וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הנפילה בביוטכנולוגיה - הספקולנטים, הסורים או אזהרת הרווח?

הארץ

17.4.2001 / 8:26

מאת בועז לוי

"אין לכך קשר לתוצאות הכספיות", אומר מנכ"ל ביוטכנולוגיה כללית, דב כנר, לאחר שהמניה צנחה ב-40% בתחילת המסחרבוול סטריט; המשקיעים שייכו את הירידה לספקולציה, או למתיחות עם סוריה.

מה קורה במניית ביוטכנולוגיה כללית? שאלה זו ניקרה אתמול במוחותיהם של משקיעים רבים במניה הקטנה, שנפלה אתמול לקראת סיום המסחר בוול סטריט ב-%18 במחזור גדול. המסחר במניית ביוטכנולוגיה נפתח אתמול בסערה, והיא צנחה ב-%40 מיד בפתיחה. מי שנבהל ומכר, בוודאי התחרט.

מאוחר יותר, שכן המניה התאוששה מעט בהמשך, ובמשך כל שעות הבוקר המאוחרות נסחרה סביב 5 דולרים - כ-20% מתחת למחיר הסגירה של יום חמישי. בחדרי המסחר דיווחו אתמול על שתי חבילות גדולות שהוצעו למכירה בפתיחה.

באמצעות רשתות ה-ECN (רשתות מסחר מקוונות הפועלות בשיטת הרצף). לדברי הסוחרים, מכירת חבילות אלה גררה את מחיר המניה מטה ותרמה למחזור הער במניה.

"הלוואי שידעתי למה זה קשור", אמר אתמול מנכ"ל ביוטכנולוגיה כללית, דב כנר. "אין לכך שום הסבר שקשור לתוצאות הכספיות, או לשמועות בנוגע אליהן", הוסיף.

ביוטכנולוגיה כללית צפויה לפרסם את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2001 בסוף השבוע או בתחילת השבוע הבא. לא ברור אם המכירות הגדולות קשורות לספקולציות לפיהן התוצאות יהיו נמוכות מהצפוי.

ביוטכנולוגיה כללית היא חברת פרמצבטיקה שמרכז הפיתוח שלה נמצא ברחובות. בסוף פברואר פירסמה החברה את תוצאותיה הכספיות לסיכום 2000, שהצביעו על עצירה בצמיחה וירידה ברווח הנקי.

ב-2000 מכרה החברה ב-77 מיליון דולר (לעומת 81 מיליון דולר ב-99') והרוויחה 7.7 מיליון דולר (לעומת 13.9 מיליון דולר ב-99'). הנפילה בשורה התחתונה מקורה בשינוי מדיניות חשבונאית, שגרע מהרווח השנתי סכום של 8.2 מיליון דולר.

מעיון בהודעות שפירסמו המשקיעים בלוחות המודעות האלקטרוניים, עולה שהם מציעים כמה אפשרויות לנפילה במניה. כמה מהם טענו שזו ספקולציה, אחרים חוששים מאזהרת רווח קרובה, ויש אפילו כאלה שטוענים כי התגברות המתיחות בין ישראל לסוריה שלשום היא שהביאה לנפילה במניה. "אותו דבר קרה באוקטובר 2000", טען בלהט אחד מהמשקיעים. היו כאלה שייחסו את הנפילות במניה לחולשה מסוימת שניכרה אתמול במניות

הביוטכנולוגיה בוול סטריט עקב הפחתת המלצות על הסקטור בסוף השבוע האחרון. האנליסטים של בנק ההשקעות פרודנשל הפחיתו את המלצתם על 28 מניות ביוטכנולוגיה, ובהן חברות הגנום האנושי סלרה ומיריאד.

לפרודנשל הצטרפה גם מחלקת המחקר של ליהמן ברדרס, שקיצצה את מחירי היעד של ג'ננטק, ביוג'ן ומדיאימיון. כתימוכין נוספים לתיאוריה שמדובר בנפילה מגזרית ניתן להביא את מניית הגנום הישראלית קומפיוג'ן, שאתמול לקראת סיום המסחר צנחה ב-%16. בסוף פברואר הודיעה ביוטכנולוגיה כללית על רכישת החברה האמריקאית מיילוס, תמורת 35 מיליון דולר במזומן. העסקה כוללת רכיבי תשלום נוספים, שמותנים בהשגת יעדי מכירות על ידי מיילוס.

מיילוס היא חברת פרמצבטיקה פרטית, המתמחה בפיתוח תרופות חדשניות לטיפול בבעיות במערכת העצבים. הפיתוח העיקרי של החברה הוא פרוסטפיד, שמיועד לטיפול בכאב עצבי הקשור לנוירופתיה היקפית (מחלת עצבים היקפית), שמקורה בסיבוך של מחלת הסוכרת. מביוטכנולגיה נמסר כי בשלב השני של הניסויים הקליניים שנערכו בפרוסטפיד נמצא כי השימוש בתרופה מפחית במידה ניכרת, וללא כל תוצאות לוואי מזיקות, את הכאב שנוצר מנוירופתיה היקפית. השלב השני של הניסויים הקליניים יימשך ב-2001, ואילו השלב השלישי צפוי להיערך ב-2002.

מכירותיה של ביוטכנולוגיה כללית ב-2000 התבססו על שני מוצרים מובילים. האוקסנדרין מיועד להעלאת משקל ובנייה מחודשת של מסת השריר לאחר מקרי טראומה, שתרם למכירות 32.2 מיליון דולר.

המוצר השני של ביוטכנולוגיה הוא הורמון הגדילה, שתרם ב-2000 מכירות של 20.6 מיליון דולר. ביוטכנולוגיה מקווה להשיק ב-2001 תרופות נוספות, ובהן ביו-היי, המיועדת לטיפול בשיגרון ניווני של הברך, וסיליקס, המיועדת לטפל בספחת העור.

הנפילה של במניית ביוטכנולוגיה לא החלה אתמול. מתחילת 2000 ועד פתיחת המסחר אתמול איבדה המניה 54%, בעוד שמדד הפרמצבטיקה של נאסד"ק הוסיף באותה תקופה כמעט %10.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully