ג'ון בר ולוקאס ביאנקי אומרים כי בפני החברה פוטנציאל שוק אדיר: עד כה היא מכרה 5,000 רשיונות לתוכנותיה - Spaceman - במחיר ממוצע של 6,250 דולר ל"עמדת מהנדס". ברוברטסון מעריכים כי יש צורך היום בכ-160 אלף עמדות - מה שמרמז על שוק בשווי שיכול להאמיר למיליארד דולר. השוק היה בגודל של כ-40-35 מיליון דולר ב-1999 ושל כ-60 מיליון דולר ב-2000.

"אנו מאמינים שכיום הסביבה היא מאתגרת עבור כל החברות המתכננות רכיבים אלקטרוניים", אומרים האנליסטים, "אך וריסיטי היא אחת החברות הנמצאות בעמדה הטובה ביותר כדי להוציא אל הפועל את תוכניות הצמיחה שלה", הם אומרים.

מרוצים מהמודל העסקי

האנליסטים מעריכים כי המודל העסקי של וריסיטי מספק צפיות טובה ביותר, וזו הרי מלת הקסם היום. הכנסות החברה מרישוי היו להערכתם 30% מכלל הכנסותיה בשנת 2000, וצפויות להסתכם ב-60% בשנת 2001.

בבית ההשקעות אף מאמינים שצבר ההזמנות של וריסיטי מסתכם בכ-30-25 מיליון דולר (למרות שהחברה לא פירסמה נתונים אלה), וכי הוא אחד הגבוהים בקרב החברות העוסקות בתכנון אוטומטי של רכיבים. בנוסף לצבר הזמנות זה, החברה דיווחה על 3 מיליון דולר נוספים של הזמנות נדחות.

להערכת בית ההשקעות, שוויו של חוזה רישוי לספייסמן הוא 40 אלף דולר, ודמי הרישוי השנתיים הם 14.5 אלף דולר. ברוברטסון סטיבנס אף מביעים שביעות רצון גדולה מבסיס הלקוחות הנרחב של החברה, הכולל גם חברות בלו צ'יפ רבות, בהן ניתן למצוא את HP (היולט פאקרד) , אלקטל (סימול ALA), סיסקו , אריקסון (סימול ERICY), אינטל ולוסנט .

גם מתמהיל המכירות של החברה ומהפרישה הגיאוגרפית של מכירותיה מביעים שביעות רצון בבית ההשקעות. וכך, במהלך שנת 2000 לא היה אף לקוח שהיווה יותר מ-10% מהכנסות החברה, והחברות סיסקו, אריקסון וקונקסנט היוו יחד 20% מההכנסות - צמצום מהשנה החולפת, אז היו אחראיות ל-24% מההכנסות. המכירות של וריסיטי מחוץ לארה"ב היו 35% בשנת 2000, והאנליסטים מאמינים כי הן יעלו ל-50%-45% בהמשך.

מכפיל של 29 היום יכול להגיע אף ל-40

גם צוות ההנהלה של החברה מוגדר על ידי האנליסטים כ"מנוסה", והוא יכול להוביל את החברה להשיג את מטרותיה בצורה טובה. מתחרותיה של וריסיטי הן Synopsys (עם מערכת ה-Vera) וחברת Cadence. אולם דווקא מכיוון שתי החברות הללו האנליסטים פחות מודאגים. לדבריהם, התחרות הקשה יותר היא מכיוון פתרונות פנימיים שהחברות השונות מפתחות, פתרונות In House.

כיום נסחרת המניה של החברה מראש העין במחיר של 10.5 דולרים, והאנליסטים מגדירים רמת מחירים זו כאטרקטיווית, כיוון שמדובר במכפיל רווח של 29 על בסיס ההערכות לשנת 2002. שווי החברה מהווה דיסקאונט יחסית לשוויה של סינופסיס, אך וריסיטי מתומחרת בפרמיה יחסית לשוויה של קאדנס.

לנוכח אי הוודאות בתחום המקרו כלכלי, האנליסטים מאמינים כי וריסיטי יכולה להיות מתומחרת גם במכפיל של 40-30 על בסיס תחזיות הרווח לשנת 2002, ועל כן הם מציבים למניה מחיר יעד של 13 דולר (הממוצע של הטווח שהוצב לה, 15-11 דולר). מחיר יעד זה גבוה ב-42%-4.8% ממחיר המניה היום, בהתאמה.

הערכות האנליסטים הן כי החברה תדווח על הכנסות של 7.2 מיליון דולר ברבעון הראשון של השנה ועל הפסד של 1 סנט למניה על בסיס דילול מלא, לעומת רווח של 1 סנט למניה ברבעון הרביעי של 2000. בשנת 2001 כולה הצפי הוא להכנסות שנתיות של 35.8 מיליון דולר ולרווח של 12 סנט למניה.

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבראש העמוד

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully