וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: הנאסד"ק ירד ב-2.6% בעקבות מניות השבבים; ביוטכנולוגיה כללית נפלה ב-18%

רמי קפלן

16.4.2001 / 23:42

מדד הטכנולוגיה ירד בעקבות התחזיות של אינטל וברודקום; קומברס ירדה ב-3.4% בעקבות חיתוך מחיר יעד; לנאופטיקס וואיו איבדו 10%; ויריאנט זינקה ב-28%

תוצאות חלשות שהציגו שחקניות חשובות במשק האמריקאי ואי הוודאות בשוק נוכח דו"חות כספיים שעומדים להתפרסם השבוע גרמו היום למשקיעים למכור מניות במרץ, שרק גבר לקראת תום המסחר לאחר שבית ההשקעות מורגן סטנלי חתך המלצות למניות שבבים מרכזיות. צירוף הגורמים שלח את מדד הנאסד"ק לירידה של 2.6% לרמה של 1,909 נקודות. מדד הדאו ג'ונס, שהתנדנד היום סביב רמת המחירים שבה נסגר אתמול, הצליח להתעשת לקראת סוף המסחר ונסגר ברמה של 10,158 נקודות לאחר עלייה קלה בת 0.3%.

היה זה האנליסט מארק אדלסטואון מבנק ההשקעות מורגן סטנלי ששלח את מניות אינטל וברודקום (סימול: BRCM) לירידות חדות של 7.7% ו-12.6%, בהתאמה, לאחר שחתך בחדות את תחזיותיו לרווחיהן השנה ובשנה הבאה. בעקבות שתי המניות האלה נרשמה ירידה במגזר השבבים כולו, כפי שמראה מדד ה-SOXX שהשיל 3.6% מערכו.

בנוסף, דיווחו היום שלושה מהבנקים הגדולים בארה"ב על נפילה ברווחי הרבעון לעומת התקופה המקבילה, על רקע תנאי השוק הקשים. סיטיגרופ, בנק אוף אמריקה ופירסט יוניון דיווחו על הפסדים על השקעות והפסדים על חובות אבודים כתוצאה מההאטה הכלכלית וחולשה בתחום הייעוץ להנפקות, ממנו דווקא שאבו במהלך 2000-1999 עמלות נאות. חולשת הבנקים משקפת את החולשה הפוקדת את שוקי ההון לאחרונה, ועל כן לא מוסיפה למצב הרוח בוול סטריט.

גם ההוצאה לאור של ה"ניו יורק טיימס", חברת ניו יורק טיימס, לא טמנה ידה בצלחת ודיווחה על נפילה של 26.2% ברווח הרבעוני, בהתאם לתחזיות המונמכות של וול סטריט. הירידה נבעה משני גורמים, כך אמרה החברה בהודעתה: ירידה בהכנסות מפרסום בשל ההאטה הכלכלית וירידה חדה בהכנסות מפרסום של חברות דוט.קום, שהיו מקור חשוב להכנסות ברבעון המקביל ב-2000.

בשורות רעות אלה בתחילת שבוע השיא של עונת פרסום הדו"חות - במהלכו עומדות לדווח על תוצאותיהן המובילות שבחברות הטכנולוגיה, בהן מיקרוסופט , חברת IBM, נורטל ואינטל - הביאו את המשקיעים לנקוט זהירות רבה היום ולממש רווחים שנצברו בשבוע שעבר.

מימושי רווחים בלנאופטיקס

המניות הישראליות נסחרו היום במגמה מעורבת עם נטייה לירידות שערים, שהלכה והתגברה לקראת תום המסחר. בהובלת רשימת הישראליות היורדות זכו היום מניות הביוטכנולוגיה ללא סיבה נראית לעין. מניית ביוטכנולוגיה כללית קרסה ב-18% למחיר של 5 דולרים במחזור גבוה פי שישה מן הממוצע, בלי שאנשי החברה יוכלו להסביר זאת. מניית קומפיוג'ן הצטרפה אליה בצניחה של 18.4% למחיר של 4 דולרים.

גם מניית לנאופטיקס בלטה היום בירידה בת 10.6% למחיר של 8 דולרים. לאור נסיקתה של המניה ביותר מ-100% בשלושת ימי המסחר האחרונים, ועל רקע הפסימיות בוול סטריט עם פתיחת השבוע - מימוש רווחים שחוותה המניה היום לא היה בלתי צפוי.

מניות נוספת שבלטו היום בירידות הן אינטרנט זהב , שאיבדה 10.9% למחיר של דולר אחד, ומניית וייו , שהשילה 10% למחיר של 1.3 דולרים, בהמשך למפגן החולשה שהיא מגלה מאז אמצע פברואר, עת נסחרה עדיין ברמות מחירים של 10 דולרים.

מניות קומברס ואמדוקס ירדו היום ב-3.4% ו-1.3%, בהתאמה. זאת, לאחר שמחירי היעד שלהן קוצצו על ידי בית ההשקעות אופנהיימר (CIBC) . היעד של קומברס עודכן ממחיר של 150 דולר ל-90 דולר, ומחיר היעד של אמדוקס נחתך מ-100 דולר ל-80 דולר בלבד.

מניית מרקורי לעומתן עלתה היום ב-2.6% למחיר של 51.1 דולר, לאחר שזכתה היום להמלצות אוהדות מצד בתי ההשקעות אופנהיימר ודויטשה בנק. למרות שבאופנהיימר מקצצים את מחיר היעד מ-100 דולר לתחזית ריאלית יותר, של 70 דולר, מעלים שם את תחזית הרווח השנתי למניה ל-96 סנט, ומעריכים שהחברה שורדת היטב את תקופת המשבר. בדויטשה בנק מותירים האנליסטים את התחזיות על כנן כמו גם את ההערכות האופטימיות.

מניות ישראליות נוספות שבלטו היום בעליות הן ויריאנט , שזינקה ב-28% למחיר של 96 סנט במחזור נמוך (אך גבוה מהממוצע), מניית ווקלטק , שעלתה ב-6.9% למחיר של 3.4 דולרים, ומניית נייס , שרשמה עלייה של 4.9% למחיר של 11.8 דולר בהמשך לשורה של עליות מתונות בחמשת ימי המסחר האחרונים.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully