וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פלאפון ופרטנר יבקשו ממשרד התקשורת לפרוס את התשלומים עבור התדרים הסלולריים

הארץ

17.4.2001 / 7:34

יו"ר פלאפון: "משרד התקשורת מבקש מחיר מוגזם ובלתי מוצדק במכרז התדרים הסלולריים"

מאת הדר חורש

משרד התקשורת מבקש מחיר מוגזם ובלתי מוצדק במכרז התדרים הסלולריים - כך אמר אתמול יו"ר פלאפון, אמנון נויבך. לדבריו, באוסטרליה שולמו עבור תדרי הדור השלישי כ-450 מיליון דולר, כלומר כ-24 דולר לתושב. על פי חישוב זה צריך היה מחיר התדרים בישראל להסתכם ב-36 מיליון דולר לכל אחת מארבע חבילות התדרים המוצעות, ולא 100 מיליון דולר כפי שדורש משרד התקשורת לכל חבילת תדרים.

פלאפון ופרטנר עשויות לפנות בימים הקרובים למשרד התקשורת בבקשה רשמית להקל את נטל התשלום תמורת התדרים, ולפרוס את התשלום באופן שלא יעיק על תזרים המזומנים שלהן. שר התקשורת, ראובן ריבלין, הבטיח למנהלי החברות לבחון את הבקשות. מחיר המינימום במכרז נקבע בהתאם למחיר אותו שילם משרד הביטחון תמורת פינוי התדרים המוצעים לחברות הסלולריות. לדברי נויבך, הממשלה כבר קיבלה החזר מלא על השקעתה במכרז התדרים, כאשר מכרה את התדרים לחברת פרטנר תמורת 400 מיליון דולר.

הנהלות פרטנר ופלאפון מותחות ביקורת על מכרז התדרים שמקיים משרד התקשורת. המכרז מציע תדרים בתחומי 1,800 מגה-הרץ המיועדים להרחבת השירות בדור הנוכחי, ותדרים בתחומי 2,200 מגה-הרץ לשימוש אינטרנט סלולרי רחב הפס (הדור השלישי).

סלקום, הסובלת ממחסור בתדרים, מעוניינת מאוד בתדרי הדור הנוכחי. פרטנר ופלאפון אינן זקוקות לתדרים אלה, אך הן יחויבו לרוכשם, אם הן רוצות בתדרי הדור השלישי. אלה יהיו זמינים במלואם רק ב-2004.

"אין סיבה שנחויב לרכוש תדרים שאין לנו צורך בהם, רק מפני שסלקום זקוקה לתדרים אלה", אמר אתמול נויבך. "משרד התקשורת מנסה לחייב אותנו לשלם כבר עכשיו סכומים גבוהים תמורת תדרים שנקבל רק בעוד שלוש שנים. אין לזה שום הצדקה, אלא אם כן מבקשים לפגוע בפלאפון ובפרטנר כדי לתמוך בסלקום".

משתתפי המכרז מוחים גם על דרישת משרד התקשורת להגיש עד ל-17 ביולי את תוכניותיהם לשימוש בתדרים. טכנולוגיית הדור השלישי של התקשורת הסלולרית עדיין לא פותחה במלואה, והמפעילים אינם יודעים עדיין אלו שירותים יהיה ניתן לספק באמצעותה, ומהם השירותים שיבקשו הלקוחות.

מנכ"ל משרד התקשורת, דני רוזן, אמר בתגובה כי התוכנית העסקית אינה מחייבת את החברות, וכי היא נועדה להתרשמות המשרד בלבד. גם את הבקשות להשתתף במכרז אמורות החברות להגיש ב-17 ביולי. מועד קיום המכרז בפועל עדיין לא נקבע.

למרות הביקורת הקשה, יגישו שלוש החברות הסלולריות בקשות להתמודד במכרז. חברת מירס, שזכתה בתחילת 2001 ברישיון הסלולרי למפעיל רביעי, אינה צפויה להשתתף במכרז, ולחבילת התדרים הרביעית שמבקש משרד התקשורת למכור, אין דורש.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully